45 перемог Тайхо Кокі – легендарного сумоїста з українським корінням

Тайхо Кокі. 45 переможних моментів youtube.com
Go to next

12:45, 13 червня 2022

Go to next

Для Японії сумоїст Тайхо Кокі – справжня легенда. На його рахунку 32 Імператорських кубки – нечуваний показник в історії сумо. У 1961 році Тайхо отримав статус йокодзуна – найвищий титул  і звання борця сумо. Тоді юнаку був лише 21 рік. Такого молодого чемпіона за всю історію сумо ще не було. З вересня 1968-го Тайхо Кокі провів 45 матчів поспіль без жодної поразки. Серія перемог перервалася на 46-му бої у березні 1969-го через несправедливе рішення суддів. Це спричинило безпрецедентний скандал, після якого в сумо ввели відеоповтори.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

gettyimages-639619815-612x612.jpg

Тайхо Кокі

gettyimages.dk

Та мало хто з фанатів спортсмена знає, що Тайхо Кокі має українське коріння і при народженні його назвали Іваном Боришко. Його батько – Маркіян Боришко родом із села Рунівщина Полтавської губернії (тепер – Зачепилівський район Харківської області). На початку XX століття виїхав з родиною на Далекий Схід. На Сахаліні одружився з японкою Кійо Наєю, у подружжя народилось четверо дітей. 29 травня 1940 року з’явився на світ Іван. Проте в серпні 1945-го радянські війська захопили японську частину острова. Майже 400 тисяч японців та корейців евакуювали до Японії. Серед них – дружину і дітей Боришка. 5-річний Іван назавжди попрощався з батьком. Той жив до 1960 року, навіть не здогадуючись, що дружина замінила слов’янське ім’я сина на Кокі й дала йому своє прізвище – Ная.

Майбутній всесвітньо відомий сумоїст підлітком допомагав мамі торгувати на базарі бобами. У 16 років його запросили на заняття з сумо. Спершу надій на блискучу кар’єру було небагато, бо Кокі важив лише 75 кг, але саме це змусило його вдосконалювати свою техніку. На професійний ринг юнак вийшов з вагою 150 кг, що в поєднанні з відпрацьованими прийомами зробило сумоїста непереможним. Недарма його спортивне ім’я – Тайхо, що означає “великий фенікс”.

Яскравий політ Тайхо Кокі тривав 11 років. Свою кар’єру спортсмен закінчив у 31, після чого очолив школу сумо. 19 січня 2013 року чемпіон помер у статусі непереможного. Лише у 2015-му його рекорд вдалося побити сумоїсту Хакухо Сьо. 

Схожі матеріали

1200-630_Hirosima

"Ядерний спалах". Огляд книжки "Хіросіма" Джона Герсі

сео Юкі

"Мені подзвонив Вейн". Книжка про дзвінок, що змінює життя

сео

Зі сцени — на футбольне поле

Bez nazwy-1.jpg

"Спорт НЕ поза політикою". Огляд книги "Спорт у тіні імперій" Збіґнєва Рокіти

сео

Війна, яка нічого не навчила

futbol.jpg

Воротар не дармував — бо пустив два м’ячі прямо в сітку

сео силач

"Кілер" із Закарпаття: життєві пригоди непереможного спортовця Еміла Корошенка

600.jpg

Тайхо Кокі: великий птах з українською ознакою

600спорт.jpg

Як починався український спорт на Галичині