"Ранок 1 листопада застав Львів в руках української влади". Спогади про Листопадовий зрив
12:31, 1 листопада 2024
У ніч на 1 листопада 1918-го у Львові галицькі українці здійснили щось майже фантастичне — силами 1400 вояків взяли владу в 200-тисячному місті. Ця подія стала несподіванкою для місцевих поляків і євреїв. Тогочасні українські політики були виразно австрофільськими і прагнули перейняти владу у краї виключно легітимним шляхом. Навіть після військового перевороту у Львові вони продовжували частково озиратися на Відень. Одним із активних учасників революційних подій був знаний політик, представник так званої "адвокатської доби" Степан Баран.
Пропонуємо ознайомитися із спогадами діяча, як він опублікував у "Ділі" через 18 років після знакових подій. Оригінальну орфографію і правопис зберегли. Публікацію розшукав Данило Кравець, старший науковий співробітник Львівської національної бібліотеки.
Степан Баран
адвокат, публіцист, політичний і громадський діяч
Приготування до державного перевороту в Галичині почалися у вересні 1918. р., коли стало ясно, що Австро-Угорщина не вийде переможно зі світової війни. Приготуванням занявся гурток людей зпоміж членів Народнього Комітету, до яких належав і дехто зпоза нього; він теж дав почин до створення у Львові окремого військового комітету для організації боєвої сили. Тоді був я секретарем Народнього Комітету і у цьому характері, знаючи особисто наших діячів у всіх східно-галицьких повітах, взяв я на себе обов’язок скликати довірочні конференції у Львові наших передових людей з кільканацяти сумежних повітів разом; таких конференцій було кілька. Мета їх була поінформувати повітових провідників про тодішнє політичне становище та про те, щоб у найближчому часі приготовилися перебрати владу на місцях і заздалегідь підшукували відповідних людей.
Про те, як і про події загально-політичного характеру, що безпосередньо випередили наш першо-листопадовий переворот, написано обширніше у спогадах д-ра Вас. Панейка "Перед першим листопада", пок.покійного д-ра Вол. Охримовича "Військовий Комітет" і моїх "Зперед 10-ти літ", друкованих у десятиліття листопадового перевороту в "Ділі" ч. 245, з 1. листопада 1928. р. та у деяких інших спогадах і публікаціях.
В останній декаді жовтня 1918. р., коли валилася Австро-Угорщина і на її руїнах творились нові держави, нелегко було утримати безпереривні зв’язки між Львовом і Віднем, де перебувала більшість українських парляментарних послів, членів У. Н. Ради. Тимто на терені Львова повстала Делегація Української Національної Ради під проводом д-ра Костя Левицького, а опісля пок. Івана Кивелюка і д-ра Льва Ганкевича, як заступника, що в дійсности перебрала на себе усі завдання У. Н. Ради, відбуваючи щоденно засідання в льокалі Народнього Комітету. Не намічувано на них нових плянів реорганізації влади, залишаючи австрійську урядову схему з її компетенціями з тим, що провідні урядові становища мали з правила заняти українці, зокрема в політичній адміністрації. Військовий Комітет працював самостійно при помочі своїх емісарів у повітах і у більших містах.
Вполудне 31. жовтня 1918. р. після приїзду з Відня посла д-ра Льонгина Цегельського зібрані на засіданні члени У. Н. Ради вибрали делегацію до намісника генерала гр. ГуйнаКарл фон Гуйн – останній австрійський намісник Галичини, щоб він передав пр. владу в руки У. Н. Ради. До цієї делегації призначено: д-ра Костя Левицького, Івана Кивелюка, д-ра Сидора Голубовича, д-ра Льонгина Цегельського і мене. Ми пішли до намісника Гуйна і мусіли ждати, бо саме тоді була у намісника делегація Тимчасової Ліквідаційної Комісії з Кракова, в якій між іншими були посли: ВітосВіцентій Вітос – польський політик, тричі прем’єр-міністр Польщі і ГломбінськийСтаніслав Гломбінський – польський політик. Польська делегація домагалася від гр. Гуйна добровільної передачі влади у Східній Галичині в руки Тимчасової Ліквідаційної Комісії, що у Кракові й опісля в Західній Галичині перебрала владу дня 26. жовтня 1918. р. з метою передати її польському урядові у Варшаві. Намісних гр. Гуйн відмовив польській делегації, як безпосередньо потім відмовив і нам.
