Зникомий кордон

16:03, 30 квітня 2025

Збруч (1)

Сусідні містечка Волочиськ і Підволочиськ водночас об’єднує і розділяє річка Збруч. В обох населених пунктах живуть українці, але понад 170 років між містечками проходили кордони різних держав, а нині вони належать до різних областей. І там, і там побутує південно-західне наріччя української мови, але у Волочиську — подільський діалект, а у Підволочиську — наддністрянський. І в одному, і у другому тепер переважає аграрний бізнес, але ішли вони до цього по-різному. У чомусь Волочиськ і Підволочиськ нагадують заклятих сусідів, що конкурують і підсміюються одні з одних, а в чомусь — агломерацію, що з часом стирає усі історичні відмінності.

белей.jpg

Лесь Белей

мовознавець, письменник, перекладач

Хто давніший?

— Поблизу Збруча в районі Волочиськ-1 зафіксовано перше й найдавніше поселення, там наш земляк Іван Михальчишин проводив розкопки, — розповідає мені Людмила Гуляк, зберігачка фондів Волочиського історико-етнографічного музею. — Перша писемна згадка про Волочиськ, а тоді Волочище, — 1463 рік. Назва пов’язана з торговельним шляхом, що тут проходив. Збруч був тоді повноводним, але коли пересихав, то треба було волочити вантажі, звідси і назва.   

— Ми не дуже заглиблюємося у те, як розвивався Підволочиськ, — додає директор музею Сергій Ільчишин. — Відомо, що тут, у Волочиську, був центр, основна забудова, а за переправою — фільварок, невеличке селище, можливо, якісь робітники там працювали.

волочиськ вокзал (3) (1)

Залізничний вокзал у Волочиську

Усі фото Леся Белея

Але з колегами не погоджується директор Підволочиського історико-краєзнавчого музею Юрій Мокрій: 

— Ви бачили той Збруч? Тут від його витоку 20 кілометрів по прямій, який він міг бути повноводний? У "Словнику староукраїнської мови" я знайшов значення слова "волочище" — це болото. Щоб зрозуміти, де був історичний центр, треба подивитися на топоніміку. У нас тут неподалік є гора Старе місто, Староміщина, Підзамче, Замчище. Ми вважаємо, що давнє Волочище було тут. І в нас є артефакти з Чорного шляху на Київ, а вони свій Кучманський шлях на Крим ще не ідентифікували до кінця. Немає шляху — немає міста!

Із краєзнавцями обох містечок я спілкувався окремо, інакше, імовірно, став би свідком запеклого диспуту. І Юрій Мокрій, і Сергій Ільчишин визнали, що дискусії на тему, хто давніший, хто перший і хто кращий точаться безнастанно. Щоправда, тільки в тісному середовищі пасіонаріїв-гуманітаріїв, бо ж пересічних жителів мало цікавлять ці питання.  

підволочиськ (7)

Підволочиськ

Після того як по обох містечках пройшовся коток світових воєн і радянського господарювання, вони мають вигляд не дуже давніх. Тому цю суперечку зможуть вирішити хіба що незаангажовані археологи, які не матимуть особистих зв’язків ані з Волочиськом, ані з Підволочиськом.

Дві імперії 

Деякі краєзнавці вважають, що обидва містечка колись були одним населеним пунктом. Є і такі, які стверджують, що вони завжди були окремими поселеннями, розділеними Збручем і болотом. Однак належали, разом із навколишніми територіями, різним магнатським родам — Збаразьким, Острозьким, Вишневецьким і Мошинським.    

Тут пролягали торговельні шляхи. Але одна річ — містечко на торговельному шляху й зовсім інша — містечко на кордоні. Такий з’явився тут 1772 року в результаті Першого поділу Польщі. Так Волочиськ опинився під росіянами, а Підволочиськ — під австрійцями.

підволочиський вокзал

Підволочиський вокзал

Через 99 років, 1871-го, через два міста проклали залізничну лінія Тернопіль — Жмеринка, що поєднала дві імперії. Щоправда, стандарт колій у двох державах був різним, тому вокзали у Волочиську і Підволочиську були "острівними": з одного боку — європейська колія, з другого — російська.

Після руйнувань світових воєн два вокзали перебудували, вони мають майже однаковий провінційний вигляд, і важко сказати, який був основним. Біля обох збереглися старі складські приміщення (пакгаузи), які використовували, щоб перевантажувати товари, та будинки залізничної інфраструктури. У колишній будівлі Волочиської митниці з вичовганими сходами тепер комунгосп. Європейської колії уже давно нема ані у Волочиську, ані у Підволочиську.  

