Коли наближаєшся до костелу Різдва Пресвятої Богородиці у Стрию, здається, що він від сили має літ сто – виглядає надто новим, лише ренесансний бічний портал видає його вік
Богдан Волошин
публіцист
Насправді цей римо-католицький храм було споруджено в 20-х роках ХV століття коштом польського короля Владислава Ягайла - він є одним з найстаріших на Львівщині. За чимало століть костел пережив кілька руйнівних пожеж – у 1604–му, 1827–му та 1860–му роках. Найстрашнішою виявилась остання пожежа, вогонь був такий сильний, що знищив майже все церковне майно разом з іконами та вівтарями, від жару навіть впала вежа!
Але й в такій біді трапляються дива – у несамовитому вогні вцілів справжній дерев’яний шедевр – 500–літні розп’яття Ісуса Христа, яке досі знаходиться в костелі.
Після цих траґічних подій давній храм відбудовували аж вісім літ. За роботу взявся знаний львівський архітектор Юліан Захаревич, який надав відбудованому костелу неоготичні риси з елементами романської архітектури. Було зведено стрімку вежу, що наче підпирає стрийське небо, її гостру голку видко повсюди.
Інтер’єр храму видається надто лаконічним і не переобтяженим мистецькими артефактами та оздобами. Але ця дивовижна простота творить душе душевну та інтимну атмосферу. Ніщо не відволікає від молитви, від розмови з Богом. Під високими склепіннями лунають звуки старовинного органу. М’яке світло ллється теплими пругами крізь вікна... Давній храм у нових шатах. Живий і прекрасний...