Не оставало нам нічого, як тільки зробити найближчої ночі насильний переворот та випередити поляків, що хотіли те саме зробити щойно в суботу 2. листопада, а це з огляду на урочисте свято в дні першого листопада. Ми вернулись до льокалю Народнього Комітету, де ждали на нас члени У. Н. Ради і члени Військового Комітету. Останні здали звіт зі своїх приготувань до перевороту. Вирішено вночі розброїти військові не українські частини у Львові (два штурмові піхотні баталіони — один німецький з Грацу і один угорський) і українськими військовими частинами обсадити урядові льокалі. Я виїхав пізніше десь біля 7. год. вечором до Дністрового ДомуТовариство Дністер на розі вулиць Підвальної та Руської у Львові, де скликано нараду українських залізничників. Було їх багато. Я подав їм до відома вирішення У. Н. Ради як перевести переворот уночі, візвав їх бути на головній стації перед північю і після півночі не пускати на захід ніякого поїзду. Приказ виконали вповні. Вночі з 31. жовтня на 1. листопада 1918 р. українські військові частини і згідно з приказом обсадили льокалі важніших державних установ, ратуш, як теж залізницю і пошту. Намісника Гуйна інтернували. Ранок 1. листопада 1918. р. застав Львів в руках української влади, а на вежі львівського ратуша маяв жовто-блакитний прапор.
В найближчих днях провід поодиноких урядів у Львові по українському боці фронту, що творився вже від 3. листопада, обняли наші люди. В неділю 3. листопада з письменного доручення У. Н. Ради перебрав я у товаристві поручників д-ра Михайла Новаковського й інж. Володимира Шухевича і формальну військову владу іменем У. Н. Ради від ген. ПфефераРудольф Пфеффер – австрійський військовий, команданта Східної Галичини і Буковини, на що списано окремий протокол. Команду над нашими військовими частинами У Львові обняв пок. Дмитро Вітовський, колишній сотник Усусусів. Утворено негайно команду міста, яку обняв полковник австрійської служби МариновичМикола Маринович – начальник генерального штабу Української Галицької Армії.
Ранком 1. листопада довідався я, що припадково не обсаджено дирекції поліції при вул. Міцкевича. Зробив я це сам при допомозі двох старшин і яких 30 вояків коло 9. год. рано. Від директора д-ра РайнлендераЮзеф Райнлендер – начальник поліції Львова перебрав я урядування, установляючи з місця провідником політичного відділу надкомісаря поліції Смулку, а провідником кримінального відділу радника поліції Соханського, обох українців. Це моє рішення затвердила тогож дня вечором У. Н. Рада, доручаючи мені нагляд над поліцією у Львові. Був це перший у Львові цивільний адміністраційно-політичний уряд, обсаджений і введений в життя українською владою. Одначе урядувала українська державна поліція у Львові всього кілька днів, бо з хвилиною, як почалися у Львові бої, вся поліційна влада перейшла в руки війська.
Автономічної влади ми не перебирали і управа міста й магістрату у Львові залишилась увесь час в польських рухах аж до евакуації зі Львова українським урядом і військом. Наскільки собі пригадую, не переведено тоді теж зміни і в повітовому виділі львівського повіту.
