Великоднє привітання упівців, що надихає на боротьбу (1950 рік)

23:00, 23 квітня 2022

воскресне україна.jpg

Цьогоріч вшановуємо свято Господнього Воскресіння в умовах повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації проти України. Але чи вперше наш народ в таких обставинах святкує Великдень? Понад 70 років тому на заході України тривала боротьба проти радянських окупантів. І навіть тоді, попри те, що умови для українських повстанців були менш сприятливі для боротьби, аніж це є сьогодні для нашого війська, Великдень святкували. Це свято мотивувало на продовження боротьби за Українську державу.

У квітні 1951 року на сторінках видання закордонних частин ОУН “Сурма” з'явився передрук великодньої листівки зі заходу України 1950-го року. Її автор – невідомий. Текст підписано – "від імені всіх українських повстанців". Які вірили – якщо колись воскрес Христос, то незабаром точно воскресне Україна. 

Оригінальний правопис тексту зберегли. Статтю розшукав Павло Артимишин. 

Український Народе! Московсько-большевицькі кати розп’яли Тебе на Твоїй рідній землі. Твоя рідна Голгота піллята Твоєю святою кров’ю. Твої терпіння не мають собі рівних в історії людства. Навіть середньовічні тортури св. інквізиції бліднуть перед тими тортурами, що їх переносиш Ти сьогодні.

Та в Тебе серце Прометея. Ти по-геройськи переносиш усі терпіння-тортури. Твій тисячолітній гарт у безнастанній боротьбі ще твердший од гарту сталі. Рабська покора розперезаному кремлівському холуєві Тобі чужа. Ти й тепер, у час найтяжчого лихоліття, мов безсмертний Геркулес, засіяв між народами світа геройськими Чинами своїх синів – революціонерів-повстанців.

323-702x459.jpg

Святкування Великодня українськими повстанцями в Карпатах, 1946 рік.

ukrainianpeople.us

Український Народе! Шлях від Голготи до Воскресення дуже короткий. То ж ще дужче скріпи своє мужнє серце, гранітною вірою в Перемогу набальсамуй свою лицарську душу. Воскресення Христове хай потроїть цю віру в Твоє Могутнє Воскресення. 

Не плач, коли, замість веселих великодніх дзвонів, почуєш скажений гаркіт кремлівського звіра. Хай Твої благородні – гнів і месть дзвонять гомінними дзвонами в Твоєму сумлінні. 

Пам’ятай, що надходить Великий День розплати з московсько-большевицьким молохом. Ти мусиш відплатити катам за смерть мільйонів своїх синів і дочок. То ж уже сьогодні, в щоденній боротьбі з нелюдським окупантом заправляй свої – душу, серце і м’язи на цей благословенний Момент! Задивлений у Святу Велич перемоги Правди над тиранією огидних фарисеїв, запали ціле своє єство грізним полум’ям Національної Революції. 

0162__Pechenizhyn_Vasyl_Havryshchuk.max-1920x1080.jpg

Стрільці УПА з Коломийщини, 1946 рік. Зліва направо стоять: В. Микитюк на псевдо “Рись”, Микола Вінтоняк на псевдо “Орел”, І. Д. Явдошняк на псевдо “Мишка”.

Особистий архів Василя Гаврищука.

Очисть своє нутро від нікчемних зрадників. Не допускай до свого сумління навіть найменшого червачка зневіри. Воскресення Бога-Правди хай стане непохитним аргументом для тих усіх недовірків, що дають баламутити себе енкаведівським брехунам. Тямте, ви всі торгівці національними сумліннями, що Те, на що ви сьогодні плюєте, завтра своїм блеском і святістю Перемоги освітить ваші облудні очі. То ж схаменіться, паки час! Хай День Національної Революції не буде карою для вас, але Всенаціональним Судом над московсько-большевицькими розбійниками! 

Смерть Сталіну і його імперіялістичній кліці! 

Смерть підлим юдам – вислужникам Сталіна! 

Хай живе Український Народ в боротьбі з большевицькими окупантами! 

Хай живе революційна боротьба українського народу за Українську Самостійну Соборну Державу! 

Хай живе Українська Повстанча Армія! 

Хай живе Степан Бандера! 

Хай живе Українська Самостійна Соборна Держава! 

Українські повстанці.

(Передрук великодньої листівки з Краю, 1950 року).

Взято із: Христос Воскрес - Воскресне Україна! Сурма (Мюнхен). 1951. Ч 30. Квітень. С. 1.

Схожі матеріали

600.jpg

Хлопці – в понеділок, а дівчата – ще лукавіше – у вівторок. Про звичай великоднього обливання в Україні та Європі

0108_Pechenizhyn_Vasyl' Havryshchuk.jpg

Українські великодні звичаї. Стаття з газети “Дрогобицьке слово” за 1942 рік

УСС_1200х630

"Дай Боже, щоб другий Великдень святкували вдома, на вільній Україні". Із сатиричного журналу Січових стрільців

Velykden 1200.jpg

Справжній шафран. Галина Пагутяк

600+.jpg

Заборонений Великдень

Великдень у с. Волосянка, Великоберезнянщина. 40-ві рр..jpg

“Празник празників”: Як святкували Великдень у Карпатах

Бачів, Опілля.jpg

Що святили українці на Великдень?

Тайна Вечеря, іконостас Сянки

Українська Тайна вечеря. Знакові роботи

Гаївки.jpg

"Вже й Христос, вже й воскрес": великодні гаївки Галичини