09:41, 4 жовтня 2021

Найдорожча постановка в Україні: у Харкові показали авангардну оперу про Василя Вишиваного

Автором лібрето є український письменник Сергій Жадан, кошторис опери перевищив 17 мільйонів гривень.

img_2_1633285319479.jpg
Фото: Олександр Шахматов

У Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Лисенка (відомому як СХІД ОПЕРА) з аншлагом пройшла прем’єра авангардної опери “Вишиваний. Король України”.

Про це повідомляє Укрінформ.

“Це перша така опера на історичному матеріалі в Україні за останні 30 років. Три роки працювали над постановкою відомі діячі культури з Харкова, Києва, Івано-Франківська, Львова, солісти-вокалісти, починаючи з талановитого виконавця головної ролі Володимира Козлова, симфонічний оркестр, майстри декорацій та художники по костюмах – і от ми презентуємо нашу працю глядачам, і радіємо, що вони сприймають її так, як нам мріялося”, – розповіла продюсерка проєкту, голова Центру українських ініціатив (Відень) Олександра Саєнко.

img_3_1633285386229.jpg
Фото: Олександр Шахматов

Автор лібрето Сергій Жадан нагадав, що Василь Вишиваний, за народженням – ерцгерцог Вільгельм Габсбурґ-Лотаринзький – 30 років різними способами домагався об’єднання українських земель як автономного Князівства під габсбурзьким протекторатом.

“Так, він припускався помилок, але до смерті не зраджував мрії про постання України і шукав способів її втілення. Такі біографії, як у Вишиваного, непогано би залучали підлітків до вивчення історії. Тут є все – кохання, інтриги, гроші, велика політика, війни, релігія, проблеми з батьками”, – сказав Жадан.

img_4_1633285439358.jpg
Фото: Олександр Шахматов

Композиторка твору Алла Загайкевич поєднала класичний симфонічний оркестр з електронікою. Музикантка розповіла, що пишається не лише музикою, а й тим, що знайшла “особливий тембр голосу для кожної дієвої особи". 

 “Це як в театрі Брехта!”, – підкреслила вона.

В опері задіяли близько 200 артистів, для них приготували понад 300 костюмів. Головна декорація – триярусна “вертепна” алюмінієва конструкція з пандусом вагою у 5 тонн, на якій одночасно може перебувати понад 60 осіб.

Вартість постановки, за словами генерального директора СХІД ОПЕРА Олега Орищенка, перевищує 17 млн грн.

“Це найдорожча і, сподіваємось, найкраща сучасна опера в Україні”, – сказав він.

img_6_1633285848989.jpg
Фото: Олександр Шахматов

Серед глядачів прем’єри були представники дипломатичних відомств України, Німеччини та Австрії, відомі діячі освіти, культури, спорту, представники влади Харкова та області.

img_5_1633285789992.jpg
Фото: Олександр Шахматов

Василь Вишиваний – це прибране ім'я ерцгерцога Вільгельма Габсбурга – правнучатого племінника імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа І.

За однією із версій, прізвисько Вишиваний Вільгельм Габсбург отримав через те, що часто носив українську вишиванку, подаровану одним із військових українізованого 13 полку Австро-Угорської армії.

Вишиваний славився військовими та дипломатичними здібностями, підтримував Україну на політичному рівні. Завдяки його протекції міністром охорони здоров'я Австро-угорського парламенту вдалося призначити українця Івана Горбачевського.

У квітні 1918 року Вільгельм Габсбург очолив військову групу австрійської армії, у складі якої перебував легіон Українських Січових Стрільців (УСС), який він патронував.

У 1919-му Вишиваному присвоїли почесного звання “Полковника війська українського”.

 У 1947 році працівники МДБ СРСР арештували його у Відні як агента французької розвідки та учасника оунівського підпілля. Через рік Василь Вишиваний помер у лікарні Лук'янівської в'язниці.

Більше про Вільгельма Габсбурга-Вишиваного читайте у матеріалі “Як австрійський ерцгерцог став українським патріотом”.

Схожі матеріали

сео театр

"Варвари на сцені"

Лесь Курбас

Довга дорога на схід Леся Курбаса

800x500 obkladunka Ostapowuch.jpg

Музична культура Галичини понад 100 років тому | Іван Остапович

Фрагмент сценічної завіси до балету «Ромео і Джульєтта» (2)

Головний художник львівської Опери. Історія Євгена Лисика

сео

Зі сцени — на футбольне поле

295_L'viv_Lyubomyr Polyuha_new

"Білосніжка і семеро гномів"

тигролови сео

Партитура для "Тигроловів"

Олег_Вергеліс

Корифеї за лаштунками. Олег Вергеліс

7.jpg

Софія Федорцева "«Березіль» на мандрівці". Матеріал газети "Діло" 1930 року