волочиськ вокзал  пакгаузи (1)

Пакгаузи на залузничному вокзалі у Волочиську

До Першої світової в обох містечках вирували товарний та пасажирський потоки. За словами Юрія Мокрія, з Росії везли збіжжя, деревину, рибу, м’ясо, яйця, а до Росії  сільськогосподарський реманент, техніку й увесь спектр промтоварів.

— Ворота імперій відвідували й імператори. У Підволочиську двічі побував Франц Йосиф I, — розповідає Юрій Мокрій. 

— А у Волочиську тричі — Микола II, — доповнює Сергій Ільчишин.

"Шварцівники" та "контрабаси"

Там, де кордон і митниця, виникає і контрабанда, особливо якщо ідеться про межу двох величезних імперій.

За словами Юрія Мокрія, вирішальним було питання акцизу. У Російській імперії його запровадили на алкоголь, тому він був значно дорожчим, ніж в Австро-Угорщині. А в Австрійській імперії підакцизним товаром став тютюн. Тому алкоголь переправляли з Підволочиська до Волочиська, а у зворотному напрямку — тютюн. Також із Галичини возили парфуми, косметику, жіночу білизну, загалом — європейський одяг та взуття, а з Поділля — тканини, зокрема ситець. 

Галичани своїх контрабандистів називали "шварцівниками"з німецької — "чорний", а подоляни — "контрабасами". Цим промислом займалися переважно євреї, які жили по обидва боки Збруча. 

колишня царська митниця волочиськ (1)

Колишня царська митниця, Волочиськ

Щоб перетнути кордон, треба було отримати платний дозвіл. І тут закони обох імперій відрізнялись. Австрійці видавали дозвіл на місяць, а росіяни — на день. Відповідно, ті, хто бажали часто перетинати кордон, мали бюрократичні клопоти. 

Окрім економічної контрабанди, також процвітала політична. 

— До Підволочиська приїжджали Іван Франко і Михайло Павлик, щоб організувати канал переправлення української літератури до Російської імперії, — коментує Юрій Мокрій. — Неподалік є село Богданівка, де мешкав отець Сильвестр, брат дружини Михайла Грушевського, тому останній також неодноразово сюди приїжджав і долучався до організації трафіку.

колишній будинок австрійського магістрату підволочиськ

Колишній будинок австрійського магістрату, Підволочиськ

Окремий канал нелегальної контрабанди мали есери й комуністи, яких у Підволочиську, за словами пана Юрія, називали "інтершваль".

— Місцевим контрабандистам було все одно, що возити: комуністичну літературу, українську чи порнографію, — додає пан Мокрій, — у них була такса на вагу: пуд16 кілограмів — 25 рублів. Це місячний оклад робітника. Така інформація зафіксована у спогадах.

Нові держави, старий кордон 

Коли почалася Перша світова, то кордон на Збручі відразу перетворився на лінію фронту. За словами Сергія Ільчишина, штаб планування Брусиловського прориву був у Волочиську, саме тому сюди втретє таємно приїжджав Микола II. За іронією долі, тепер у цьому будинку місцевий ТЦК, який набирає людей, щоб воювати з росіянами.

Обидва містечка стали свідками невдалих українських національно-визвольних змагань. У 1920 році Волочиськ протягом тижня був останньою столицею УНР Петлюри: у місцевому музеї зберігають документальні підтвердження цього факту. 

будинок де квартирував петлюра волочиськ

Будинок, де квартирував Петлюра у Волочиську

Сергій Ільчишин показав мені будинок, де, на його думку, Голова Директорії квартирував у місті. Він розташований відразу біля залізничної колії на тлі пізніше збудованого й уже закритого заводу конденсаторів. Тепер там живе сварлива жінка, яка пригрозила викликати свого чоловіка-поліціянта, коли побачила, що я фотографую будинок.

Під тиском "червоних" Петлюра разом із залишками війська перейшов Збруч до Підволочиська, де його інтернували поляки. Там він виступав із балкона сьогоднішнього історико-краєзнавчого музею.

Від 1922 року на Збручі встановили радянсько-польський кордон. За словами Юрія Мокрія, тоді з обсягу товарообігу двох імперій залишилося приблизно 5 %, але Радянський Союз тиснув дешевим зерном і підволочиські хлібороби розорилися. Також намагалися прикрити й контрабанду, але це було не так просто, оскільки самі стражі кордону теж хотіли підзаробити. Юрій Мокрій згадує місцеву бувальщину, як у Волочиській комендатурі два чекісти посперечалися, чий агент швидше принесе горілку з Польщі.  

