А що там у Варяжі? Костел святого Марка продовжує руйнуватись... Золота галицька провінція

09:43, 30 вересня 2021

1920.jpg

У травні минулого року вперше потрапив до прикордонного Варяжа і був вражений величчю місцевого барокового костелу святого Марка – небесного покровителя колишнього містечка, знаного ще з 1419 року. Але вражав і сучасний стан храму – величезна руїна, що досі зберегла гордий шляхетський стан

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

І от, цими ясними вересневими днями я знову опинився у сонному Варяжі, з цікавістю позираючи на велетенський костел, з надією побачити бодай якісь спроби його порятунку. На жаль, святиня, побудована у 1688-1693 роках за проектом архітектора Войцеха Лєнартовича, досі знаходиться у розпачливому стані: обсипається архітектурна оздоба, дощі змивають стінопис, викрешується давня цегла, загрожуючи цілковитою руйнацією святині.

Латинський напис на щиті костелу звучить тепер гірко та іронічно: "Si enim caelum et caeli caelorum te capere non possunt guanto magis Domus haec guam aedificavi tibi""Ось небо та небо небес не обіймають Тебе, що ж тоді храм той, що я збудував?"

Мені довелось побачити чимало забутих і покинутих храмів на теренах Галичини. Але костел святого Марка у Варяжі, його могутня постава, досі справляє незабутнє враження. Здається, що ця пам’ятка національного значення ще не здалася перед вітрами і негодою, ще сподівається на кращу долю. Але надії майже немає. Тож, варто поспішити навідатись у прикордонне село Варяж, щоб помилуватись вишуканою сильветкою давнього костелу, доля якого, на жаль, невблаганна.

IMG_7595.JPG
Усі фото: Богдан Волошин

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція