Руїни Вовківського костелу. Золота галицька провінція

10:08, 16 березня 2023

вовків

Бодай раз на рік намагаюсь навідатись до цього костелу — у сподіванні на диво. Наче до давнього друга, якого прикула до землі важка недуга.

Старі покинуті палаци і храми, що зяють проломами і вибитими очицями вікон, пошматованими вітром дахами, крізь які вони волають до байдужого неба. Завше сподіваюсь на щось дивовижне, якийсь знак, що подарує надію на їхнє відродження.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Цих пам’яток багато в галицьких землях, і я свідомий, що не годиться тривожити ці мертві звлоки ремовищ, та й небезпечно, але все одно залажу в нетрі, щоб заповнити сирітську пустку в цих обездолених спорудах, в які колись вкладали стільки любови й мастерности, стільки хисту і ґусту, що досі зачаровуєшся недишними руїнами, вслухаєшся в тишу під обгризеними склепіннями і намагаєшся почути голоси спочилих поколінь, для яких наш світ мертвий, як для нас — їхній...

Але, на жаль, дива не стається. З кожним роком костел під титулом Марії Маґдалини у підльвівському селі Вовків віддаляється від межі, за якою можливе його повернення до життя.

DSC06256
Усі фото: Богдан Волошин

А мав би жити, бо є одним з найкращих зразків в модерному стилі ар-деко в Галичині. І чи не найбільшим. Храм збудований у міжвоєнний період: 24 травня 1924-го посвятили фундамент під костел, спроєктований архітектором Броніславом Віктором. А вже у 1927-му (так зазначено в інформаційній таблиці біля храму), пам’ятку освятили.

Костел дуже потерпів під час Другої світової. Червоноармійці стріляли по ньому з гармат, сліди від влучань досі видно на грубезних стінах, було зруйновано плебанію. В совітський час, коли тутешніх поляків вивезли у Польщу, святиню перетворили на склад мінеральних добрив. Але найбільше костел потерпів уже в модерний час: вітрами зірвано дах, обвалилась значна частина склепіння, на старих, подзьобаних стінах виріс ліс берізок і горобини, посеред храму купи битої цегли. Заходити у колись розкішний костел нині ризиковано — на голову може впасти цегла...

Свідомий того, що в невеличкої громади села нема ні коштів, ні сил, щоб бодай зберегти пам’ятку, законсервувати її в актуальному стані, а державі зараз не до пам’яток. Дай Боже перемогти прадавнього ворога і відбудувати країну, але завше, залишаючи Вовків, ловлю себе на тому, що досі сподіваюсь на диво. Бо краса не повинна вмирати.

Принаймні, хочеться у се вірити...

Схожі матеріали

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

Кугаїв 1200

Кугаївська капличка. Золота галицька провінція