Так про шістдесятників ще ніхто не писав. Огляд книжки "Бунт проти імперії" Радомира Мокрика

bunt_proty_imperii-1536x587
Радомир Мокрик "Бунт проти імперії" Фото: nspu.com.ua
Go to next

11:40, 13 вересня 2023

Go to next

1958 року молодий український поет Дмитро Павличко видав збірку "Правда кличе". А в ній вірш "Коли помер кривавий Торквемада". Поміж усіх рядків поезії є той, в якому закралася очевидна алюзія на смерть Сталіна: "Що здох тиран, але стоїть тюрма!". Така публікація стала можливою тільки через послаблення тоталітарних лещат, і аж на п’ятому році після смерті комуністичного диктатора. Однак вірш Павличка знаковий, радше, іншим — дослідники вважають, що саме від нього варто починати відлік феномену, який називають "шістдесятництвом". Навесні 2023 року у видавництві "А-ба-ба-га-ла-ма-га" вийшла книга Радомира Мокрика з назвою "Бунт проти імперії. Українські шістдесятники". Масштабна, деталізована й захоплива.

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Радомир Мокрик — український історик і культуролог зі Львова. У 2021 році у Карловому університеті в Празі він захистив дисертацію про шістдесятників. А згодом задумався про те, щоб написати книжку. Спочатку видавці на його пропозицію крутили носом. Аж поки Радомир не прийшов до Івана Малковича. Того, вочевидь, підкупили слова науковця про те, що так на цю тему ще ніхто не писав. Не помилився ні один, ні другий: перший тираж книжки розійшовся за тиждень і текст книжки — це, справді, жива й динамічна історія.

Читаючи "Бунт проти імперії", найперше, що звертає на себе увагу: перед тобою не нудні погруддя, які підглядають за перехожими з пам’ятних дошок на будинках чи запишано красуються на сторінках шкільних підручників. Мокрик описує своїх героїв, як живих людей, які бояться, сумніваються, сперечаються і наважуються. Світлини, якими ілюстрована книга, вдало доповнюють це враження. На них красиві, стильні, усміхнені й закохані чоловіки й жінки, на яких хочеться дивитися. Якщо досі не маєте цієї книги, то зайдіть в книжкову крамницю, знайдіть "Бунт", відкрийте, наприклад, на 186 сторінці й гляньте на фото Марти Ленець з Іваном Дзюбою.

"У цій книжці під терміном "шістдесятники" розуміємо передусім саме "компанію друзів", когорту молодих людей, плеяду інтелектуалів, яка вела активну культурну діяльність на зламі п’ятдесятих і шістдесятих років минулого століття, була пов’язана особистими контактами та об’єднана спільними цінностями, сформованими за однакових або схожих історичних обставин".

Мокрик роками опрацьовував архіви й провів десятки інтерв’ю з героями своєї книжки. А з ким не встиг поговорити, то знайшов їхніх дружин, братів чи сестер. Автор розказує про міста, в яких формувалися шістдесятники, умови їхнього побуту, навчання, харизму, інтереси й дивакуватості.

"… в Харківському університеті про Івана Світличного ходили легенди: "Ішлося про незвичайного студента, який, знехтувавши всіма спокусами студентської молодости, всі п’ять років провів за читанням книжок, та ще й таких, які не передбачені жодними програмами. Розповідали, що кімната його була вся завалена букіністичною, купленою на стипендію, і тут він працював ночами, коли були закриті університетська, ЦНБ і бібліотека ім. Короленка".

Автор детально пояснює передумови виникнення руху шістдесятників. З одного боку заглиблюючись в історичні факти, а з іншого не перевантажуючи ними читача. Впродовж всієї книжки він добре витримує ватерлінію – це масштабна дослідницька праця, яку читаєш із задоволення. Загалом це чудовий приклад, коли українському історику вдалося написати добрий текст для широкої авдиторії.

Як книга правдивого науковця, "Бунт проти імперії" чітко структурована за хронологією. Тут читаємо від жахливих фактів 30-их років, коли за антирадянську діяльність було заарештовано майже два мільйони людей, і з них близько семисот тисяч розстріляні, й до так званої "Відлиги" та 1965 року.

"Підвалини цієї тенденції заклав ще Василь Стус, коли у вірші пам’яті Алли Горської 1970 року сформулював сьогодні вже хрестоматійне "Жменька нас. Малесенька щопта…" Саме не світоглядній спорідненості шістдесятників наголошував Євген Сверстюк, стверджуючи, що вони були "поєднані юнацьким ідеалізмом, пошуком правди та запереченням офіційної культури".

Євген Сверстюк, Іван Дзюба, Ліна Костенко, Василь Стус, Михайло Косів, Богдан Горинь, Дмитро Паличко й інші — це історія про когорту українців, світогляд якої сформувався на перетині критичного мислення й етичних принципів. Саме на такому ґрунті проросла основа національного руху, в який згодом перетворилася "малесенька щопта" шістдесятників. Це розкішна й унікальна праця, яка не тільки додасть вам розуміння українських суспільних процесів, а й стане окрасою вашої бібліотеки.

Книжку "Бунт проти імперії" Радомира Мокрика варто купити тут.

Схожі матеріали

Олена Зарецька 600

"Якщо не комплексувати, а вчитись в Горської, то це дуже корисно", – художниця Олена Зарецька

Іван Світличний 1200

Вусатий естет з Уманської. До тридцятих роковин смерти Івана Світличного

600

"Мені вдалося зірвати джекпот". Радомир Мокрик про книжку "Бунт проти імперії: українські шістдесятники"

800x500 obkladunka Mokruk

Малесенька щопта проти імперії зла | Радомир Мокрик

o_19fpteckv4sd1ar5f6itrb1ank2q.jpg

28 коротких років Василя Симоненка. Подорож місцями поета

bez_b 800x500_1_z.jpg

Українська література проти імперії | Віра Агєєва

vesniani_klopoty.jpg

"Весняні клопоти" Віктора Зарецького

600.jpg

Людина, що мала мужність говорити правду

Ірпінь_СЕО.jpg

Письменницька Атлантида під Києвом