Старовинне містечко Поморяни, що на самісінькій межі між Львівщиною та Тернопіллям, славиться кількома архітектурними пам’ятниками. Більшість знає про старовинний замок, який належав батькові польського короля Яна ІІІ Собєського, бароковий костел та неоґотичну ратушу. Але є в Поморянах ще одна дивовижної краси пам’ятка – дерев’яна церква Собору Пресвятої Богородиці
Богдан Волошин
публіцист
Її ще називають Горішньою, бо постала святиня на узгір’ї, вінчаючи крутий пагорб. Колись існувала й Долішня церква, але вона не збереглась.
Існує легенда, що попередницю нинішнього храму збудували козаки полковника Кривоноса, яких прихильно зустріли місцеві українці. Але той храм згорів під час татарської навали. Відтак за кілька років постала нова церква, але вона була надто мала, щоб задовольнити потреби вірян і в 1690–му році постала ця дерев'яна тридільна церква. Попри всі лихоліття, війни та грабунки, храм досі тішить око. Поморянці вірять, що Покров Пресвятої Богородиці не раз рятував місто від знищення.
Церква дуже затишна. Її не раз реставрували, замінювали ґонтове покриття на бляху, рятуючи святиню від замокання і гниття, але храм досі потребує ґрунтвної реставрації. Було б добре повернути святині первісний вигляд, вкривши бані ґонтом. Але найважливіше – церква, яку за совітів перетворили на склад склотари, діюча і Покров Пресвятої Богородиці досі захищає Поморяни від лиха.