царські казарми волочиськ

Царські казарми, Волочиськ

Тоді ж через кордон трафік налагодили УВО–ОУН: Ярослав Стецько родом із села Кам’янки, неподалік Підволочиська. Також стала популярною контрабанда людей: одні тікали з "радянського раю", інші, як польські комуністи, навпаки, прагнули до нього потрапити. За переправлення людини, як зазначає Юрій Мокрій, потрібно було викласти на той час астрономічну суму — 50 американських доларів.  

"Червоний" і "коричневий" терори

Саме в той період Волочиськ переживав великі червоні репресії, але найжахливішим і найконтрастнішим епізодом міжвоєнного періоду був Голодомор. На Галичині не могли повірити, що країна, яка економічно їх розорила дешевим зерном, може голодувати. Бандера і Стецько засилали через Збруч свого агента-розвідника, той підтвердив жахливі здогади. Митрополит Андрей Шептицький збирав пожертви й купив ешелон зерна, щоб відправити його до УСРР, але радянська влада демонстративно не приймала допомоги, зерно стояло на колії у Підволочиську і проростало, потім його забрали на спиртзавод. 

Збруч (1)

Річка Збруч

Паралельно працювала гуманітарна контрабанда:

— Люди робили такі невеличкі плоти з дошок, — розповідає Юрій Мокрій, — на них прикріпляли продовольство й пускали за течією, а на тому березі знали, куди їх вода принесе. Потім це пронюхали чекісти-прикордонники, тому почали використовувати інший метод: брали довгу тичку, вкопували її у землю і робили з неї катапульту, щоб перекидати пакунки з їжею назад.

Також пан Юрій згадує випадок у селі Канівка під Волочиськом, що розташоване на пагорбі. Канівці взимку зібрали дітей з половини села, всадовили на великі сани й пустили їх із гори через Збруч до села Оріхівець. Попри угоду про репатріацію, поляки не видали дітей, і вони вижили.

Юрій Мокрій (4)

Юрій Мокрій

Волочиські краєзнавці розповіли про те, як за хабарі радянські прикордонники не помічали перетину кордону під час Голодомору. І про практику вагітних жінок, які нелегально переходили Збруч, народжували в Польщі, залишали дітей і поверталися у СРСР.

Під час Другої світової Радянський Союз захопив Галичину разом із Підволочиськом і кордон майже на два роки зник, але з приходом нацистів він знову з’явився. Цього разу — між Райхскомісаріатом Україна та Дистриктом Галичина. За словами Юрія Мокрія, німецька окупація на двох берегах Збруча була різною: на східному березі — значно суворішою. Підтвердженням цього є те, що у Волочиську євреїв розстріляли 1942-го, а у Підволочиську — 1943 року.

Винищені контрабандисти та їхні боси залишили чимало скарбів, замурованих у стінах, прихованих у стріхах і прикопаних на городах, які до сьогодні час до часу знаходять нові власники нерухомости. І у Волочиську, і у Підволочиську про це циркулює чимало містечкових легенд. 

Парадокси індустріалізації

Після Другої світової Збруч з міждержавного перетворився на міжобласний кордон, зникла контрабанда й радянський коток зрівняв два містечка. Про той період як згадки залишилися два храми-заводи. У Волочиську костел Святої Трійці початку ХІХ століття перетворили на фабрику електричних деталей, а у Підволочиську із синагоги Бабата початку XX століття зробили консервний завод.

До кінця 1960-х і Волочиськ, і Підволочиськ були переважно аграрними містечками. Але у 1970-х роках у регіоні вирішили побудувати кілька заводів. Підволочиські чиновники відмовилися від такої перспективи, мотивуючи тим, що людей треба заганяти в колгоспи: адже Підволочиський район був найрозоранішим у СРСР — на 98 %. 

синагога з якої зробили консервний завод підволочиськ

Синагога, у якій облаштували консервний завод. Підволочиськ

А Волочиськ, навпаки, скористався пропозицією і почав різко розвиватись. Тут збудували Машинобудівний заводфілію нинішньої "Мотор Січі", завод конденсаторів "Номінал", завод залізних виробів, швейну фабрику — загалом 20 підприємств.

За словами Людмили Гуляк, це стало поштовхом до стирання старого кордону:    

— На заводи привозили робітників з Тернопільської області, багато хто тут залишився, так поступово почали змішуватися культури. 

Як приклад, музейниця показує вишивку: галичани привезли до Волочиська шиття хрестиком і геометричні візерунки, хоча тут домінувала гладь, низинка й рослинні орнаменти.

