10 українських фортець, які ви маєте побачити до кінця зими

15:33, 4 лютого 2022

2_cover.jpg

Вважають, що  взимку туризм впадає у сплячку. Українського мандрівника відштовхують холод, короткий світловий день, слизота на дорогах. Втім якщо відважитися і таки вирушити зимової пори в подорож, то винагородою будуть нові враження і небачені пейзажі. Сніг — найкращий фотошоп, він ховає під своєю ковдрою випадкове сміття, занадто яскраву бляху від’євроремонтованих сільських хатів. І магічно додає фортецям та руїнам давнього шарму.

пустиннікова

Ірина Пустиннікова

журналістка

Замок у селі Кудринці, Тернопільщина

Два села Кудринці лежать по обидва боки від Збруча — у Хмельницькій, у Тернопільській областях. Дороги до обох — жахливі. Та весь дискомфорт компенсують мальовничі руїни замку Гербуртів (1615) на горі Стрілці.

Влітку 1648-го козацькі загони під керівництвом Максима Кривоноса та повсталі селяни вигнали із твердині польський гарнізон. Двічі форпост захоплювали турки — 1672-го та 1694 року. Через це жителі Кудринців дотепер називають замок "турецьким".

кудринці (3).jpg
Усі фото надала авторка

 

Фортеця у Кам'янці-Подільському, Хмельниччина

Стара фортеця виринає за поворотом Старобульварного спуску. Весь асортимент сувенірного містечка тьмяніє порівняно з цим дивом, що створили людина та природа.и. Одинадцять веж у тісних обіймах стін на скелястому перешийку над Смотричем мають довгу і плутану історію. Дивишся — і розумієш хана Османа ІІ, який 1621 року повернув свою армію від Кам'янця, вигукнувши про фортецю: "Якщо Бог її так зміцнив, нехай він її і бере!”.

Фортеця у Кам’янці-Подільському — мабуть, найвідоміший і найвідвідуваніший туристичний об'єкт в Україні. Влітку на вихідні та свята тут буває не протовпитися. Втім узимку фортеця має особливо казковий вигляд.

Музей на території заповідника працює увесь рік.

 

Хотинська фортеця, Чернівеччина

Хотинська фортеця — українська рекордсменка за кількістю кіноролей: вона була і казковим замком принца у “Русалоньці”, і англійськими твердинями в “Айвенго” та “Стрілах Робін Гуда”, і бунтівною французькою Ла Рошель і навіть фортецею із Дубна у скандальній стрічці “Тарас Бульба” Володимира Бортка. Кінематографісти люблять Хотин недаремно: його мури дуже фотогенічні.

Фортеця над бродом через Дністер виникла ще в часи Київської Руси. У XVI столітті за її розбудову взявся валаський господар Стефан Великий. До нашого часу збереглося п’ять веж на високих — до 60 метрів! —  стінах. Мури прикрашені орнаментом із червоної цегли, котрий подекуди переривається сірим каменем — це шрами від ворожих ядер.

 

Руїни замку у Жванці, Хмельниччина

Між Хотином та Кам'янцем стоїть на скелі над Жванчиком руїна-сирота, про яку більшість туристів не знає.

Твердиню, яку на початку XVIІ століття звів кам'янецький староста Валентій Калиновський, восени 1653 року взяли в облогу козаки Богдана Хмельницького. Саме звідси він вирушив до Переяслава підписувати угоду,що стала прокляттям для України на кілька століть. І чому було б не затриматися у цьому гарному Жванці?..

 

Руїни замку в Бучачі, Тернопільщина

Перша писемна згадка про Бучацький замок датована XIV століттям. Ренесансний палац почав занепадати ще за життя графа Миколая Базилія Потоцького (1712—1782), покровителя Пінзеля та будівничого найкрасивіших барокових храмів Західної України. Замок уже не підходив магнатові для резиденції і почав занепадати.

Миколай Базилій Потоцький увійшов до фольклору як персонаж думи про Бондарівну, український "Синій Борода". Граф застрелив дівчину через те, що вона не була до нього прихильною. Пісня швидко розлетілася із Поділля і на Волинь, і на Полісся з Білоруссю. А замок у ХІХ столітті почали розбирати на будівельні матеріали.

 

Руїни в Підзамочку, Тернопільщина

Підзамочок лежить у передмісті Бучача. У поруйнованому родовому гніздечку Бучацьких, зведеному із брунатного місцевого пісковику, вже кілька років тривають літеплі реставраційні роботи. А до ремонту замчище використовували як футбольне поле.

Твердиня має п’ятикутну форму. Особливо вражає в'їзна вежа з гербом. На таблиці, яка прославляє будівничого замку, вказано рік початку зведення — 1600.

 

Руїни фортеці у Скалі-Подільській, Тернопільщина

Історія цієї фортеці — колекція трагедій і катастроф. Року 1620 турки напали на місто, спалили більшість будинків, понищили замок. У 1648 році козацько-селянські війська взяли твердиню і вигнали звідти польський гарнізон. Великих руйнувань цей двір зазнав 1657-го, за трансильванського князя Д‘єрдя ІІ Ракоці. Ілюстрація тих років повідомляє, що "замок, вимурований на скалі і обведений навколо муром, прийшов в цілковите запустіння".

У XVIII столітті староста Скали Адам Тарло побудував на замчищу пишний палац. Літопис 1765 року повідомляє: "Через кілька років після закінчення реставрації палац спалено вогнем блискавки і зараз він стоїть пустий".

 

Замок у Скалаті, Тернопільщина

Романтичний замок (дата будівництва — 1630 рік), що розлігся просто посеред невеликого міста, раніше був суворішим. Чотири вежі під яскравими черепичними дахами набули свого вигляду наприкінці ХІХ століття, коли на кошти місцевого багатія Моріца Розенштока їх відреставрував знаний галицький зодчий Теодор Тальовський.

У замку працює невеликий музей.

 

Руїни замку в Сутківцях, Хмельниччина

Село Сутківці знане серед людей, які цікавляться історією та архітектурою України, завдяки церкві-фортеці, збудованій на честь свята Покрови. Та мало хто з мандрівників вибирається на інший берег річки Ушиці, де збереглися руїни оборонного замку XVII століття.

 

Вежа-дзвіниця у Дрогобичі, Львівщина

Буває, замку вже давно немає, а його вежа й далі величаво стоїть. Стіни колишніх фортифікацій на Замковій горі облаштували під готичну дзвіницю костелу Святого Варфоломея. Коли саме збудовано вежу, не з’ясовано: у версіях згадують і ХІІ, і XVI століття.

Схожі матеріали

Zhovkva.jpg

Туризм ідеального міста Жовкви

Борислав 1200

Мандрівка Галичиною 1851 року

600.jpg

Скала-Подільська: 250 років у руїні

800-500_mykulyntsi.jpg

Остання мешканка Микулинецького замку

пагутяк сео

Мальмансталь. Галина Пагутяк

600.jpg

Перший український готель

Теребовля

Як в Теребовлі проростає туризм

Карпати 1100x400

Карпати. Місця сили

buchach 1200-630.jpg

Бучач: бути відповідальними – розвивати туризм