Опільська весна посеред зими. Золота галицька провінція

20:00, 24 січня 2023

опілля

Незвично тепла, майже весняна зима, не дуже сприяє мандрам, бо погода вередлива — яскраве сонце за якусь хвилю огортається хмарами, небо провисає, як стара перина на плоті, готове сипнути чи то снігом, а радше зимним дощем. Але трапляються дивовижі, особливо з тими, хто не зраджує своїй музі мандрів і таки вибирається в дорогу.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Якось із друзями вирішили навідатись у досі незнаний куток Перемишлянщини. Погода не дуже тішила: похмурий ранок народив такий самий день, віяв рвучкий вітер і заповідалось на дощ. Попри все ми мандрували від одного галицького села до іншого, аж заким не зголодніли. Полуднувати вирішили на височенькій горі, що вигинала міцну спину над Подусовим.

IMG_4125 (1)
Усі фото: Богдан Волошин

Витягли канапки, термоси з чаєм і гріли руки об теплі горнята. Аж раптом щось змінилось довкруж — вітер знявся у піднебесся, пошматував важкі ослони хмар і витягнув на світ Божий сонце. І все вражаюче змінилося довкола!

Хмари хвилями котились небом, кублячись наче старий кожух, вітер гуртував їх десь на овиді, відкриваючи сонцю долини і гори мальовничого Опілля, на схилах смарагдово заіскрилася озимина, понурі безлистяні ліси стрепенулись і простягнули вистигле галуззя до яскравого світила, випрошуючи тепла і світла, потепліло й на горі, де ми таборували.

Здавалось, що зима десь зашпорталася у дебрах й під сонце виступила яснолика весна. Контраст був настільки вражаючий, що ми навіть кинули полуднувати, а чимдуж побігли знимкувати сяючі краєвиди, погутні пруги світла, що пробивалися крізь охвістя хмаровиння, веселі простирадла піль Безліса рівнина, що простягалися зеленим оксамитом обабіч звивних доріг та путівців.

У ту хвилю якась несамовита радість запанувала нами, годі було стримати усмішки, веселу метушню, жарти, наче хтось вирішив розвеселити понурих мандрівців, стомлених сірістю і поганою дорогою.

Але, як відомо, усе хороше надто швидко закінчується: той самий розбишака шугай-вітер знов нагнав отару хмар і вона надійно сховала блаватову хустину неба і золоту помаранчу сонця. З низин війнуло холодом і вільгістю. Вистава закінчилася.

Час було рушати, але я ще хвилин пʼять стояв в надії, що сонце знов зʼявиться над хвилястим небокраєм, і не дасть змерзнути долоням... Але не сталось, як гадалось. Проте й кількох вражаючих хвилин веснування посеред зими вистачило, щоб запалити пломінець втіхи у вистудженій душі.

Дива трапляються, навіть тоді, коли на них не сподіваєшся й не розраховуєш. Бо так є.  

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція