08:56, 28 квітня 2021

На Львівщині знайшли германський меч, якому близько 1500 років

Дослідники припускають, що на місці розкопок може бути могильник стародавньої культури.

меч.png
tvoemisto.tv

На Львівщині, в селі Малі Підліски, на території майбутньої північної об’їзної дороги, археологи викопали меч-гладіус. Знахідці близько 1500 років.

Про це повідомляє Tvoemisto.tv.

Дослідники зазначають, що мечі-гладіуси були досить поширеними у період Римської імперії. Однак у цьому випадку він належав не римському воїну, а германцю. До того ж меч спеціально деформували.

“Він був деформований і три рази зігнутий ковалем спеціально. Це робили під час поховання германцями саме в Пшеворській культурі, яка була поширена на території Польщі та України”, – каже працівник Рятівної археологічної служби Олександр Сілаєв. 

Мовляв, за часів Пшеворської культури існував тип поховань, коли разом з воїном ховали зброю, але спочатку її згинали.

“Важко сказати, для чого це робилося. Це могло бути пов’язано з духом воїна, аби він не нашкодив живим. Однак, це лише здогадка”, – говорить Олександр Сілаєв. 

 

dsc5331818118t.jpg
tvoemisto.tv

Він зазначає, що меч мав би бути ширшим, але від іржі лезо скрутилося. Однак, хоча й гладіус сотні років пробув у землі, все одно досить добре зберігся. 

Рятівна археологічна служба передала артефакт для зберігання у Винниківський краєзнавчий музей. 

“Ми всі свої знахідки передаємо у Винниківський краєзнавчий музей. Там вже є непогана колекція знахідок, що присвячені Пшеворській культурі”, – каже Сілаєв. 

Археологи сподіваються, що продовжать розкопки у місці, де знайшли меч-гладіус, адже знахідка може означати, що там є могильник Пшеворської культури.

Пшеворська культура – археологічна культура залізного віку. Назву їй дав могильник біля міста Пшеворськ (нині місто Підкарпатського воєводства у Польщі), який досліджували на початку ХХ століття. Основна територія поширення – землі між Одером і Віслою. 

В Україні пам'ятки Пшеворської культури, в основному,  знаходять на Волині і Північному Поділлі. Вони датуються  І ст. до н. е. – І ст. н.е. Також знаходили кілька одиничних поховань воїнів кінця ІІ – поч. ІІІ ст.

Житла поселень Пшеворської культури заглиблювалися в материк або були наземними, мали каркасно-стовпову конструкцію, із вогнищем усередині. Поховальний обряд – тілоспалення із захороненням решток в урнах. Поряд з урнами клали побутові речі, знаряддя праці. Останки воїнів ховали із зброєю, яку попередньо спеціально псували.

Пшеворські племена на Волині та Поділлі в I ст. взяли участь у створенні зубрицької культури.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Львівові представили експозицію з фондів Історико-краєзнавчого музею “Скарби Галичини”. Серед найцінніших експонатів були унікальний ритуальний казан з могили германського короля та “Меч вікінгів”, який лише дивом вдалося врятувати від контрабандистів.