Бережанська святиня з реліквіями — храм Святої Трійці

17:46, 19 серпня 2022

Бережани

Про Бережани, тутешні пам’ятки архітектури та знаних людей, які свого часу навідували чи жили у цьому славетному галицькому місті, можна писати багато і часто. Бо місто чарівне, давнє, з багатою історією.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Не раз писав про Бережани і ще писатиму: як мандрував його заквітчаними вуличками поміж старовинних садиб, частувався у затишних кнайпах, молився у давніх храмах і спав під мурами колись могутнього замку. Але нині розповім про одну з найчарівніших пам’яток славного міста — церкву Святої Трійці.

Вона знаходиться в самісінькому серці Бережан, на ринковій площі акурат навпроти ратуші. Цей величний храм неможливо оминути увагою. Початок його будівництва сягає першої половини ХVІІ століття. Зводили церкву на пожертви містян. Але через сто літ святиня завалилася і в 1748-му володар міста князь Авґуст Чарторийський взявся зводити новий храм. З того часу церкву не раз перебудовували і розширювали. Остання реконструкція відбулась у 1893–1903 роках.

IMG_9587
Усі фото: Богдан Волошин

Церква Святої Трійці славна тим, що в ній зберігається Римсько-Бережанська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці. Сотні літ цей образ дарував зцілення багатьом вірним, які молилися до неї. Про це свідчать коштовні воти, що зберігають у храмі, — вироби зі срібла у вигляді кінцівок і сердець, ланцюжки та золоті і срібні персні.

Є у церкві Трійці ще одна цінна реліквія — мощі (частина кістки руки) Івана Хрестителя, подаровані храму 1715 році князем Авґустом Чарторийський.

Храм вражає не лише своїми давніми реліквіями, а й життєствердним духом, тут дуже світло, барвисто і радісно, інтер’єр нагадує святкову вишиванку і тішить око. Зловив себе на думці, що міг би довго повідати про враження від відвідин головного храму Бережан, але знаєте — це саме той випадок, коли краще раз побачити, ніж сім разів оповідати. Від щирого серця раджу відвідати славні Бережани і віддати шану Богу у чудовому храмі Святої Трійці.

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція