00:50, 22 березня 2020

На Сумщині горів монастир із усипальницею гетьмана Скоропадського

sumy-450x281.jpg
Фото: istpravda.com.ua

На Сумщині, ввечері 21 квітня, сталася пожежа на території Гамаліївського жіночого монастиря. Горіла будівля, в якій знаходиться місце усипальниці гетьмана Війська Запорозького Івана Скоропадського. Про це 21 квітня повідомляє УНІАН.

Про пожежу на своїй сторінці у Facebook повідомив депутат Глухівської міської ради Євген Скрипник. “Горить Гамаліївський монастир… Шосткінського району”, – написав депутат.

Як розповів Скрипник, горіла будівля, в якій знаходяться келії – окремі кімнати черниць у монастирі, а також трапезна і місце усипальниці українського військового, політичного і державного діяча, гетьмана Війська Запорозького Івана Скоропадського (1646 р. – 14 липня 1722 р.) та інших членів цього козацького роду.

За інформацією прес-служби управління ДСНС у Сумській області, інформація про пожежу в монастирі надійшла на спецлінію “101” о 19.06. На місце події були направлені 10 одиниць техніки із Шосткинського, Кролевецького, Ямпільського та Глухівського районів. Локалізувати вогонь вдалося о 20.36. Співробітники ДСНС приступили до розбирання обгорілих конструкцій, щоб виявити прихований вогонь. За попередніми даними, травмованих і загиблих немає.

Довідково: Гамаліївський монастир заснований на початку XVIII століття. У 1956 році його було оголошено пам’яткою архітектури республіканського значення, але в 1962 р. Сумський облвиконком передав колишню обитель Міністерству внутрішніх справ, яке переобладнало її під виробничо-виховну установу суворого режиму утримання засуджених. За часів незалежності України тут розташовувалась Шосткинська виправно-трудова колонія №66, де відбували покарання засуджені уперше за тяжкі злочини. У лютому 2010 р. президент України Віктор Ющенко видав указ про вивільнення території монастиря від виправно-трудової колонії. Навесні 2011 р. Шосткінська виправна колонія №66 урочисто передала церкву Священномученика Харалампія Конотопській єпархії Української Православної Церкви. Кілька років тому колонію закрили у зв’язку з реорганізацією пенітенціарної служби. У червні 2019 р. в монастирі заснували Державний заповідник “Державотворці Сіверщини”. Під підлогою монастиря, що вже вкрита сучасною плиткою, знаходяться сім поховань роду Скоропадських, у тому числі і Петра – батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського, який у 1918 р. узяв владу та проголосив Україну гетьманською державою. Від поховань роду Скоропадських вціліло лише три надгробки. Куди зникли решта поховальних плит і чи є там досі труни з тілами, ніхто наразі не знає.