24 грудня депутати Хмельницької обласної ради оголосили, що 2022 буде роком УПА на Хмельниччині. Натомість 21 грудня Василь Сидор, міський голова Славути, містечка на Хмельниччині, повідомив, що пам'ятник енкаведисту Одусі демонтовувати не будуть
Євген Борісов
громадський діяч
Як зазначили депутати облради, присвята року Українській повстанській армії – це необхідність для розвіяння радянських міфів та вшанування героїчного внеску упівців у боротьбу за незалежність України. Славута ж – місто з населенням понад 35 тисяч осіб, розташоване на півночі від Хмельницького, поруч з Рівненською областю. Саме в районі Славути діяв партизанський загін героя Радянського Союзу Антона Захаровича Одухи.
З жовтня 1932 року до березня 1934 року молодий Одуха служив у 102-му полку внутрішніх військ НКВС. Після служби чекіст вирішив навчати дітей, він зайняв посаду завідувача початкової школи села Стригани, що поруч зі Славутою.
Та служба в НКВС не минула намарно. У 1941 році Одусі доручили керувати групами в підпільній комуністичній організації Михайлова. Саме в Стриганах комуніст агітував населення до свого об'єднання. Та партизанські загони Одухи боролись не лише з німецьким військом, але й послідовно знищували українців.
“Згідно з планом ліквідації "банд українських націоналістів», які діяли в Житомирській, Рівненській областях та північних районах Тернопільської і Кам’янець-Подільської областей, затвердженого секретарем ЦК КП(б)У М.Хрущовим в березні 1944 р., з'єднання А. Одухи чисельністю 2400 чол. було задіяне саме в боротьбі проти борців за незалежність України – бійців ОУН і УПА”Сергійчук В. Радянські партизани проти ОУН-УПА. – Київ, Українська Видавнича Спілка, 2000. – С. 68-69..
За свідченнями упівця Антона Довгаеюка, енкаведист особисто знущався зі затриманих українських військових: “Одуха особисто стріляв зв’язаним полоненим вниз живота з автомата, а потім їх добили кілками”Руцький М. Діяльність ОУН і УПА на Славутчині (1941 – 1949 рр.) / М. Руцький // Наукові записки [Національного університету "Острозька академія"]. Історичні науки. – 2010. – Вип. 16. – С. 129.. Таким чином того разу Антон Захарович убив сім людей.
Неодноразово, проводячи свої операції, загони Одухи вбивали велику кількість місцевих мешканців. До прикладу, 21 березня 1944 року вони відправили на той світ 48 мешканців села Нова Мощаниця, з них восьмеро дітейМарчук І., Тищенко О. Гурби. Квітень 1944-го. Видання п'яте, оновлене. – Рівне: видавець Олег Зень, 2009. – С. 107..
Як писав радянський солдат, ветеран Другої світової Володимир Яцентюк у статті в обласній газеті Хмельниччини “Пробудження”: "партизани із з’єднання ім. Михайлова під командуванням А. Одухи в Крупці розстріляли 78-річного діда Шпака Семена, Євдокію, восьмирічного Василя Чулія. В Стриганах розстріляли сім’ю Мельників з семи чоловік, з них 14-річного Василька та 4-річну Марійку. Згадує учасник і полон упівців біля Стриган, яким він гарантував життя відповідно до відозви радянського уряду, однак, А.Одуха з своїми прибічниками їх розстріляли".
І ось, завітавши на вулицю Михайла Коцюбинського у Славуті, можна побачити бронзове погруддя герою Радянського Союзу з портретиком Леніна на грудях – Антону Захаровичу Одусі.
Тож виникає дивне непорозуміння, коли, з одного боку, керівництво регіону оголошує рік УПА в області, а з іншого – місцеві керівники дрібного розливу заявляють, що пам'ятник Одусі і надалі стоятиме. Пам'ятник енкаведисту, який вчиняв військові злочини і по-факту є військовим злочинцем, вбивав мирних мешканців, дітей та вояків УПА, буде стояти. Демонтовувати його не збираються...
***
Наразі в Україні відомо про чотири населених пункти, де є вулиці, названі на честь Одухи: Славута, Комарівка і Шепетівка у Хмельницькій області та Острог у Рівненській області. Також у селі Стригани названо школу на честь Одухи. А на лікарні в Славуті висить дві пам'ятні дошки, які сповіщають, що в тому приміщенні працював Михайлов, який на початках і керував Одухою.