09:16, 31 березня 2021

На Львівщині виявили бідон із повстанськими документами

На одному із документів зазначено псевдо підпільника – ”Степко”, тож дослідники припускають, що саме він є власником архіву. 

345-1-1024x727-1.jpg
brodyhistory.org.ua

У Бродах, що на Львівщині, місцевий мешканець знайшов бідон із особистим архівом одного із підпільників. Документи пробули під землею майже 70 років. 

 Про це повідомляє “Діло”.

Бідон із повстанськими документами виявив мешканець Бродів Володимир Шелест. У музеї “Тюрма на Лонцького”, куди й передадуть знахідку, зазначають: документи датуються 1940-1950 роками. Там переважно ідеологічна література, листівки, агітки, а також повстанський звіт, щоденник та світлина. На ній зображені троє дівчат із немовлям. Зазвичай такі “родинні” фотокартки повстанці носили при собі.

“Ця знахідка є по-своєму унікальною, важливою і цінною для суспільства. Адже вона відображає локальні моменти, особливості, розкриває нові риси підпілля ОУН. Відкриваються нові імена людей, які були причетні до визвольного руху і це надзвичайно цікаво”, – каже директор музею Руслан Забілий.

На одному із документів зазначено псевдо підпільника  – ”Степко”. Дослідники припускають, що саме він є власником сховку. За попередніми даними, матеріали стосуються діяльності Лопатинського районного проводу ОУН. Проте точну інформацію музейники зможуть надати вже після ґрунтовного дослідження.

“Є чимало ознак, за якими ми досліджуємо документи. По-перше, звичайні радянські газети, в які замотували архіви і зберігали. Тобто ми можемо з’ясувати крайні дати, а це 1948-1951 рік. Окрім того, на таких документах часто є якісь позначки, шифри, криптоніми. Це все ми будемо з’ясовувати. Так ми будемо знати, хто ховав цей архів та на якій території він використовувався”, – каже дослідник.

Зазвичай такі сховки робили з практичною метою: для розповсюдження агітаційної продукції. Втім була й інша причина – донести інформацію до наступних поколінь.

“Це було одним із завдань проводу ОУН, навіть були розроблені інструкції, щодо переховування такої інформації. Адже минуть десятиліття, а епізоди боротьби треба донести до майбутнього, тоді коли буде незалежна Українська держава. Так і сталось”, – каже Руслан Забілий.

Бідон, в якому були документи, проржавів у кількох місцях, однак, за словами музейника, усе досить добре збереглось.

Наприкінці тижня документи передадуть фахівцям музею “Тюрма на Лонцького”. У реставраційній лабораторії знахідку законсервують та оцифрують, її зберігатимуть в архіві Центру досліджень визвольного руху.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Центр досліджень визвольного руху опублікував другу частину архіву воєнної округи “Буг”, знайденого у 40-літровому бідоні на Львівщині.