13:09, 15 вересня 2021

У Львові представлять нову українську “оперу-міф”, присвячену Василеві Сліпакові

“Оперою-міфом” автори назвали формат, в якому оперний вокал заміненюють традиційним співом, а сюжет будують з текстів народних пісень.

14 жовтня у Львівському національному оперному театрі відбудеться прем'єра “опери-міфу” “Ukraine – Terra Incognita”. У ній звучання давніх українських пісень переплітається із фрі-джазом, сучасною симфонічною музикою та новітніми технологіями.

Про це Локальній історії повідомили у пресслужбі Львівської опери.

У театрі наголошують,  що опера “Ukraine – Terra Incognita” презентуватиме світу давню та сучасну Україну. Постановка сплітає народне багатоголосся з фрі-джазом, сучасною симфонічною музикою, відео-артом та новітніми технологіями.

Такий незвичний формат, в якому оперний вокал замінений традиційним співом, а сюжет вибудовується з текстів народних пісень, творці назвали “опера-міф”.

Національну прем’єру “Ukraine – Terra Incognita” заплановали на 14 
жовтня у Львівській опері. День захисників і захисниць України вибрали не випадково, адже твір присвячений воїну та співаку Василеві Сліпаку. 

Автори наголошують, колискові, чумацькі, козацькі, рекрутські, весільні, обрядові пісні, ритуальні голосіння, замовляння з різних куточків українських земель зазвучать так само, як і сотні років тому. Давні пісні, “що з покоління в покоління проростали крізь людські долі, на сцені опери поєднаються зі сучасним мистецтвом”. 

“Кожне, що почуєте і побачите у цій новій українській опері, зокрема і одночасно, відкриває сенси. Щось є наскрізь. Щось є попід. Щось є понад. Щось, що не дає нам віддати цю землю. Воно невидиме, невловиме. Не висловити цього і, навіть, не виспівати. Хіба самі для себе можемо відчути, чим для нас є ця земля. Незбагненна чужинцям і така рідна для нас”, – розповідає авторка та режисерка опери Уляна Горбачевська. 

Музику до “Ukraine – Terra Incognita” написали дослідниця архаїчного співу Уляна Горбачевська та композиторка, випускниця Королівської консерваторії Гааги Марія Олійник. 

Оперу-міф творить молода генерація українських митців з різних міст, театральних та музичних середовищ. 

Задум опери виношували роками. У 2020-му через пандемію COVID-19 опера-міф не змогла здійснити прем’єри наживо. Цього року грандіозна постановка відкриє шлях новому українському твору на світову оперну сцену. 

Квитки на оперу можна замовити тут.

Створення опери стало можливим завдяки допомозі сотень українців на Спільнокошті. 2020 року за підтримки УКФ та Фонду “Відродження” команда змогла здійснити постановку для зйомки на відео. Цього року відбудеться Національна прем’єра “Ukraine – Terra Incognita” у Львівській Опері. Наступними роками опера-міф планує постановки в інших містах України та закордоном.

Зокрема, для команди проєкту важливою є постановка опери в Парижі, де жив та співав Василь Сліпак. 

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Львівській національній опері відбулась  прем'єра опер “Сокіл” та “Алкід” українського композитора-класика Дмитра Бортнянського.