Силою воєнних відносин у Львові фактична влада на місці перейшла у руки війська. Попри військову команду міста Львова з пок. Мариновичем у проводі, що сповнювала здебільша функції дирекції поліції, начальну команду військових частин у Львові обняв пок. Вітовський з окремим боевим штабом. Невдовзі став він державним секретарем (міністром) військових справ і треба було обсадити його місце. Хотів його заняти отаман УСС Гриць Коссак, але через опозицію проти нього деяких частин чи старшин Усусусів, вдоволився він номінацією на полковника, а начальну, команду у Львові заходами д-ра В. Панейка обняв іменований полковником сотник австрійської армії Гнат Стефанів. На окрему згадку заслуговує створення у Львові окремого Державного Харчевого Уряду для апровізаційних цілей війська і цивільного населення: його керму обняв д-р Степан Федак.
Українська Національна Рада відбувала щоденно свої засідання в сесійній салі Ставропігійського Інституту при вул. Бляхарськійнині вул. Федорова. Темою нарад була головно оборона Львова, переговори з поляками, що в особі краевого маршала Незабітовського зголосилися в тій справі до У. Н. Ради вже першого листопада вечором. Справу переговорів провадив окремий комітет, вибраний У. Н. Радою, але, як остаточно вийшло, без успіху.
Та найважнішим предметом нарад у першому тижні була справа сформування першого уряду. Приготування ведено неофіційно вечорами в канцелярії д-ра Костя Левицького і під його проводом. Брав у цьому участь тільки дехто із членів У. Н. Ради. Остаточно 8. листопада сформовано листу членів уряду, який за тодішньою революційною практикою в деяких державах, між іншим і на Великій Україні за Української Центральної Ради, названо Державним Секретаріятом. На чолі першого уряду станув д-р Кость Левицький; у цьому уряді став я державним секретарем земельних справ. Дня 9. листопада У. Н. Рада затвердила склад Державного Секретаріяту, а в неділю 10. листопада 1918. р. в год. 10. рано зложили ми як члени першого уряду Західно-Української Республики святочне приречення до рук найстаршого віком політичного провідника галицьких українців пок. Юліяна Романчука.
Кожний з нас членів уряду обняв свій ресорт, стараючися скомплетувати перші кадри урядовців свого ресорту і навязати, звязок з краем, що було дуже тяжко через війну в самому Львові, комунікаційної розрухи і самочинного повороту сотень тисячів полонених зі заходу на схід і зі сходу на захід туди вертались і військові австро-угорські частини з України — через Східну Галичину. Діючими поки що оставали австрійські закони й австрійська форма правління. Щоденно відбували ми засідання уряду, та найчастіше в канцелярії директора Земельного Банку, при вул. Підвалля 7вул. Підвальна. Обговорювано справи воєнного становища, персональні щодо номінації вищих урядовців, намічену організацію урядів та реферовано вісти, що наспівали з краю, назагал доволі скупі, вкінці вісти з переговорів з якимсь француським старшиною, що як француський делегат — прибув до Львова, а поправді був польським агентом. У тих відносинах правильної державної організаційної роботи, передовсім щодо творення й розбудови державного апарату, очевидно не можна було перевести. Зроблено це щойно по силам і змозі по евакуації Львова в нових осідках уряду в Тернополі і пізніше в Станиславові. При цьому я вже не був, бо захворівши тяжко на еспанку 16. листопада 1918. р., мусів залишитись і скривався у Львові, звідки щойно в останніх днях квітня 1919. р. за чужою легітимацією виїхав я до Відня. Звідтам разом з през. д-ром Е. Петрушевичем через Ужгород приїхав я до Станиславова в дні 14. травня 1919. р. Тут побув я всього три дні і 17. травня 1919. р. разом з пок. д-ром Мирославом Здарковським і отаманом Теодором Рожанковським виїхав до Чехословаччини.
Взято з Баран С. Початки організації влади Зах. Української Республіки. Спогади зперед 18-ти літ. Діло. 1 листопада, 1936.