“Працюй і не жалійся”. Сім порад Омеляна Антоновича, як облаштувати життя у США

11:30, 6 лютого 2024

1920

Омелян Антонович емігрував до США у зрілому віці – 35-річним. Разом з дружиною Тетяною він мусив з нуля облаштовувати своє життя. Завдяки працьовитості й наполегливості став успішним фермером. А зароблені кошти не цурався вкладати в українську культуру. Своїм досвідом, як стати на ноги в новій далекій країні, Антонович залюбки ділився із земляками. Сьогодні його поради почитаємо і ми.

kravec_foto (1)

Данило Кравець

Кандидат історичних наук

Омелян Антонович (1914–2008) народився у Долині в родині державного службовця Миколи Антоновича. Просив кликати себе по батькові Миколовичем – саме так рекомендував йому робити мовознавець Юрій Шевельов. Навчався в гімназіях у Львові та Перемишлі. Потім вивчав право у Любліні, Познані й Берліні. За участь у націоналістичному підпіллі провів у польських в’язницях понад 2,5 роки. Під час Другої світової війни пройшов через нацистський концтабір Заксенгаузен.

1946-го Омелян Миколович одружився з Тетяною Терлецькою (1915–2001), уродженкою Відня, випускницею медичних студій у Монпельє і Відні. Через 3 роки подружжя перебралося у США. Оселилися у Вашингтоні. Перепробували десятки професій, аж доки облаштували успішну ферму в штаті Вірджинія. 1981-го Антоновичі оголосили про створення доброчинної фундації для підтримки української культури й науки.

Омелян Антонович, Прага, 1943 рік

Омелян Антонович, Прага, 1943 рік

Фото: uk.wikipedia.org

Порада 1. Познайомтеся зі старою еміграцією

За спогадами Антоновича, стара еміграція в Америці сприйняла “нових” повоєнних українців з відкритими обіймами й бажанням допомогти. Проте інколи виникали й курйози. Так, ті українці, які перебралися з бідної галицької провінції за океан ще на початку століття, намагалися здивувати новоприбулих різними благами цивілізації, проте: “Не дивувала нас туалета (убиральник), яку разом з її діяннями з вдоволенням і наче почуттям вищого досягнення старалися, на словах чи на ділі, спускаючи воду, демонструвати новим прибульцям колишні вихідці українського галицького села, які просто з нього, не маючи ніякого досвіду перебування у великому місті, прибули в Америку і тут уперше випробовували досягнення цивілізації”.

“Старим” українцям подобалося, що нова еміграція не гребувала простою роботою, аби лиш зачепитися в Америці. “Професори середніх і вищих шкіл, хоч у старшому віці й зовсім незвиклі, замітали й прибирали офіси, вокзали та ресторани й готелі, мили посуд, стояли при конвеєрах у фабриках. Лікарі-спеціалісти починали послушниками у лабораторіях і шпиталях, адвокати-правники робили, що попало, збирали сміття в чистильних міських улаштуваннях”. Більшість з подібних робіт знаходили для новоприбулих саме старі “американські співвітчизники”, які хоч часто були бідні й неосвічені, все ж трималися разом, зводили церкви, створювали нові осередки національного життя.

Омелян і Тетяна Антоновичі, Колорадо, 1954 рік

Тетяна й Омелян Антоновичі в Колорадо, 1954 рік

Фото: Антонович О. Спогади. Частина друга. Київ, 2003

Порада 2. Погоджуйтеся на важку роботу

Звісно ж, знайти працю за професією було мрією. Америка не визнавала європейські дипломи про освіту. Економіка США на межі 1940–1950-х переходила на мирні рейки, тому з державних оборонних підприємств звільнили мільйони людей, які шукали нове місце праці. “З уст до уст, з хати до хати передавали інформацію про можливу роботу новоприбулі емігранти. Так і я дістав першу роботу. Це було мініатурне підприємство”. Власниками цього бізнесу було подружжя ірландця та українки. Обов’язком Антоновича було пакувати великі рекламні афіші: “Руки в мене скоро почервоніли й мало того – одразу набігли піхурі. Та я приховував цю мою фізичну неадекватність, бо треба працювати. Працюй і не жалійся”. За вісім годин робочого дня платили 4 долари, а в кінці тижня, після сплати податків, виходило 19 доларів: “Здобувши таку суму першої п’ятниці після роботи, я тішився тими заробленими вперше зеленими, які допомагали починати життя в Америці”.

Порада 3. Купіть автомобіль

Антоновичі вирішили придбати автомобіль. У цей час мало хто з новоприбулих українців зважувався на такий крок. Друзі радили Антоновичам швидко вирішувати, адже війна в Кореї змусить уряд США перевести автомобільну індустрію на воєнні потреби, що призведе до здорожчання. Після тижнів розпитувань вдалося знайти вдалу модель – “Шевроле” з автоматичною трансмісією. Машина обійшлася у майже тисячу доларів, з яких половину суми довелося брати у позику. Перший досвід водіння Антоновичів був доволі неоднозначний – всі думали, що автомобіль поламаний: “Але запримітили ми всі, що авто видає якийсь незвичайний і дивний звук, так, неначе побіля коліс під сподом щось стукає. Ми пристали збоку дороги, ліземо під авто, заглядаємо – нічого ушкодженого не бачимо. До нас наблизився і став якийсь чоловік і питає, чи щось допомогти, раз ми заглядаємо і непокоїмося. Американець лише усміхнувся, сам заглянув під машину, потім уже добре розсміявся і каже, що це не машина ушкоджена, бо усі машини так стукають, і наша також”. Річ у тім, що американські шосейні дороги у цей час часто будували із залитих бетоном плит, між якими утворювались нерівності, що призводило то стукоту коліс.

