13:50, 24 вересня 2021

В Україні оцифрують рукопис найдавнішої із збережених вертепних вистав

Саму містерію покажуть 15 і 16 жовтня у Великій Лаврській дзвіниці.

630_360_1632405516-926.png
Фото: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

У рамках проєкту “Вертеп. Необарокова містерія” оцифрують тексти та ноти Сокиринського (Галаганівського) вертепу XVIII століття. Його вважають найдавнішим із збережених вертепів України.

Про це повідомляє Укрінформ.

“По завершенню робіт оцифрований рукопис та фотографії вертепного будиночка із ляльками розмістять на сайті Музею театрального, музичного та кіномистецтва України”, – повідомила піар-координаторка проєкту Лідія Карпенко.

За словами завідувачки відділу історії музики Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Олени Кореняк, подібна ініціатива – це нагода врятувати спадок.

“Адже оригінальний примірник рукопису тексту з нотами XVIII століття не дійшов до нашого часу. У другій половині XIX століття з нього переписали копію. І цей раритет разом із оригінальною вертепною скринею XVIII століття зберігається в експозиції нашого музею”, – розповіла вона.

Відомо, що вертепне дійство у 1770 році показали родині Галаганів у Сокиринцях київські бурсаки. Господарю – прилуцькому полковнику Григорію Галагану і його гостям вистава на стільки сподобалась, що артистів щедро винагородили. Ті у відповідь подарували Вертепну скриню з ляльками та текст. Ноти до вистави передали місцевому церковному хору.

 

img_1_1632479197483.jpg
Фото: Facebook-сторінка проєкту

“Текст Сокиринського вертепу характеризується динамічністю діалогів, соковитістю мови та своєрідністю народного гумору. Наша команда опрацювала цей рукопис. Це був цікавий творчо-пошуковий процес. У творенні нашої постановки нам було важливо працювати не з літературними версіями, а відтворити унікальну барокову музику та мову кінця XVIII cтоліття. Завдяки підтримці Українського культурного фонду нам вдалося це зробити. Все покажемо на прем'єрі 15 і 16 жовтня у Великій Лаврській дзвіниці”, – розповів куратор та вокаліст проєкту “Вертеп. Необарокова містерія” Руслан Кірш.

Більше про різдвяні містерії Галичини читайте у матеріалі Сільські вертепи.

Схожі матеріали

Крафтове Різдво 1100x400

Крафтове Різдво