08:52, 21 квітня 2021

Росія знову намагалася “привласнити” український борщ

Наразі на платформі “Google Arts & Culture” уже виправили згадку про борщ, як “російську страву, що увійшла в історію”, однак у самому матеріалі “українським” назвали лише одним із різновидів цього “ситного супу”.

Борщ
Фото: Google Arts & Culture

На платформі “Google Arts & Culture” запустили проєкт під назвою “Розкуси Росію”. Там презентували “Топ-10 російських страв, що увійшли в історію”. Серед них – і український борщ.

Про це у своєму Telegram-каналі розповів міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

“Знову видають бажане за дійсне. Ще “Розкуси Росію” пропонує іноземцям відправитися в гастрономічний тур по Росії. Цікаво, а тури в захоплену Південну Осетію за пирогами будуть? Чи в анексований Крим – за стравами переслідуваних кримських татар? Чи у захоплені частини Донецької та Луганської областей, де варять прекрасний борщ?”, – написав Ткаченко. 

Він підкреслив, що борщ – етнічна українська страва, додавши, що “привласнювати території, минуле, етноси – в дусі кремлівців вже більше сотні років”. 

“Як відомо, Міністерство культури та інформаційної політики протистоїть всім фейкам про “досягнення” росіян, коли вони намагаються в нас їх вкрасти. Саме тому “культура приготування українського борщу” подана нами на розгляд, як нематеріальна спадщина ЮНЕСКО”, – нагадав міністр.

Разом із тим він висловив сподівання, що  світ таки визнає борщ українською національною стравою.

“Скільки інтернет-сторінок з рекламою борщу не створюй, все одно російським він не буде!” –  резюмував Олександр Ткаченко.

Водночас hromadske зазначає, що росіяни уже замінили назву матеріалу  на “10 страв, які вплинули на російську кухню”. Сам борщ тепер спозиціонували як страву, історія якої “йде в глибину століть”, а “у двадцятому столітті цей ситний суп став основною стравою в меню у кафе кількох країн, включно з Росією”.

Та у самому тексті вирішили не змінювати згадку про кілька різновидів борщу. Зокрема, у матеріалі вказують, що є український борщ (з часником та тертим салом), борщ по-московськи (з різними видами м'яса) та борщ по-флотськи (з червоним перцем та копченою свининою).

“Битва” за український борщ на офіційному рівні розпочалась у 2019 році. Тоді у Twitter-акаунті “Russia”, що пов’язаний із МЗС РФ, з'явився допис про борщ, як “одну із улюблених і відомих страв російської кухні”. Це викликало неабиякий шквал критики як в Україні, так і за кордоном. 

Згодом французький ресторанний путівник “Michelin” опублікував реліз, де назвав борщ стравою, яка представляє російську національну традицію. Однак після масового обурення, зокрема у соцмережах, компанія Groupe Michelin вибачилася за помилку та виправила статтю. 

6 жовтня експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України рекомендувала міністерству включити до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України “культуру приготування українського борщу”. У Міністерстві це назвали одним із основних кроків для внесення українського борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Це повідомлення також викликало різкі критичні відгуки в Росії. Тамтешнє урядове видання тоді назвало наміри України “новим приводом для міжнародного скандалу”.

Наприкінці березня Україна направила заявку на внесення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Більше про кулінарний фронт України дивіться в інтерв’ю із популяризатором української кухні, шеф-кухарем Євгеном Клопотенком у програмі “Без брому”.