Пліснесько. Слов’янська хижа. Золота галицька провінція

11:29, 25 жовтня 2021

1920.jpg

Я мусив тут побувати! Ну, як це – в Історико–культурному заповіднику “Давній Пліснеськ” ще в серпні збудували слов’янську хижу Х–го століття, а я її ще не бачив! І ось, золотими днями бабиного літа, я навідався у чарівні Підгірці та побував на неймовірно мальовничих землях літописного Пліснеська

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Люди тут жили з давніх давен. Про це свідчать археологічні розкопки, що тривають на цих теренах понад два століття. Відтак вчені з’ясували, що на південній околиці села Підгірці збереглися рештки цілого каскаду археологічних пам’яток: тут і культовий язичницький центр VII–Х століть, й величезне слов‘янське городище ІХ–Х ст., і  давньоруське літописне місто Пліснеськ ХІ–ХІІІ століть. 

На жаль, цю спадщину руками не помацаєш – з тих часів до нас дійшли лише велетенські насипні вали й артефакти, знайдені під час розкопок. Щоб якось унаочнити результати досліджень, науковці заповідника вирішили збудувати слов’янську хижу такою, як її будували наші пращури тисячу років тому.

Мені якось розповідав керівник Пліснеської археологічної експедиції, заступник директора з наукової роботи історико–культурного заповідника “Давній Пліснеськ” Андрій Филипчук, що місце для будівництва вибрано не випадково - саме на цьому клаптику землі й стояло колись слов’янське житло. Доведено розкопками.

Хижа понад метр вкопана у землю, збудована із дерев’яних, практично не оброблених гілок дерев, обмазана глиною, крита в’язанками очерету. Як кажуть вчені люде – це була спальня і водночас кухня, бо в кутку стояла майстерно складена кам’яна піч, на якій готувалась їжа. Поруч – велика лежанка, де спала уся сім’я.

Я ліг на це доста жорстке ложе і пало не заснув – тут справді затишно і тепло. Хата курна, але, як не дивно, дим її наповнював лише при розпалі, потім потужна тяга виводила його на зовні. 

Реконструктори, які не раз тут ночували, розповідали, що в хижі спати тепло і затишно. Але цей експеримент вони проводили у літню пору. Цікаво було б пожити тут узимку...

У планах пліснеських дослідників – розбудова скансену просто неба, де б  були відтворені фрагменти оборонних споруд середньовічного Пліснеська, житло та господарські споруди різних періодів. Це справді чудова ідея! Бо історія легше пізнається наочно, особливо дітьми, яким необхідно знати як жили і чим займались тисячу літ тому наші предки.

IMG_8042.JPG
Усі фото: Богдан Волошин

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція