Україна Освальда Бургардта. Галина Пагутяк

12:05, 18 квітня 2024

клен 1

У містечку ОстропільХмельниччина на початку ХХ століття була крамниця, де продавали сільськогосподарську техніку. Її власником був уродженець Пруссії Фрідріх Бургардт, він мав він п’ятеро синів. Його дім був через ріку Случ в селі Сербинівка — дерев’яний, двоповерховий. Третьою дитиною в родині був хлопчик Освальд, котрий став великим українським поетом. Тепер на місці хати Бургардтів стоїть меморіальний знак на честь Юрія Клена, який народився тут у 1891 році.

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

ЮрійКлен

Юрій Клен (Освальд Бурггардт)

Фото: wikipedia.org

Із неокласиків нам відомі, як правило, Максим Рильський і Михайло Зеров. І нічого дивного, бо єдину книгу вибраного Юрія Клена, в миру — Освальда Бургардта, видали в 1991 році й більше не перевидавали. Правда, у шкільній програмі був, чи досі є, уривок із його поеми "Прокляті роки". Коли я навчалася у Київському університеті, то й гадки не мала, ні хто такий Юрій Клен, твори якого були заборонені в СРСР, ні те, що він теж навчався на моєму філологічному факультеті.

Коли я побувала у Сербинівці, що тепер є частиною Острополя, і побачила цей знак, то згадала, що десь бачила книжку Юрія Клена, і невдовзі вона сама прийшла мені до рук на букіністичній розкладці у Львові. Можливо зараз я б не писала про цього неймовірного поета, якби не розуміла, що дитячі роки в Острополі, що вже при совітах стало селом, заклали в ньому одержимість Україною. Її, і тільки її він вважав своєю батьківщиною.

Перші проби пера в зросійщеному Києві були російською та німецькою мовами, але розлука з батьківщиною утвердила його  україноцентризм. У 1914 році Освальда як німця депортували в Архангельську область. Повернувся він у 1918-му, а у 1931 році йому дозволили виїхати до Німеччини, де він написав поему "Прокляті роки" і видав її у фатальному для української літератури 1937-му. Важко переоцінити все, що етнічний німець робив для української літератури та її творців. Він став свідомим українцем, хоч не мав у собі ні краплі української крові і ненавидів імперську Росію, так як і більшовицький режим чи будь-який тоталітаризм. 

101732660_006871-768x604

Стоять (зліва направо): Віктор Петров та Микола Зеров, сидять: Освальд Бургардт, Павло Филипович, Борис Якубський та Максим Рильський, 1920-ті роки

Фото: Музей Максима Рильського

Сучасники цінували Юрія Клена як поета. Він став сполучною ланкою між репресованими неокласиками і діаспорною літературою. "Прокляті роки" навіть перевидали у Львові в 1943 році. Заради того, щоб побачити Україну, він став навіть військовим перекладачем і повернувся до Києва. Але його через рік комісували — онкологія. Він устиг написати ще одну величну поему "Попіл імперій", видавав часопис "Литаври" у Зальцбурзі. У повоєнні роки став блукачем, як і десятки тисяч українців, які не могли повернутися у тоталітарну радянську імперію, і трималися за  рідне слово, як потопельник за соломинку. Бо це все, що у них залишилося.

44065116_1390185091118995_5451259594019962880_n

Міст, що з'єднує Остропіль і Сербинівку

Фото: Леоніда Макарчука

Доля закинула Юрія Клена в Аусбург, де він помер у 1947 році. На чужій землі. Для етнічного німця ця земля була чужою. Надто багато він пережив і вистраждав через Україну, щоб її забути. Колись кілька міст сперечалися, де ж народився Данте, а тепер всі українські Сербинівки змагаються, переконуючи, що Юрій Клен народився саме в них. Але тільки в остропільській Сербинівці поставили крапку. Це село тепер є територією Поділля, а Остропіль — ще Волині. З’єднує їх турецький міст XVII століття. Шум води в аркадах нагадує ритм віршів Юрія Клена. Осяяна сонцем вода проходить короткий болісний шлях кам’яними тунелями, щоби потім повернутись на світло. 

І знов (на літа чи віки?)
Зчорнілий край, дощами змитий,
І нал полями вітряки… 
Знов невідкличність і руїна…
О, казнь незримої руки!
О, четвертована, Вкраїно!

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

600

"Писати про історію — це і вигода, і необхідність", – Петро Яценко

600.jpg

Людина, що мала мужність говорити правду

600хвильовий.jpg

13: символічне в житті Миколи Хвильового

bunt_proty_imperii-1536x587

Так про шістдесятників ще ніхто не писав. Огляд книжки "Бунт проти імперії" Радомира Мокрика

Книжки Перша світова війна

Пацифізм, ПТСР і власний досвід: Велика війна у світовій літературі

Ростислав Семків

“Навіщо нашим дітям література, носії якої запускають по Україні ракети?”, – Ростислав Семків

Поллак_СЕО.jpg

Ганебно і глупо: роздуми Мартіна Поллака про путінферштеєрів

600х400

"Я був абсолютно вражений несамовитим бажанням українців жити в своїй країні": Дейв Еґґерс у розмові з Юлією Мусаковською

bez_b 800x500_1_z.jpg

Українська література проти імперії | Віра Агєєва