12:05, 5 березня 2021

У Перемишлі затримали чоловіка, який знищив пам’ятну дошку українській художниці Кульчицькій

Зловмисник сам здався владі міста та запропонував відшкодувати збитки.

Кульчицька_дошка
www.nasze-slowo.pl

Поліція Перемишля затримала чоловіка, який знищив пам’ятну дошку, присвячену українській художниці Олені Кульчицькій, польській політичній діячці Вінценті Тарнавській та єврейській психоаналітикині Хелен Дойч.

Про це повідомляє видання "Наше слово"

«В автомобілі затриманого 34-річного мешканця Перемишля працівники поліції знайшли молоток та лом. Чоловік зізнався, що саме цими предметами знищив дошку. Зібраний правоохоронними органами доказовий матеріал дозволив пред’явити чоловікові звинувачення щодо знищення майна», – йдеться у повідомленні поліції міста.

Одна з ініціаторок встановлення дошки Ліля Каліновська повідомила, що цей чоловік сам з’явився в уряд міста і хотів перепросити та відшкодувати збитки.

Зловмиснику загрожує покарання до 5 років позбавлення волі. Наразі до нього застосована заборона виїзду з країни.

Видання зазначає: всупереч поширеній у регіоні думці, пам’ятна дошка була легальною, адже організатори дотрималися усіх правил, яких вимагають відповідні закони Польщі. Відмовились від відкриття дошки лише з поваги до мера, який після спротиву кресових середовищ попросив про оцінку Інститут національної пам’яті Польщі. Про легальність пам’ятки заявляють ініціаторки заходу та незалежні юристи.

Нагадаємо, 2 лютого, ініціаторки встановлення пам'ятної дошки, присвяченої трьом видатним перемишлянкам, повідомили про знищення пам'ятки та звернулись у поліцію.

Це не перша спроба знищити дошку. У січні 2021 року невідомі здерли із таблиці чорну плівку, якою вона була накрита, пошкодили її частину гострим предметом та спробували відкрутити один із чотирьох ґвинтів. 

Дошку встановили в межах художнього проєкту “Центр світів є тут” у вересні 2020 року. Однак польські кресові середовища досі звинувачують Олену Кульчицьку у нібито комуністичній діяльності в повоєнний час, тому пам'ятку ще не відкрили.

Згодом мер Перемишля Войцєх Бакун попросив Польський інститут національної пам’яті оцінити справу стосовно Кульчицької.

Інститут видав негативне рішення щодо української художниці. Мовляв, у 1951–1955 роках вона була депутаткою Верховної Ради УРСР, а значить – пропагувала комуністичний режим.

Водночас в українській діаспорі наголошують: інститут не взяв до уваги фактів, що Олена Кульчицька була депутаткою від тодішньої інтелігенції, ніколи не належала до комуністичній партії, а у своїй діяльності допомагала багатьом політичним в’язням і репресованим.