"Богомазов у Фінляндії". Подорож місцями, які відтворив український авангардист

thumb_3012_product_preview_big
Go to next

10:12, 14 квітня 2023

Go to next

У видавництві "Родовід" вийшла книжка про українського авангардиста Олександра Богомазова та його фінську подорож. Авторкою видання є редакторка "Локальної історії" Наталя Терамае, яка мешкає у Фінляндії.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Bohomazov_Oleksandr

Олександр Богомазов (1880 —1930)

Фото: wikipedia.org

Олександр Богомазов не лише був одним із перших абстракціоністів світу, він також обґрунтував засади авангардного мистецтва у трактаті "Живопис і елементи" ще до того, як у мистецтвознавстві виник термін "авангард". Роботи Богомазова є у нью-йоркських музеях Ґуґґенгайма і MoMA. А на аукціоні Sotheby’s за його картини викладають сотні тисяч доларів. 

Єдина закордонна мандрівка художника — поїздка до Фінляндії. У 1911 році газета "Киевская мысль" відрядила Богомазова у мистецьку подорож цією країною, результатом став "Фінський цикл" робіт та кілька публікацій у пресі. 

"Там на Півночі пластичні форми живуть наче у півсні, там чути приглушену боротьбу, застигле страждання, покору, тоді як під ясними проміннями нашого сонця і боротьба сягає пристрасних поривів трагізму, всерадісного сміху і тихої пластичної журби. Тут форма стає живою повною формою, тоді як на Півночі вона нагадує плаский орнамент. Тут барва виповнена музичного акорду, там — тихий боязкий шепіт”, — порівнював Богомазов Україну та Фінляндію у статті.

Через художні роботи, листи, родинні спогади, а також власні поїздки та консультації із місцевими істориками та мистецтвознавцями журналістка Наталія Терамае реконструювала фінську подорож Олександра Богомазова. Авторка відвідала всі місця, де бував митець.

04-07

"Морські хвилі", 1911 рік

Фото: Національний художній музей України
фінляндія

"Фінляндія. Пейзаж", 1911 рік

Фото: НХМУ

"Я хочу, щоби ми бачили в полотнах, акварелях і графіці митця не абстрактну Північ, а конкретні місця, з конкретною історією та колоритом. Щоби чули звуки Фінляндії — шум порогів у Іматрі, плюскіт хвиль Сайми, шум сосен у Пункагар’ю та дзвін біля середньовічної фортеці Олавінлінна. Я бажаю, щоби подорожуючи світом, ми слідували маршрутами, що окреслені нашими великими. І дивилися на світ через ними створені образи та асоціації. Я також бажаю відновити ці загублені ниточки зв’язків між Фінляндією та Україною. Їх, можливо, і не так багато. Але тим вони і цінні", — зазначила авторка. 

Під час дослідження Наталя Терамае також опублікувала спецпроєкт "Олександр Богомазов у Фінляндії. Сто років потому", у якому вперше відтворено мапу локацій, зображених на фінських картинах митця. 

Передзамовити книжку “Богомазов у Фінляндії” можна на сайті видавництва “Родовід”.

Схожі матеріали

1.Кавер_книги_1200х600_.jpg

“Кафе Європа”, “Збагнути Росію”: 10 історичних книжок 2020 року, які варто прочитати

600.jpg

Сергій Плохій: "Українська політика і українська Незалежність значною мірою виникли з Чорнобиля"

600.jpg

"Моя зброя потужніша, ніж звичайний автомат", – Юрій Журавель

1200х600.jpg

“Рускій мір” на експорт. Огляд книжки "Кордони мрій" Томаша Ґживачевського

1200х600_majdan.jpg

"Революція триває". Огляд книги "Український Майдан, російська війна" Михайла Винницького

1200х600.jpg

"Це ж було вже". Огляд книги "Дискордія" Остапа Українця

1200х600.jpg

"103 мільйони кісток". Огляд книжки "Струп. Іспанія роз’ятрює рани" Катажини Кобилярчик

1200х600.jpg

"Переговори, які нічим не закінчилися". Огляд на книгу "Скоропадський і Крим" Сергія Громенка

6--.jpg

Топ-10 авторів та книг, яких читали львів’яни у XV–XVIII ст.