Порада 4. Знайдіть роботу, на якій потрібне авто

Купивши авто, Антонович одразу захотів його використати для заробітку. Натрапивши на оголошення, став працювати кур’єром. Робота полягала у доставці стоматологічних виробів (зуби, протези тощо) до приймалень дантистів. Платили 60 доларів на тиждень плюс 10 доларів на пальне. В доінтернетну епоху робота кур’єра була доволі важкою: “Окремо дали мапу, де позначені усі ті місцевості. Прибув у місцевість – шукай вулицю і номер. Треба було поставити десь машину, а тут, як звичайно, паркування не дозволено. Але поставив, далі усе відбувалося бігом, щоб поліцай не дав штрафного тікета до авта”. З часом Омелян набрався досвіду і розвозив пакунки швидше, але в кращому випадку звільнявся через 7 годин.

Порада 5. Придбайте земельну ділянку

1960 року Антоновичі придбали ферму на 200 гектарів у штаті Вірджинія: “Довкруги нашої фарми, а може й на ній самій, розігрувалися події американської історії – передколоніальної, колоніальної, становлення державності, громадянської війни”. Холодна війна між США та СРСР певною мірою торкнулася і ферми Антоновичів. Поряд стали будувати секретний об’єкт – великий залізобетонний бункер. На випадок “гарячої війни” і ядерної загрози він мав стати прихистком для керівництва державного банку США.

Омелян і Тетяна Антоновичі на фермі, 1960-ті

Омелян Антонович зводить будинок на фермі, 1963–1964 роки

Фото: Антонович О. Спогади. Частина друга. Київ, 2003

Порада 6. Облаштуйте ферму

Подружжя Антоновичів жили у самому Вашингтоні, а на ферму приїздили лиш на вихідні або в часі відпустки. Тому облаштування ділянки зайняло певний час. Омелян купив вживаний трактор Bush Hog (у перекладі “кабан у кущах”), за допомогою якого цілими днями, навіть у неділю, обстригав чагарники та бур’яни. Завдяки пораді ветеринара Юрчинського Антоновичі купили собі однорічну німецьку вівчарку, якого назвали Рашід: “Кажуть, що собаку називати треба коротке, найкращим двоскладовим словом, в якому літера “ер” щоб чулася найрізкіше. Цей величний пес прибув до нашого дому і був прийнятий не на невільного ланцюгового сторожа коло хати, а до господи на товариша-приятеля”.

На фермі розводили телят на продаж: “Маємо реєстровані расові корови ангус і расового реєстрованого бугая. Телята по кількох тижнях треба щепити від кількох хвороб, які найбільше трапляються в худоби, окрім того, їм причіпляється до вуха плястиковий значок з моїми ініціалами “О. А.”, щоб позначити, що вони наші”. Молодих телят, які набирали 200 кілограмів, продавали місцевим підприємцям. Після років важкої та виснажливої праці ферма нарешті почала давати непоганий прибуток.

Омелян Антонович на фермі, 1960-ті

Омелян Антонович на фермі, 1990-ті

Фото: Антонович О. Спогади. Частина друга. Київ, 2003

Порада 7. Створіть фонд допомоги Україні

На зароблені кошти Антоновичі заснували власну Фундацію для підтримки українських інтелектуалів. Упродовж 1981–2011 років лауреатами премій Фундації стали 63 науковці, політологи, культурологи й письменники з 10 країн світу. Подружжя надало кошти на встановлення пам’ятника “Борцям за Українську державу” в Долині, будівництво музею “Бойківщина” там само і ремонт приміщення Львівської наукової бібліотеки імені Василя Стефаника.

Омелян і Тетяна Антоновичі на фермі, 1996 рік

Омелян і Тетяна Антоновичі на фермі, 1996 рік

Фото: Антонович О. Спогади. Частина друга. Київ, 2003

Схожі матеріали

гуменюк сео

Павло Гуменюк. Король українських скрипалів у США

016_28843181_Фотоотпечаток- Внутренний вид хаты_4813-48-1_1

Ікони та вишиті рушники. Як жили українські переселенці Зеленого Клину

600.jpg

Не пережив СРСР. Пережила музика

ориняк

У пошуках Єви. Історія про війну, чуму та еміграцію

сео піч

На Далекий Схід із українською піччю

mullok 1.jpg

Остання корейська принцеса – українка за походженням

600

"У США українці мають імідж найсильнішої нації", — Марія Климчак

Оксана Забужко 800_500

Українська політична еміграція | Оксана Забужко

Без назви-1.jpg

Українські корені американської Квітки