Дев’яте коло пекла. Галина Пагутяк

18:11, 4 листопада 2022

Без имени-1

Я спитала земляка, який досконало знає історію УПА і свого часу був скалічений на Майдані, дивом не потрапивши до лав Небесної Сотні: 

– Як склалась доля зрадників, що доносили на повстанців та зв’язкових УПА?
– Їх усіх стратили.

Пан Тарас – частина великого роду із села Залокоть, в якому були і зрадники, і герої, і навіть був свій пророк.

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

Пророка того звали Онуфрієм, народився він ще у 1840-х роках і мав дар бачити душу людини й передбачати її долю. Якось до нього привели хлопчика Петрика. Старий відсахнувся: “Той малий опир як виросте вип’є багато людської крови”.

Петро став поважною людиною, лісником. Коли прийшли німці, видав єврейського підлітка, запропонуваши йому сховатись у нього на стриху. Пив і бив дружину, яка 1944-го збожеволіла, коли померла її 14-річна донька, і підпалила хату. До кінця життя вона була не при собі. 

Коли прийшли совіти, зрадник почав здавати своїх односельчан. Його мати попросила, коли вмирала, щоб у труну їй поклали молитовник, аби вона на тому світі молилась за сина. Одного разу Петра покликали на нараду у лісництво. Там його чекали переодягнені на енкаведистів повстанці. Петро дуже зрадів нагоді і почав сам розповідати, хто в селі пов’язаний з УПА. Йому влаштували трибунал і стратили. А потім закопали  десь у лісі, щоб зник без сліду.

– Взагалі, – розповідає пан Тарас, – після трибуналу зрадників катували і вішали на березі. Але Петро так їм впікся, що вони не хотіли, аби його поховали серед християн.

– А чи вбили того, хто продав брата за 500 рублів? А того, хто видав криївку на Потоці, де підірвали себе двоє братів?

– Так, вбили. За всіх помстились.

Але не за Марійку Попадин, яку здав наречений. Було то на початку 1950-х. Марія мала 19 років, була вчителькою і збиралась виходити заміж за сина директора школи у Підбужі. Під приводом, що треба домовитись у Дрогобичі про вінчання, наречений поїхав з нею до міста. Марія мала зайти ще в обласний відділ освіти, куди її викликали. Наречений привів її туди, а сам лишився надворі. 

Дівчина відсиділа 10 років каторги в Сибірі буцімто за те, що у 14 років написала листа двоюрідному братові, вивезеному в Сибір. Її колишній наречений згодом став директором школи і одружився з “москалькою”. Може, його шантажували, чинили тиск, але для небесного трибуналу зрада є зрада, і опинився він напевно у дев’ятому, найгіршому колі пекла, згідно Данте. Зрадити можуть з корисливих мотивів, зі страху, з помсти, навіть з ідейних мотивів. Причому, найчастіше це роблять кревні або близькі.

Письменника з Ізюма Володимира Вакуленка, як і тисячі інших українських патріотів, зрадили ті, хто добре його знав. Досі невідомо, чи він убитий, чи у полоні. Трапилось це у березні 2022 року. 

Наша Феміда надто гуманна до зрадників і колаборантів, особливо, тих, хто має гроші. Від побутових радянських анонімок до прямих доносів окупаційній адміністрації – що ж, КДБ і ФСБ завжди вміли грати на людських вадах. Якби свого часу були арештовані і засуджені вбивці Небесної Сотні, фальсифікатори виборів, ми не мали б стільки колаборантів і зрадників при владі, в судах, прокуратурі, поліції і  в армії. Навіть ріки невинної крові не здатні промити мізки тим, хто досі чекає Путіна, поплічники якого на весь світ заявляють, що наші смерекові хати в Карпатах слід спалити разом з дітьми. І найгіршим наслідком цієї страшної війни будуть не спалені міста й села, не закатовані українці, а те, що від покарання за злочини можуть укотре в історії відмахнутися як від набридливої мухи. 

Володимир Вакуленко. Фото Марія Лисицька-Бескорса
Володимир Вакуленко Фото: Марія Лисицька-Бескорса

Схожі матеріали

Великдень_СЕО.jpg

Розстріл за “Христос воскрес!”

Мирослав Симчич.jpg

Історія легендарного повстанця Мирослава Симчича

Карпати

Тисячолітня дорога. Галина Пагутяк

Ковальський

"Українці повинні вичистити територію України від тої чуми". Столітній упівець про історію свого життя

УПА

Нове покоління нескорених

патриляк

"Упівці розуміли, що приречені на смерть", — Іван Патриляк

поети_СЕО.jpg

Трагічні оптимісти: поети з ОУН та УПА

листівка

Святвечір у криївці. Галина Пагутяк

упа сео

Нагороди, які не носили на мундирах