“Головна відмінність між Гітлером і Сталіним – розмір їхніх вусів”. Огляд книги Лоренса Ріса

gif 4_600х600_до 10 мб.gif
Go to next

14:22, 16 квітня 2021

Go to next

Книга “Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна” британського журналіста й автора історичних книг Лоренса Ріса побачила світ у британському видавництві Penguin Books у жовтні 2020 року. А вже у січні 2021-го завдяки видавництву “Лабораторія” вона з’явилася й українською. На момент появи українськомовної версії книжка ще не була видана в інших країнах, хоча права на неї купили вже десятки світових видавництв

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Книга Ріса – результат сотень інтерв’ю із сучасниками нацистського й радянського диктаторів, які автор проводив упродовж 30 років. Праця описує особливості правління Сталіна і Гітлера, пояснюючи, як цим двом вдалося підкорити мільйони людей.

Автор розпочинає розповідь від 1939 року. Щоб виокремити свою роботу з безлічі порівняльних біографій Сталіна і Гітлера, він обрав період Другої світової війни. Однак часто заглядає і в ранні роки диктаторів.

І нацистський фюрер, і радянський вождь були дітьми своїх політичних систем, проте замали владу ще й унаслідок випадковостей. Характер Сталіна ідеально відповідав бюрократії Радянського Союзу, а запал Гітлера в час економічного хаосу 1930-х зумів привабити мільйони розгублених німців.

“Харизматичні лідери на кшталт Гітлера можуть бути впливовими лише тоді, коли авдиторія готова сприймати їхні ідеї. Якщо ви радикально не погоджувалися з Гітлером у 1920-х роках, ви майже напевне могли встояти перед його "харизмою”, – Лоренс Ріс

Гітлерові товариші юності згадували, що коли він говорив про тільки-но прочитану книжку, то не бажав чути, що про неї думають інші. Муссоліні скаржився, що навіть він, італієць, не може в розмові з німецьким фюрером вставити ані слова. Сталін натомість завжди волів мовчати і слухати.

Не надто емпатійний і холодний характер Сталіна лише гартувався упродовж кількох десятків років напруженої політичної боротьби ранньої совєцької держави. Роки таких політичних герців зробили зі Сталіна відлюдька із загостреним відчуттям зради. Запроданців він бачив навіть там, де їх не було. З одного боку, ця підозріливість сприяла тому, що той утримував владу так довго. Однак з іншого – ледь не вилізла боком, коли перед початком Другої світової війни він розстріляв своїх найталановитіших генералів.

У липні 1937 року Гітлер сказав Геббельсові, що “Сталін, мабуть, хворий на голову, інакше як пояснити його кривавий режим”. Якщо Гітлер бачив навколо себе лише одних ворогів – євреїв, то для Сталіна ворогами були всі й завжди.

“Сталін дуже добре розумів мову сили. Наприклад, коли один французький політик ще до війни сказав Сталіну, що намагається завоювати прихильність католицької церкви та папи римського, Сталін зневажливо запитав його: "Папи? А скільки в нього дивізій?”, – Лоренс Ріс

Портрети диктаторів Ріс малює широкими мазками, часто відображаючи їх у дзеркалі інших світових лідерів того часу. Із книги можна дізнатися, наприклад, про Рузвельта з Черчиллем. І американський, і британський лідери часто виглядають як нарциси, які в міжнародній політиці керувалися власними примхами. Самозалюблені, вони надмірно покладалися на свою харизму та шарм. Рузвельт із Черчиллем були ладні закрити очі на злочини радянців у Катині в обмін на особисту прихильність Сталіна.

“Сталін не приховував, який кривавий його режим і відкрито зізнавався Черчиллеві під час їхньої нічної пиятики, що повбивав усіх куркулів і жартома називав Молотова "гангстером". Однак він зачарував Черчилля”, – Лоренс Ріс

У деяких моментах можна навіть запідозрити певну симпатію автора книжки до радянського тирана. Адже на фоні балакунів і ліриків, якими виглядають Черчилль із Рузвельтом, переваги прохолодного й завжди виваженого Сталіна стають особливо виразними. Також книга частково пояснює зачарування, яке ще не минуло в Росії щодо їхнього тирана.

Однак на основі розповідей солдатів Вермахту і Червоної армії, звичайних людей і тих, які перебували в найближчому оточенні до Гітлера і Сталіна, Лоренс Ріс зміг чудово передати залаштунки кривавого протистояння, таємних політичних процесів та нещадних доленосних рішень.

Книгу Лоренса Ріса “Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна” можна купити тут