Незримий кордон

Однак попри радянське змішування населення, історичний кордон, що існував тут понад 170 років, ще давався взнаки. Юрій Мокрій згадує з посмішкою, як у 1970-ті, коли Підволочиськ слухав західну музику, у Волочиську на Машинобудівному заводі організували ВІА "Крылья Советов". Або те, як поодинокі жителі Волочиська приносили святити паски в цератових торбах, прикритих кухонними рушничками, і як дивувалася його дочка, коли бачила, як на другому березі Збруча люди не шанували неділі і працювали в полі. 

— Наприклад, у 1960-х роках взяти жінку з Волочиська було впадло… Москалиха… Вони теж на нас так спідлоба дивилися… Бандьори, — згадує Юрій Мокрій.

І в цьому з ним погоджується Сергій Ільчишин: 

— У мене батько з Тернопільщини, а його брати та сестри одружилися на Хмельниччині. Так вони сміялися між собою: о, ви — москалі, о, ви — бандери. Навіть на такому родинному рівні, коли всі сидять за столом.

Цей незримий кордон культивувала й радянська влада. Наприклад, зв’язковим Романа Шухевича Катерині Зарицькій та Дарці Гусяк заборонила селитися на заході Україні після того, як вони відбули 25-річні терміни ув’язнення, тому у 1970-х вони оселилися у Волочиську під наглядом місцевого КДБ.

У Підволочиську я поспілкувався з Ганною Федусь, яка товаришувала з обома. Пані Ганна працювала дільничною медсестрою, тому допомагала колишнім упівкам, які побоювалися звертатися до волочиської поліклініки. Коли 1986 року Зарицька уже доживала свого віку, КДБ заборонив давати їй знеболювальне, і на допомогу прийшла пані Ганна, що мала свої запаси ліків.  

Ганна Федусь (3)

Ганна Федусь

— Вони були дуже працьовиті, вміли шити, гарно пекли торти, усіх пригощали, — згадує пані Ганна. — До них приїжджали дисиденти. Коли їх відправляли потім на каторгу, то Дарка сушила їм лісові суниці й надсилала, щоб було щось маленьке та поживне. 

Пані Ганна згадує, як під час "перебудови" спитала в Дарки Гусяк, що буде далі. Вона відповіла: "На нас працює час".

Юрій Мокрій також спілкувався з колишніми підпільницями. Він згадує, як Дарка Гусяк приходила на зібрання РУХу, стояла осторонь і казала: "Ви уже нове покоління, я просто стою і милуюся вами".

Від Зазбруччя до Надзбруччя

У 1990-ті постіндустріальний Волочиськ не спішив дерадянізовуватися. Юрій Мокрій згадує, як колона рухівців ішла з Підволочиська до Волочиська на відкриття пам’ятника жертвам Голодомору, а жителі останнього кидали в них камінцями. Або як у Волочиський будинок культури приїхав Дмитро Павличко, то рухівці на вході кинули червоні прапори, щоб люди ноги витирали, а жителі Волочиська їх перестрибували. 

музей бойової слави волочиськ (2)

Музей бойової слави у Волочиську

Машинобудівний завод, як і "Мотор Січ", пережив пострадянську "перебудову" й успішно діяв. На території заводського санаторію В’ячеслав Богуслаєв, керівник "Мотор Січі", музеєфікував один із дотів лінії Сталіна і зробив із нього Музей бойової слави: там стоїть російськомовний вказівник, що інформує, скільки кілометрів до Берліна, Праги й Відня.  

музей бойової слави волочиськ (3)

Музей бойової слави у Волочиську

Однак спочатку Революція Гідности, потім російське вторгнення і врешті повномасштабна війна зруйнували залишки політично-світоглядного кордону на Збручі. Богуслаєва посадили, вулицю, названу на його честь, перейменували, а музей закрили. Мені важко сказати, де я побачив більше червоно-чорних прапорів — у Підволочиську чи у Волочиську. Цю тенденцію помітили й мої співрозмовники-краєзнавці. Різний історичний досвід, що колись був розломом, проявляється хіба на рівні дружнього передражнювання.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

karajimy 1200-630.jpg

Ті, що селилися на березі річки

Пуща_Сео.jpg

ЗаПущений спокій

сео

Бути соняшником у степах Донбасу

мечеть

Між Візантією і авангардом

14_DSC_1637-2.jpg

Сковорода в тіні лип і міту

18_2.png

Unterwalden: точка (не)повернення

drogobych_kaver.jpg

Дрогобич: в ньому вся сіль

16.png

Куди поділись словацькі українці