Дрогобицька жупа – найстаріше підприємство України. Золота галицька провінція

15:33, 22 листопада 2021

1920.jpg

Якось так сталось, що я вже не раз бував у дрогобицькій солеварні, але лише минулого тижня відчув, наскільки се атмосферне і цікавезне місце. Дуже раджу всім, хто навідається до чудесного Дрогобича, там побувати. Місто багате пам’ятками, краєвидами, доброю галицькою кухнею і людьми, а ще – цікаве найстарішим постійно діючим підприємством в Україні, що досі справно працює

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Найдавніша згадка про дрогобицьку жупу – з 1390–го року. Але сіль тут видобували ще з прадавніх княжих часів. Цілком можна стверджувати, що на цій солі з давніх віків багатіла і поставала Галичина. Звідсіля каравани з сіллю доправлядись не лише по всенькій галицькій землі, але й на Закарпаття, Волинь, Холмщину – аж до стольного Києва! 

Копальня знаходиться зовсім неподалік ринкової площі Дрогобича, на Зварицькому передмісті. Виглядає як мало не зруйнована промислова зона, але насправді тут вирує життя. Тут досі, як і століття тому, випарюють сіль. Технологія проста – із 50–метрової свердловини випомповується певний обсяг ропи, яку залишають на відстій. Потім ропу заливають у металеві ємності, під якими у печах горять дрова. Рідина з ропи випарюється, залишаючи кристали чистої солі.

Мені сподобався запах соляної пари у солеварні, і гоготіння вогню у печах, і хлопаки, що збирали сіль, які жартували, що з солі по неділях женуть самогонку... А ще до душі припало повітря у відстійнику, зробленому понад століття без жодного цвяха, бо метал сіль зжерає дуже швидко...

Наче й нема на що дивитись, але мені знов захтілось навідатись у солеварню. Та й славний Дрогобич вартує ретельнішої уваги. Обов’язково ще сюди повернусь.

IMG_8412.JPG
Усі фото: Богдан Волошин

Схожі матеріали

600.jpg

Борщовичі – село не про борщ. Золота галицька провінція

600.jpg

Трудовач: брама в Гологори. Золота галицька провінція

600.jpg

Трибухівці – костел при гостинці. Золота галицька провінція

600.jpg

Тартаківські тарапати. Золота галицька провінція

600.jpg

Бойківське пограниччя. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

600.jpg

Бучач: Ратуша, Пінзель і голуби. Золота галицька провінція

600.jpg

Ходою Сковороди – у Вижняни. Золота галицька провінція

600.jpg

Долина Зубри. Золота галицька провінція