Біля Львова руйнується маєток-пам’ятка, де мешкав президент Львівського аероклубу
Львівської міськради обстежує пам’ятки територіальних громад, що долучилися до міста після децентралізації.
У селі Гряда, що поблизу Львова, занепадає палац – пам’ятка архітектури XVIII століття. Останнім довоєнним його власником був правник, який розвивав львівську авіацію. Згодом радянська влада перетворила маєток на багатоквартирний будинок.
Про це на своїй сторінці у Facebook написала очільниця управління історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.
“Обстежуємо пам’ятки Львівської об’єднаної територіальної громади. Маєток в Гряді. Мешканці цього палацу, мабуть, не здогадуються, що живуть в пам’ятці архітектури. Та й про будівничих і власників цієї будівлі, певно, також мало знають”, – розповіла Онищенко.
Вона зазначила: останнім передвоєнним мешканцем цього палацу був Каєтан Чарковский-Голєйовский – доктор права, який більшу частину життя віддав своєму хобі – літакам. Він розвивав науку пілотування у Львові, був президентом Львівського аероклубу.
“В 1930 році аероклуб купив спортивний літак, яким Каєтан розпочав туристичну подорож з Європи через Азію до Токіо, куди так і не дістався. За 13 днів подорожі літак приземлявся в Афінах, Алепо, Румаді, Харборі, Карачі, Делі, Калькутті, Рангуні, Бангкоку, де літак зазнав аварії під час аварійного приземлення”, – зазначила чиновниця, додавши, що й сам Каєтан постраждав у цій трощі та втратив око.
“Весну в Японії не побачив. Крила зламав. Силу духу не втратив” - так написала газета Кур’єр Варшавський в 1932 році. Пілот описав свою подорож у спогадах “13 днів польоту над Азією” і продовжував літати. Тепер маєток має іншого власника. Стан можете оцінити по знимках”, – підкреслила чиновниця, прикріпивши до допису фото із напів зруйнованим маєтком.
Нині палац перебуває у приватній власності.
Нагадаємо, раніше Онищенко повідомляла, що у Львові із з каплиці Боїмів демонтували частину скульптури скорботного Христа, яка була "у не найкращому стані".
Маєток у Гряді – це невеликий двоповерховий палац, палацова каплиця та чотири стовпи брами. Довкола маєтку є сліди валів, що пертворювали його на міні-фортецю, а також залишки парку зі старими деревами.
Згадки про Грядяцький маєток з’являються у 1765 році. У 1806 році його продали шляхтичу-правнику, одному із перших галицьких етнографів і краєзнавців, досліднику Бойківщини Ігнацію Червінському. Він володів будівлею до 1822-го, а потім, розділивши між синами, відійшов від господарських справ. Невдале господарювання синів Червінського призвело до продажу палацу у 1829 році.
Останній власник маєтку – Каєтан Чарковський-Голейовський мешкав там неповних два роки, однак за цей час встиг привезти у палац багато цінних предметів мистецтва.
За радянської влади палац перетворили на багатоквартирний житловий будинок.