Українське шкільництво між двома війнами
Боротьбу за українську школу в Галичині в міжвоєнний час провадило Українське Педагогічне Товариство (пізніше "Рідна школа"). До 1919 року навчання українською мовою було доступним. Однак після поразки у польсько-українській війні та входженні західноукраїнських земель до складу Другої Речі Посполитої ситуація змінилася.
Польська держава вела політику асиміляції. Починаючи з 1920-х, здобути шкільну освіту українською мовою стало складно. Зокрема, через дію закону Lex Grabski (прийнятий у 1924 році, назва – від тодішнього міністра освіти Польщі Станіслава Грабського), який регламентував освіту для національних меншин, куди зарахували й українців. До 1935 року на території усієї Польщі залишилось 457 українських шкіл, де навчалось лише 5% загальної кількості українських дітей.
Товариство "Рідна школа"опікувалося та співпрацювало з усіма українськими приватними освітніми установами, у тому числі школами, які були відкриті при монастирських згромадженнях.
Для захисту національних інтересів товариство створило розгалужену мережу гуртків. У 1930-му діяло майже 600 осередків, де навчалися понад 30 тисяч дітей. Пропонуємо до перегляду світлини школярів та членів кружків "Рідної школи" міжвоєнного періоду.
![Yaseniv_Rozaliia Khomiak_001.png](/media/images/Yaseniv_Rozaliia_Khomiak_001_9Al7cnj.width-400.png)
![Zabiria_Korchak Daria 064.png](/media/images/Zabiria_Korchak_Daria_064.width-400.png)
![Spas_Paraskeviia Hoianiuk_002.png](/media/images/Spas_Paraskeviia_Hoianiuk_002.width-400.png)
![Spas_Paraskeviia Hoianiuk_022.png](/media/images/Spas_Paraskeviia_Hoianiuk_022.width-400.png)
![Berlyn_Iryna Kalyta_001.png](/media/images/Berlyn_Iryna_Kalyta_001.width-400.png)
![IMG_016-РЕД.png](/media/images/IMG_016-RED.width-400.png)
![8. Stoky_Kateryna Hrytsoniv.png](/media/images/8._Stoky_Kateryna_Hrytsoniv.width-400.png)
![5_Korelychi_Vasyl' Danyliv.png](/media/images/5_Korelychi_Vasyl_Danyliv.width-400.png)
![3_Korelychi_Ol'ga Olenchyn.png](/media/images/3_Korelychi_Olga_Olenchyn.width-400.png)
![25. Zakomarya_Mariya Chekal's'ka.png](/media/images/25._Zakomarya_Mariya_Chekalska.width-400.png)
![093_Pechenizhyn_Vasyl' Havryshchuk.jpg](/media/images/093_Pechenizhyn_Vasyl_Havryshchuk.width-400.jpg)
![094_Pechenizhyn_Vasyl' Havryshchuk.jpg](/media/images/094_Pechenizhyn_Vasyl_Havryshchuk.width-400.jpg)
Схожі матеріали
![skola 1200.jpg](/media/images/skola_1200.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)
Шкільні вчителі справді виграють війни. Росія це розуміє і готується до цього. А Україна?
Детальніше![Віра Агеєва](/media/images/Vira_Ageieva.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)
То чи пустять нас у ЄС із золотим телям у торбині? Віра Агеєва про Булгакова та світову літературу у школі
Детальніше![Ростислав Семків](/media/images/Rostislav_Semkiv.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)