10:28, 22 вересня 2021

СБУ опублікувала книжку із секретними даними про початок Другої світової війни

У виданні вперше оприлюднили невідомі раніше документи про репресії на заході України, окупованому СРСР.

60654ef9d04e8d07dc6628ffd9ed69af.jpeg
Пресслужба СБУ

Українські та польські архівісти презентували нову книгу про перші місяці Другої світової війни. У ній розповіли як радянська влада “зачищала” Західну Україну від так званих ворожих елементів. Викладена там інформація довго була засекречена від громадськості, вона стала доступною завдяки відкритості архіву СБУ.

Про це повідомили у пресслужбі СБУ.

Презентація відбулася у Варшаві, у відомстві підкреслили, що подія “знаменує 25-річчя співпраці вчених обох країн щодо роботи з підготовки спільної документальної серії “Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб”.

“Це уже 10-й, ювілейний, том серії. Він називається “Наказ № 001353. Операція проскрипції НКВД 1939-1941”. Випуск вийшов друком у 2020 році і вже встиг привернути чималу увагу світової спільноти”, – повідомив директор галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут.

У виданні вперше оприлюднили невідомі раніше документи: про репресії проти державних діячів, військовослужбовців, працівників спеціальних та правоохоронних органів Другої Речі Посполитої, вчинені органами НКВД на заході України, окупованому радянською владою восени 1939 року.

Андрій Когут підкреслив, що вихід книжки став можливим завдяки співпраці Архіву СБУ та Архіву Інституту національної пам’яті Республіки Польща у межах “Договору про співробітництво між Службою безпеки України та Інститутом національної пам'яті – Комісією з розслідування злочинів проти польського народу”.

“Наш спільний проєкт є унікальним не тільки для Польщі та України, але й для всієї Європи. Попри те, що у фокусі нашої роботи перебували складні питання XX століття, нам вдалося опублікувати 10 томів архівних документів. Ще більшого значення проєкту додає той факт, що це архівні документи колишніх комуністичних спецслужб”, ‒ додав  Когут.

У результаті 25-річної співпраці, окрім 10 томів серії, вдалося видати англомовну збірку із найцікавішими документами з попередніх томів та альбом про діяльність робочої групи “Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках ХХ століття. Двадцять років спільному польсько-українському проєкту”.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що ЦДВР опублікував вивезені в Росію копії архівів НКВС про боротьбу з УПА.

Схожі матеріали

600.jpg

Шість міфів про Шухевича, які не дають вам спокою

Пані 600

“Вмирати дозволяли мовчки”. Сторічна українка – про Голодомор, заборону молитися і нацистський полон

друга світова 960

Місце України в Другій світовій війні. Роман Пономаренко

Pyatnitska-tserkva-m.-CHernigiv-6

Церква Параскеви П’ятниці у Чернігові

600.jpg

Сім міфів про підрив ДніпроГЕС

Оксана Забужко 800_500

Українська політична еміграція | Оксана Забужко

18_2.png

Unterwalden: точка (не)повернення

сео пласт

Шість таємних пластунів. Галина Пагутяк

Улас Самчук_СЕО

Городоцький прихисток Уласа Самчука