У Польщі вкотре знищили меморіальну таблицю на могилі воїнів УПА

Фото Галини Терещук

На горі Монастир біля Верхрати невідомі знищили меморіальну дошку з могили воїнів УПА. Тпблиця була присвячена членам УПА – мешканцям довколишніх сіл, які загинули в бою з НКВС 2-3 березня 1945 року. Крім того зірвано вишивані рушники з дерев, які восени в рамках вшанування померлих повісили польські активісти. Про це повідомляє видання «Наше слово».

Увічнення на Монастирі було встановлено законно, після діалогу Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва з представниками ОУП та Всесвітнього об’єднання солдатів Армії крайової. На могилі напис: «Загинули в боротьбі за Україну», його затвердив покійний секретар Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва Анджей Пшевознік. На пам’ятнику були тільки імена, прізвища й дати народження похоронених, без жодних військових звань і символіки.

Факт знищення таблиці виявила людина, яка була на горі під час різдвяних свят, і надіслала фото до офісу ОУП у Варшаві. Невідомі зняли таблицю та вкинули в яму. Те саме вони зробили з вишиваними рушниками, які 3 листопада на деревах навколо могили, повісили польські активісти та представники інтелігенції. Тоді в рамках акції на цвинтарях на Монастирі та Верхраті близько двадцяти учасників, серед яких були представники інтелігенції Данута Куронь, Ізабела Хруслінська, Рафал Сушек, звернулися із закликом проти знищення українських місць пам’яті та проти агресії щодо українців. На події також були присутні українці з Польщі й України, вихідці з Любачівщини і Надсяння.

Об’єднання українців у Польщі виступило з офіційною заявою, в якій засудило цей акт вандалізму.

«…ми закликаємо Міністерство культури та національної спадщини та Інститут національної пам’яті рішуче відреагувати на чергову провокацію та розробити модель регулювання питання українських могил та пам’яток, пов’язаних з історією громадян Польщі української національності, розташованих у Польщі.

Ми також закликаємо Міністерство внутрішніх справ та Адміністрацію, відповідальну за державну політику щодо національних та етнічних меншин, створити команду, яка займатиметься всіма питаннями, пов’язаними як із провокаційними діями, так і з вандалізмом, і врегулювати всі питання функціонування українських могил і пам’яток у Польщі», – йдеться в заяві ОУП.

Довідка: Могила на Монастирі перебуває у переліку українських пам’ятників у Польщі, які зазнали актів вандалізму від 2014 року. Меморіальна плита була частково знищена у липні 2015 року. Тоді дошку розбили і пофарбували білою і червоною фарбою.