"Справа нашого престижу". Ярослав Пастернак про потребу українського військового музею

09:43, 25 вересня 2024

03 Кам'яниця НТШ_Чарнецького 26

Потреба відкриття у Львові воєнного музею, присвяченого історії визвольних змагань, актуалізувалася у 1920-х роках. До цього військово-історичні пам’ятки зберігали та експонували в Культурно-історичному музеї НТШтепер вул. Винниченка 24. Року 1936-го, в рамках цього музею, члени товариства "Молода громада" (більшість з яких були ветеранами Української Галицької Армії та Армії УНР), за присутності генерала Мирона Тарнавського, відкрили відділ історично-воєнних пам’яток. В експозиції були представлені документи та світлини Січових стрільців. Крім того, відділ експонував роботи визвольної тематики малярів Петра Холодного, Івана Труша, Івана Іванця, Юліана Буцманюка, Корнила Устияновича, скульптора Михайла Гаврилка. Виділення окремого відділу при Музеї НТШ стало першим кроком у процесі становлення повноцінного Музею історично-воєнних пам’яток, який відкрився для відвідувачів у 1937-му. Приміщення для Музею за адресою вул. Потоцького, 48тепер вул. Чупринки, 48 надавало Українське товариство допомоги інвалідам.

Знаний археолог Ярослав Пастернак писав, що українці не повинні вивчати "історію великих днів" у чужих музеях. "Локальна історія" пропонує ознайомитися із думками вченого про важливість подібної інституції, яка проте, відкрилася у Львові лише через п’ять років після його публікації.

Оригінальну орфографію і правопис збережено. Текст відшукав Данило Кравець — старший науковий співробітник Львівської національної бібліотеки.

Пастернак

Ярослав Пастернак

археолог, історик

Зорганізування у Львові музею воєнних памяток визвольної боротьби 1914-1921 років є в першу чергу справою нашого престіжу, як нації, свідомої своєї життєздатности та свого історичного завдання. Дальшою ціллю збирання воєнних памяток музейної вартости з великого часу є створення по змозі повного й живого образу визвольної війни у всіх її проявах на фронті, в етапі та запіллю. Нашим власним обовязком є недопустити до того, аби наші нащадки ходили виучувати поглядово історію великих днів та памятки по батьках, що її творили, хочби до польського історичного музею у Львові, де є вже чимала збірка таких памяток. Ідеальним і кінцевим завданням військового музею було б зілюструвати його збірками не тільки загально цілу добу війни, але й дати образ полевого і й запільного життя поодиноких частин Армії, полевих формацій і запільних ріжних відділів, — все те, по курсам, бригадам, полкам та іншим вищим та нищим тактичним чи адміністраційними одиницями.

Одначе требаб збирати також і такий матеріял, який представляв би воєнні трофеї та був би доказом успішних боїв Українських Армій на ріжних полях боротьби, а в дальшу чергу, не претендуючи зовсім на повноту, поучував би про військові і воєнні відносини, способи та средства наших противників. Тоді можна булоб побачити наглядно ріжницію в узброєнню та можнаб показати причини наших невдач.

03 Кам'яниця НТШ_Чарнецького 26

Кам'яниця НТШ на вул. Чарнецького, 26 (тепер — Винниченка), 1926 рік

Фото: Л. Янушевича

Признати треба, що бувші члени українських Армій (УСС, СС., УГА, та Дієвої Армії УНР) давно вже узнали потребу зберігання памяток минулої боротьби та заложення у Львові центрального воєнного музею. За почином "Червоної Калини" заложено 1914 р. в Музею Наук. Т-ва ім. Шевченка такий відділ, який покищо животіє задля браку заінтересовання ширшого загалу наших бувших старшин, у яких находиться ще богато цікавого матеріялу, нерідко великої історичної вартости. Відділ той збирає: прапори, хоругви, вивіски команд, стрільну і січну збрую враз з приборами до чищення, ґазові маски, зразки крісових набоїв, скорострільні ґурти, сиґналові пістолі і ракети, складові части одностроїв і боєвого виряду, технічного і санітарного, дистинкції, медалі, памяткові відзнаки частин, перстені, части кінського наряду, технічні знаряддя, ріжні ужитокві предмети, дальше виряд полевих каплиць, памятки воєнного мистецтва (малюнки, рисунки, різьби, фотографії), мапи з зазначеними позиціями та шляхами походів, ситуаційні шкіцизамальовки, канцелярійні книги, печатки, акти, оповістки, записки, спомини, переписку та всякого роду особисті документи. Цей виказ збираних предметів не є ані повний ані виключний, а має тільки пригадати, що саме має памятокову, музейну вартість.

Однією із цікавіших пам’яток є синьо жовтий плюшовий прапор, дарований мешканцям Житоміру Корпусом залізно-технічних військ дієвої Армії УНР (кмдт. Підполк. Василь Бень) з нагоди заняття ним міста 17 лютого 1919 р. Один бік із синього плюшу, із вигаптованим синьо-жовтим тризубом монограмом УНР і таким-же написом у двох стрічках: "Хай живе вільна незалежна Мати Україна". Другий бік із жовтого плюшу, на ньому нашитий трираменний хрест із жовтої тасьми, перетканої золотим шихом, низом гаптований шовком помаранчевої краски напис у трьох стрічках: "Українському республіканському війську від вдячних громадян м. Житоміра". Прапор обшитий кругом золотий ґальоном з жовтими тороками, на усіх чотирьох рогах кутасики із срібним ядром; величина 117\86 см. (у відділі визвольної боротьби Музею НТШ у Львові).

Віддаючи річ до Музею, не можна забути на карточку, на якій належить подати усе памяти гідне про її походження і ціль, час зроблення чи вживання, військову частину і місце, бо часто через таку точну "метрику" сам собою незамітний предмет став важливою історичною памяткою чи документом. Відповідно опаковані предмети належить переслати чи передати до "Музею Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові", вул. Чарнецького ч. 24.

Взято з Пастернак Я. Музей воєнних памяток. Літопис Червоної Калини, 1929, ч. 1. С. 8.

Схожі матеріали

Makhno_group

"По своїм переконанням Махно не був Українцем". Генерал армії УНР про лідера анархістів

3

"Культ російського імперіалізму". Уривок із книги про Михайла Демковича-Добрянського

7

Життєпис Євгена Коновальця від Олега Ольжича. Книжка 1941 року

10.jpg

Автом по Галичині. Цикл статей Галактіона Чіпки за 1936 рік. Частина 9.

5

"Війна сколихнула Черемшину взяти перо". Уривок з книги про письменника

10.jpg

Анатоль Курдидик "Їду до Черча!". Стаття з газети "Діло" за 1934 рік

Читанка_СЕО_1.jpg

Репресії набирали обертів. Володимир Шухевич про окупацію Львова росіянами у 1914 році. Частина 3

Рашизм 1200

"Рашизм: Звір з безодні". Уривок з книжки Лариси Якубової

image

І знову геноцид. Уривок книжки Тімоті Ґартон Еша "Рідні землі"