13:29, 1 грудня 2021

Львівську мозаїку “Імпульс і контроль” відтворять у шоколадці

Автори ідеї планують, що за кольорами і фактурою плитка шоколаду нагадуватиме це панно.

received_294693085900864.jpeg
Фото: пресслужба компанії

Одна із мереж супермаркетів вирішила створити кольорову шоколадку на честь відомого львівського мозаїчного панно “Імпульс і контроль”, яке прикрашає фасад будинку на Сахарова, 45. Понад двадцять років мозаїку приховували за залізною вагонкою і відкрили лише цього року.

Про це Локальній історії повідомили у пресслужбі компанії.

Мозаїчне панно у стилі модернізму “Імпульс і контроль” у 1991 році створив художник Роман Патик. Колись воно прикрашало фасад заводу “Львівприлад”. Однак понад дванадцять років цей мистецький об'єкт закривала залізна вагонка. 

У травні 2021 року будівлю почала орендувати мережа продуктових супермаркетів. Компанія вирішила реставрувати мозаїку, залучивши її автора. Роботу уже завершили.

“Коли я вперше за дванадцять років побачив свою мозаїку, то розчулився до сліз: вона була в не дуже хорошому стані, але очікував гіршого. Реставрація 13-метрової мозаїки тривала пів року: це кропітка праця з тисячами дрібних деталей. Оновлене мозаїчне панно “Імпульс і контроль” стало подарунком львівʼянам до 30-річчя незалежності України, адже мозаїка і наша держава є ровесниками”, – розповів Роман Патику.

Рух кольорів і форм мозаїки символізує роботу різноманітних пристроїв, які виробляло підприємство “Львівприлад”. Щоб увічнити витвір мистецтва і розповісти про нього якомога більшій кількості людей, вирішили створити тематичний шоколад. Вже зараз шоколатьє “Власної кондитерської” продуктової мережі працює над цим у колаборації з автором мозаїки. 

“Ми помітили, як часто львівʼяни здіймають очі, щоб помилуватися панно, тому вирішили розповісти про цей мистецький об’єкт ще й мовою смаку. Плитка шоколаду нагадуватиме львівську мозаїку за кольорами й фактурою, а також розповість її виняткову історію. Все для того, щоб наші гості по всій країні не лише смакували вишукані солодощі, а й дізнавалися про українське мистецтво і популяризували його”, – зазначає директорка з маркетингу компанії Катерина Огуряєва.

received_642767340075599.jpeg

Майбутні шоколадки

Фото: пресслужба компанії

Роман Патик навчався у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва, нині Львівська національна академія мистецтв. Художник – учень і племінник Володимира Патика, автора відомої мозаїки “Риби” на фасаді магазину “Океан” на вул. Володимира Великого у Львові.

У 2019 році під час перебудови магазину “Океан” нові власники знесли частину мозаїки. Пізніше Львівська міська рада зобов'язала забудовника відновити панно. Роботами з відновлення керував саме Роман Патик.

Після цього випадку 2 серпня 2019 року виконком ЛМР ухвалив рішення про створення відкритого реєстру історичних мозаїк міста для їхнього збереження.

Більше про феномен української мозаїки дивіться у інтерв'ю з мистецтвознавицею Діаною Клочко для програми “Без брому”.