Гостинний храм у Гостинцевому. Золота галицька провінція

10:22, 2 серпня 2021

1920.jpg

Як же ж так може бути – стільки разів їздив у Мостиська попри село із заишною назвою Гостинцеве, а чомусь не звертав увагу на тутешню церкву Собору Пресвятої Богородиці, яку добре видко з дороги. А вона заслуговує на увагу, бо є однією з найдавніших і найкрасивіших церков Мостищини

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Ця поставна пам’ятка сакральної архітектури збудована у 1659–му році. Зафундувала будівництво храму мостиська старостина Анна Могилянка – донька господаря Молдови Єремії Могили. Будучи меценаткою, вона пожертвувала значні кошти на побудову мурованих знамениту Успенську церкву у Підгайцях та церкву святого Юра у Мостиськах.

Коли я наближався до старовинної церкви у Гостинцевому, то був вражений наскільки вдало храмовий комплекс вписаний у ландшафт. Можливо тому, що храм збудували на місці давньоруського городища, оточеного насипними валами, які досі частково збереглися.

Але справжнім багатством святині є чудовий п’ятиярусний різьблений золочений іконостас з другої половини XVII століття. А розписи церкви датують 1882 та 1905 роками.

Як у майже всіх старовинних українських церквах, історію Гостинцевого храму можна у прямому значенні слова прочитати на стінах, що помережані давніми написами. Читаючи їх, можна дізнатись, що церкву ремонтували у 1775–му і 1800–му роках. А ще довідатись, коли храм “посадили” на мурований фундамент. Напис на брусах свідчить: "Підмурована року 1881 дня 1 липня за св. єрея Адама Гординського пров. церк. Матвія Каровєк, Стефана Коритницького Рік 1881 Іван Сотис…". 

Чудовим доповненням церковного ансамблю є триярусна дерев’яна дзвіниця, побудована у XVIII столітті. Коли я видерся на неї – аж дух перехопило від величі та грізної потуги споруди! Верхній ярус має аркові отвори, схожі на бійниці. Очевидно дзвіниця мала оборонне призначення, з неї спостерігали чи не наближається ворог до села. Звідсіля досі відкривається пречудовий краєвид. 

За совітів у 1966–му році храм зачинили і планувалось розмістити в ньому  військовий склад. Але громада села не дала цього зробити – і влада залишила церкву в спокої, проте правити не дозволила. Однак віряни підібрали ключі і таємно відправляли службу Божу у зачиненій святині... З 1989–го храм знову чинний і тішить око усіх, хто минає мальовниче Гостинцеве неподалік Мостисьок.

IMG_1696.JPG
Усі фото: Богдан Волошин

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція