09:20, 23 березня 2021

Довженко-Центр повернув в Україну загублений фільм-класику 20-х років

“Кіра Кіраліна” – одна із перших українських радянських стрічок, присвячених  “жорстоким порядкам капіталістичного світу”.

Кіра Кіраліна Довженко-центр
facebook.com/dovzhenko.centre

Науковцям Довженко-Центру вдалося повернути в Україну фільм-класику німого кіно “Кіра Кіраліна”, що вийшов у 1927 році. Стрічка прибула з фільмофондів Німеччини та Румунії і буде реконструйована для показу вже цьогоріч.

Про це повідомляє пресслужба Довженко-Центру.

Минулого року в межах співпраці з членами Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) науковці Довженко-Центру виявили “дивом збережені” прокатні копії чорно-білої німої стрічки “Кіра Кіраліна” виробництва Всеукраїнського фото-кіноуправління (ВУФКУ). Стрічку знайшли в каталогах відразу двох фільмофондів – “Національного кіноархіву - Румунської синематеки” (Бухарест) та Федерального архіву Німеччини (Берлін).

“На запити Довженко-Центру німецька сторона надала в Україну для сканування позитивну плівку з фільмом довжиною 1538 м. Зі свого боку румунська сторона погодилась відсканувати власну копію довжиною 1510 м. самостійно та передати в Довженко-Центр сканокопії фільму”, – розповіли у пресслужбі. 

Після отримання цих копій фахівці Довженко-Центру зроблять порівняльний аналіз та, в разі потреби, реконструкцію стрічки для отримання найбільш повної та близької до оригіналу “Кіри Кіраліни”.

У Центрі наголошують: “Кіра Кіраліна” є останньою і єдиною збереженою кінострічкою авангардного театрального режисера Боріса Ґлаґоліна, а також одна з небагатьох робіт в українському кіно художника Роберта Шарфенберґа, що працював з Бертольдом Брехтом. 

Головну роль у стрічці виконала акторка харківського Театру імені І.Франка Олена Валерська. Ймовірно, це єдина її поява на кіноплівці, що збереглася до наших днів. В одній з ролей у картині також з’являється зірка кримськотатарського кіно 1920-х Хайрі Емір-заде.

“У 1927 році “Кіра” стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які було закуплено для прокату країнами Західної Європи. Ймовірно, саме завдяки цим комерційним зв'язкам стрічка збереглася донині”, – припускають у Центрі. 

Репрем’єра фільму з сучасним саундтреком відбудеться вже цього року.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що колектив Довженко-Центру надіслав листа прем'єр-міністру Денису Шмигалю, міністру культури та інформаційної політики Олександру Ткаченку і заступнику керівника Офісу президента Юрію Костюку, у якому розповів про загрозу “руйнації інституції”.

“Кіра Кіраліна” – одна із перших українських радянських стрічок, присвячених “сучасному рабству” та “жорстоким порядкам капіталістичного світу”. Літературною основою фільму став роман румунського письменника Панаїта Істраті. Щоб розрахуватися з боргами, батьки ще до народження продають свою дочку Кіру старому каретникові – багатію Ставро. Коли дівчині виповнилося 13 років, Ставро взяв її до себе дружиною-рабою, у них народжуються діти. Постійні приниження штовхають Кіру на шлях розпусти.