Нагуєвичі. Золота галицька провінція

16:05, 18 листопада 2022

Нагуєвичі

У часи випробувань та борні варто навідуватись в місця нашої сили, де кувався український дух, народжувались наші генії. І це не просто бажання задовільнити свою цікавість, а потреба діткнути історії людських доль, які мали непересічний вплив на наш народ.

Ясного осіннього дня ми з друзями вирішили навідатись у Нагуєвичі, підкарпатське село, де народився один з найвеличніших українських геніїв – Іван Франко.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

До свого сорому зізнаюсь, якось так сталось, що за всеньке своє життя мені не доводилось ще бувати в родинному селі Каменяра. І добре, що нарешті вдалось потрапити.

Цікавинок, повʼязаних із іменем Івана Франка в Нагуєвичах багацько: тут і літературно-меморіальний музей, і “Галявина казок”, і батьківська садиба письменника. На території села діє Державний історико-культурний заповідник “Нагуєвичі”.

Себто, щоб довідатись хто такий Іван Франко, і чому його вважають генієм, дуже раджу навідатись при нагоді в Нагуєвичі і краще пізнати долю одного з найвидатніших українських письменників. Мене ж цікавила місцина, де зростав малий Івась, що впливало на його вразливу натуру, який світ відкривався йому з отчого вікна.

нагуєвичі

Усі фото: Богдан Волошин

Для цього навідався у батьківську хату письменника. Правдива хата не збереглась, а теперішня відтворена 1981 року за нарисом Франка “Моя вітцівська хата”. Нині садиба виглядає так, наче щойно вчора зведена. На терені музею знаходяться стодола, кузня батька письменника Якова, пасіка, яблуневий сад та власне рідна хата, яку дуже скрупульозно описав у своєму нарисі Іван Франко. Очевидно він любив отчі краї.

І це не дивно, нижче Франкового обійстя відкривається пречудовий краєвид на широку долину, яку обрамляють хвилясті хребтики гір. Коли дивишся на усю цю красу, розумієш, що малий Івась не міг не стати поетом. Як і українцем, зрештою. Адже, маючи такий непересічний талант, легко міг би “записатися” поляком чи австріяком, годити владі і не боятися злиднів. Але це б означало зрадити нарід, серед якого Франко зростав, вітцівську хату і кучеряві гори за вікном…

Звідсіля, від цих гір, починається стежка генія у великий світ, сповнений спокус, важкої праці і боротьби. Франко їй не зрадив.

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція