09:56, 22 березня 2021

В Одесі руйнується будинок зі 100-літніми фресками

Фрески з українськими мотивами знайшли ще у 90-х. Дослідники вважають їх унікальними для регіону.

6043e9d81f7dcacd.jpg
Фото: Суспільне. Одеса

Одеські краєзнавці закликають зберегти унікальні фрески, знайдені у будинку на вулиці Затишна, 3. За словами істориків, дім перебуває в аварійному стані та будь-якої миті може обвалитися.

Про це повідомляє Суспільне.

Одеські історики розповідають: унікальні фрески знайшли ще у 1990-х, коли у будинку проводили ремонтні роботи. На малюнках зображені люди в українському традиційному одязі – козаки або косарі у вишитих сорочках та шароварах.

08307cbae35de12c.jpg
Фото: Суспільне. Одеса

Фресок є всього три, однак ісорики зазначають, що в радянські часи стіни будинку зафарбували, тому, можливо, під шаром штукатурки можна знайти ще більше унікальних розписів.

e28a0f809e7b9ef3.jpg
Фото: Суспільне. Одеса

“Фрески з українським мотивом – унікальна річ для Одеси. У нас є венеційські, зі східними мотивами, але таких у місті більше немає. Цілком ймовірно, вони з’явилися на початку ХХ століття. За стилістикою вони схожі на вітальні листівки українського художника Амвросія Ждахи, який народився в Ізмаїлі і деякий час жив в Одесі. Листівки друкували в місті, а на звороті прописували слова та ноти старовинних українських пісень. Можливо, хтось намалював ці фрески за його мотивами. А можливо, сам Ждаха брав участь у їх створенні. Їм понад 100 років, тому їх потрібно зберегти”, – запевнив історик Дмитро Жданов.

bd46f33dc5b732a5.jpg
Фото: Суспільне. Одеса

Будинок на Затишній не є пам’яткою архітектури. Історична будівля з’явилася у 1900-х роках. Вона належала капітану Адольфу Дінне. Після революції приміщення передали на баланс експериментального дитячого будинку імені Короленка. 

Наразі в будинку мешкають 7 родин. За словами Жданова, тільки дві з них – не орендарі, тому ініціативи від мешканців щодо збереження малюнків та історичної будівлі немає. Тож історик звернувся до Одеської обласної державної адміністрації, аби чиновники не лише зберегли малюнки, але й реставрував їх.

“Будинок потрібно взяти під охорону і разом з ним – фрески. Але крім цього – провести капітальний ремонт і укріпити його. Бо навіть якщо він стане пам’яткою, але без ремонтних робіт, від обвалу це його не врятує”, – вважає Жданов.

04c4dea6b470d2c0.jpg
Фото: Суспільне. Одеса

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що біля Львова руйнується маєток-пам’ятка, де мешкав президент Львівського аероклубу.