Чорна та біла бухгалтерія — надійне джерело історії. Галина Пагутяк

11:40, 25 січня 2024

зсу

Фіксуємо задля історії, яка твориться кожної миті. Бо з таких пазлів можна скласти повну картину теперішньої України на десятому році війни. 

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

Розповідає чоловік, місцевий депутат і добродійник, якому ледве вдалося протягти кошти на ЗСУ в місцевий бюджет при шаленому спротиві бозна-ким обраної влади:

— Вчора ми мали добродійний концерт, дякувати Богу, зібрали 40 тисяч гривень. І скоренько все розподілили хлопцям на їхні потреби, гроші зразу пішли за призначенням. Нині дзвонить мені голова ОТГОб'єднана територіальна громада, яка не була на концерті, й питає: — "Кілько вчора зібрали?" — "Сорок одну тисячу". — "Несіть сюди, мені треба до машини". — "А нема вже!".  Уявляю обличчя тієї пані, яка вчора десь добре погостилася і не прийшла підтримати громадську ініціативу.

Далі чоловік розповідає мені анекдот про продавця квітів, який вирішив дарувати квіти цілий тиждень кожному відвідувачу, і перукар за це вирішив стригти людей безкоштовно, а пекар — безкоштовно віддавати булочки, і так далі… А коли мер про це дізнався, то прийшов на дармицю і привів усіх депутатів до квітникаря, фризієраперукар і пекаря.

Але на цьому наша приємна бесіда не закінчилася, тобто перейшла на речі менш приємні, навіть злочинні. У тому ОТГ є 12 гектарів землі, і коштує вона вельми дорого, бо це прикордоння. Однак депутати виставили їх на продаж гамузомдрібні шматки за 200 тисяч гривень. Але не думайте, що вам її продадуть. Там уже є хтось із чиновників, для якого 200 тисяч — кишенькові гроші, і який купить ті 12 гектарів.

Причому ратуша XVIII століття в цьому містечку обшарпана, годинник на вежі знову не працює, бо мер, який особисто це робив, помер. А про те, як виглядає ринкова площа краще не згадувати. Не буду називати і ОТГ, бо таких у нас не одна, а тисячі. А до цієї ми рано чи пізно доберемося.

Після того, що я почула, мені зашкребло: невже кошти на благодійність забирають собі отак, як планувала забрати голова ОТГ? І що захоплені лайки і коментарі  під звітами про подібні заходи ще не означають, що кошти отримали ті, задля кого їх організовували? Я певна, що наступного  разу посадовиця прийде і буде сама тримати скриньку з пожертвами, аби потім привласнити, кинувши чайові організаторам.

Скільки разів коли мені й іншим активістам вдавалося врятувати якусь пам’ятку від загибелі, а підприємцям-меценатам вкласти у порятунок кошти, на посвячення чи відкриття, прилазила владна містечкова еліта і заявляла, що це вони зробили, що це винятково їхня заслуга. Хоча до кінця займалися саботажем.

Тим, хто мешкає у більших містах невтямки, наскільки корумповані всі гілки влади в містечках і селах. Як можна довести людину до того, що вона приходить на засідання по дерибану громадського майна з гранатою, або просто на камеру влаштовує скандал і потім поширює його в соцмережах, хоч розуміє, чим їй це загрожує. Отакі випадки з намагання привласнити кошти на підтримку земляків-фронтовиків трапляються напевно часто у невеликих ОТГ, щоб чиновники додали собі якийсь мізер до немаленьких своїх зарплат і премій. Благими намірами вистелена дорога до пекла і не варто, мабуть, щось офіруватижертвувати, коли це організовує влада, якщо не можеш її контролювати. А тим більше, якщо вона тебе ошукала вже не один раз.

Розумні дітки з одного села (таких сіл теж чимало) за кілька годин на імпровізованих блокпостах зібрали 10 тисяч і відразу ж віднесли їх до крамниці, де їм допомогли переправити гроші у фонд ЗСУ. Не взяли навіть собі на морозиво. Боялися, щоб ті гроші не прилипли до рук дорослих. Діти все бачать.

Проте в історію потрапляють тільки події радикального характеру, які називають у правовому полі  терористичними актами, а філософи позначають як "бунт із відчаю". Схеми привласнення чи не цільового використання коштів на благодійність мають право на те, щоб увіковічнити їх в анналахлітописи історії. Щоб потім не шукали причину Коліївщини і опришківського руху не в тому місці, де її треба шукати. Чорна чи біла бухгалтерія — не менш надійне джерело історії, ніж покази свідків під присягою, ба, навіть більш надійне. За статистикою приховується ангел помсти та історичної справедливості, якщо Феміда виявляється немічною.

Схожі матеріали

Jurij Prohasko 600.jpg

“Кожне покоління українців має травму від росіян”, – психоаналітик Юрко Прохасько

Halyna_Pahytiak.jpg

Київ об’єднав Україну

Путін в ролі Невського_960х560_1

Путін в ролі Нєвского. Нові російські історичні темники

165902-uk

Путін воює і програє свою останню війну. Тімоті Снайдер про поразку Росії

ук.jpg

Москва дістає старі ідеологеми: що таке "Малоросія" та "Новоросія"?

Pekar Valerij.jpg

“Наша остаточна перемога – це внутрішні зміни в Росії”, – Валерій Пекар

світло справедливості 960х560

5 тез про моральне лідерство у складні часи

Рашизм 1200

"Рашизм: Звір з безодні". Уривок з книжки Лариси Якубової

obkladunka Sydun 800x500.jpg

Як зростав російський імперіалізм | Данило Судин