"Ізраїль понад усе". Огляд книги "Моє життя" Ґолди Меїр

ezgif.com-gif-maker.gif
Go to next

11:44, 24 грудня 2021

Go to next

Ця книжка – своєрідна інструкція зі створення незалежної держави. Як в умовах, коли проти цього весь світ, завдяки праці та солідарності реалізувати багатовікову мрію. Авторка Ґолда Меїр народилася у Києві, згодом емігрувала до США і зрештою стала прем’єркою Ізраїлю. Третьою у світі жінкою на такій посаді. Після публікування 1973 року її біографічна книга стала бестселером. І сьогодні входить до переліку найкращих мемуарів політичних діячів ХХ століття. Нещодавно "Моє життя" Ґ. Меїр вийшла у видавництві "Наш формат"

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Ґолда починає книгу з деталей свого дитинства. Народилася вона 1898 року в Києві. Майже не пам’ятає міста, до якого батьки переїхали за кілька років до її народження, але пригадує, що там їм було зле. Очевидно, у Російській імперії початку минулого століття мало кому було добре. Вона пояснює це злиднями й антисемітизмом.

"Я вважаю, що фундаментальне людське право всіх батьків – не боятися, що не зможеш забезпечити своїх дітей, хай би скільки ти трудився. Я була знайома з цим страхом задовго до того, як відчула його на власній шкурі, а відчувши таке раз, більше не забудеш"

Однак що довше гортати книгу, то частіше авторка відходить від своєї біографії, все більше описуючи народження Ізраїлю. Ще з юних років Ґ. Меїр захоплювала ідея окремої єврейської держави. І що старшою вона ставала, то більшу політичну активність проявляла. До Палестини вона переїхала вже зі США, куди емігрувала з родиною. Одним із переломних моментів у житті дівчини стало знайомство із двома гостями з Близького Сходу, які якось зупинилися у будинку її батьків. Це були Давид Бен-Гуріон, який через тридцять років став першим прем’єр-міністром Ізраїлю, і Іцхак Бен-Цві – який був другим президентом.

Відтак Ґолда вступила до єврейської робітничої партії, а 1921 року разом із чоловіком, сестрою і двома її дітьми на борту пароплава "Покахонтас" прибула до Палестини.

"Я інколи дивуюся, як ми пережили ті роки, але, можливо, фізична й емоційна витривалість – це просто справа звички; нам багато чого бракувало, але можливостей випробувати себе у критичну мить було вдосталь"

Розповіді Ґ. Меїр про те, як євреї з’їжджалися самовіддано будувати свою державу на піску та камінні, захоплюють. Найбільше вражає солідарність і любов до свого народу, із якими вони створювали свою країну. Мрія Ґ. Меїр здійснилася 1948 року, коли вона стала однією із двохсот найвпливовіших єврейських політиків, які взяли участь у церемонії проголошення Ізраїлю. 

У своїй книзі авторка описує те, як вдавалося забезпечувати помешканнями й роботою лавину новоприбулих до Ізраїлю євреїв. Розповідає про відносини з Німеччиною у перші роки після Другої світової війни і як у поїздці до Берліна, вже на державній посаді, нічого не їла й не пила на німецькій території. Розказує про війни з арабами і підтримку французів. Чи як збирала пожертви на війну з американських євреїв по всьому світі.

"Залежність від благочинності суперечить не тільки засадничим принципам сіонізму (покладатися на себе, працювати руками), а й ідеї національної незалежності, тож я почала шукати інші джерела коштів, які зроблять світове єврейство нашими повноправними партнерами в сіоністській справі і "збиранні вигнанців"

Ґолда обіймала посади міністерки праці, міністерки закордонних справ і прем’єр-міністерки. За те, що інтереси Ізраїлю відстоювала надзвичайно жорстко й послідовно, її назвали "Непоступлива".

Книга написана так, що читається як пригодницький роман. Зрештою, десь таким і було життя Ґолди Меїр: сповнене небезпек і непевностей, ризиків та наважувань, драматизму й героїзму. Чудовий переклад Ярослави Стріхи тільки підсилює позитивні враження від книжки.

Схожі матеріали

солід сео

Таємний суп. Уривок з книжки Юрія Скіри "Солід. Взуттєва фабрика життя"

1200_C6PW8K8.2e16d0ba.fill-1200x630

"Козацький Марс". Уривок з книжки Олексія Сокирка про державу та військо Козацького Гетьманату

1.Кавер_книги_1200х600_.jpg

“Кафе Європа”, “Збагнути Росію”: 10 історичних книжок 2020 року, які варто прочитати

Куромія 600х400.jpg

"Необачно трактувати Донбас як регіон, який є ворожим до цінностей Революції Гідності”, – Гіроакі Куромія

image

І знову геноцид. Уривок книжки Тімоті Ґартон Еша "Рідні землі"

3

"Культ російського імперіалізму". Уривок із книги про Михайла Демковича-Добрянського

Кн_колаж_1200x630 – кн2

"Дискримінація і нерівність" проти дискримінації та нерівності. Огляд книжки Томаса Совелла

7

Життєпис Євгена Коновальця від Олега Ольжича. Книжка 1941 року

Громенко_сео-1200х630

Короткий курс "Історії України" в Росії