Майже третина українців шкодує про розпад СРСР
За останнє десятиліття рівень ностальгії за СРСР в Україні поступово знижується, тоді як в Росії навпаки зростає.
За даними соціологів, 32% українців шкодують про розпад Радянського Союзу, 61% – не сумує за СРСР, ще 7% не визначились із відповіддю.
Про це йдеться у результатах дослідження соціологічної групи “Рейтинг”.
Найбільше тих, хто сумує за СРСР, проживає на південному сході країни, восновному представники старшого покоління, менш забезпечені. Також це ті, хто не підтримав би проголошення Незалежності, та респонденти, які вважають, що їх найкращі часи вже в минулому.
Цікаво, що відмінності у ставленні до радянського минулого серед населення Росії та України є діаметрально протилежними. Якщо за останні десять років рівень ностальгії за СРСР в Україні поступово знижується, то в Росії – зростає.
Вплив радянського періоду на розвиток України 52% оцінили як нейтральний, 23% – негативний, 18% – позитивний. Полярні оцінки (і негативні, і позитивні) дають представники старшого покоління. Серед наймолодших домінує нейтральна позиція, оскільки для них період СРСР – це інформація з підручника історії, а не реальний досвід.
Свобода слова (77%) та умови для самореалізації (64%) – сфери які, на думку опитаних, краще розвинені в сучасній Україні, у порівнянні з радянським періодом. Водночас ті, хто народився після розпаду СРСР, вважають, що рівень медичних та освітніх послуг сьогодні кращий. Старші ж, навпаки, оцінюють сучасну медицину та освіту значно гірше.
Оцінки рівня життя у СРСР та Незалежній Україні розділилися порівну – по 43%.
Опитування проводилось з 20 липня до 9 серпня серед 20 тисяч респондентів в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Похибка репрезентативності дослідження не перевищує 4%.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що за даними соцопитування, проведеного Центром Разумкова, 30% українців не заперечують тези Путіна про “ історичну єдність” з росіянами.