Яків Гніздовський за роботою у Нью-Йорку. Фрагмент документальної стрічки

"Вівці з дерева". Фільм Славка Новицького, 1970 рік Відео: youtube.com
Go to next

14:32, 23 квітня 2024

Go to next

Нью-Йорк, 1970 рік. У майстерні Яків Гніздовський зосереджено виводить лінії майбутнього деревориту. Спочатку на папері, а згодом на дошці з’являються обриси двох баранів, які впираються рогами. Процес створення ескізу та різьблення гравюри на дереві зафільмував режисер Славко Новицький у документальному фільмі "Вівці з дерева". Розповідаємо про нью-йоркський період творчості митця та його шлях до слави. 

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Незнайомка у ресторані

Спекотного літнього дня 1950 року Яків Гніздовський обідав у ресторані міста Сент-Пол, штат Міннесота. Емігрант із Тернопільщини лише рік як переїхав до США. Перед тим мешкав у таборі для переміщених осіб в Німеччині. У Сент-Полі митець, за спиною якого було навчання у Варшавській та Загребській академіях мистецтв, влаштувався на свою першу роботу — дизайнером у видавництво Brown & Bigelow.

Гніздовський

Яків Гніздовський за малюванням картини "Скитальці", 1948 рік

Фото: wikipedia.org

Проте випадок у ресторані назавжди змінив його життя. У незнайомки за сусіднім столиком випав на підлогу аркуш паперу. Гніздовський підняв його, і як з’ясувалося, це був формуляр для графічної виставки, що незабаром мала відбутися у місцевому Інституті мистецтв. Жінка дала Якову другий формуляр, допомогла його заповнити та надіслала на конкурс разом зі своїм. Так дереворит "Кущ", створений ще 1944 року у Загребі, опинився на виставці, про яку митець кілька днів тому навіть не знав.

На відкритті виставки в Міннеапольському інституті мистецтв Яків Гніздовський несподівано побачив під своїм дереворитом червону стяжку. Це означало, що його робота отримала друге місце і увійшла до постійної збірки Інституту. Через кілька тижнів на торгово-промисловій виставці штату Міннесота митець отримав ще одну нагороду за натюрморт "Яйця".

95611645_10157574260458409_851488149879128064_n

Яків Гніздовський "Кущ", 1944 рік

Фото: Борщівський обласний краєзнавчий музей

"Відгуки на виставку були несподівані. Преса віддала мені багато місця. Мої речі показували на телевізії. У журі графічної виставки був Гіят Мейор, куратор Метрополітенського музею з Нью-Йорку, а в журі виставки олійних картин — Бюльє від «Чікаго Дейлі Нюз», як також популярний тоді маляр, японського походження, Ясуо Куніоші з Нью-Йорку", — напише згодом Яків Гніздовський у своїх нотатках, які у 1967 році вийшли окремою книгою "Пробуджена царівна".

Нагороди за роботи та увагу преси Яків Гніздовський сприйняв як знак долі. Він звільнився з роботи і з незначними заощадженнями переїхав до Нью-Йорка.  

Шлях до сплячих царівен

Восени 1950 року Яків Гніздовський винайняв кімнату на 94-ій вулиці поблизу Національного парку. Після тривалої перерви почав малювати, шукаючи власний стиль: "Я опинився в Нью-Йорку з мінімальним знанням мови, майже з повним незнанням умов і ще з меншими засобами, з самим тільки бажанням бути незалежним мистцем".

В американському мегаполісі Гніздовському доводилося нелегко. Одна за одною надсилав свої картини на виставки та отримував відмови. Через брак коштів митець брався за будь-який підробіток.

— У Нью-Йорку Гніздовський займався оформленням книжок і плакатів на замовлення української діаспори. Художник Святослав Гординський допоміг йому влаштуватися у майстерню, яку називав "фабрикою релігійного мистецтва". Там художники працювали над проєктами розписів храмів. Згодом Гординський запропонував Гніздовському ілюструвати "Слово о полку Ігоревім", — розповідає мистецтвознавиця Марія Цимбаліста. 

Гніздовський щодня приїздив автобусом до Оранжа, де працював по 8 годин в італійській малярській фірмі Ґоніппо Раджі. Однак у сакральному мистецтві він себе не бачив. 

"Я вже мав досить своїх робіт в українських церквах, а Гніздовський на полі книжкової графіки, — згадував Станіслав Гординський. — Збираючись виїхати до Парижа, він перед тим узяв собі власну більшу роботу в церкві Перт Амбой, штат Нью-Джерсі, де парохом був о. Степан Сулик, пізніше митрополит Української греко-католицької церкви у Сполучених Штатах Америки".

Hnizdovsky_MacDowell

Яків Гніздовський, початок 1960-х років

Фото: wikipedia.org

Яків Гніздовський перебрався у скромне помешкання у Бронксі та економив навіть на матеріалах для малювання. На околиці Нью-Йорка купив старі мішки, які замінили йому лляне полотно. Випраний мішок натягав на підрамник та малював на ньому по кілька разів: "Щоб не робити нових видатків на полотно і підрамники, я малював на тих самих картинах інші. Іноді так часто їх перемальовував, що вони робилися від багатьох шарів фарби важкі, як оливо".

У пошуках стилю митець випробував різні техніки та матеріали: живопис, кераміку, скульптуру. Малював пейзажі та натюрморти, найбільше захопився портретом. Проте коштів на натурницю не було, тому шукав моделей просто на вулиці, вдивляючись в обличчя перехожих.

— Гніздовському подобалося малювати людей, зазвичай це були його друзі та знайомі, — розповідає Марія Цимбаліста. — Якось на вулиці він побачив старшого чоловіка, який мав цікаве обличчя, вони часто ходили однією дорогою, Яків хотів з ним познайомитися. Та коли Гніздовський підійшов до незнайомця і запитав чи не хотів би той йому позувати, чоловік відсахнувся від нього.

Врешті основними мотивами творчості Гніздовського стали образи природи та побуту. Він зосередився на техніці деревориту, яку опанував у 1940-х роках під час навчання у Загребській академії мистецтв.

"По таких довгих пошуках я вкінці знайшов і мотив і, здається, також дорогу до нього (вони завжди — разом). Роками шукав за ними всюди, а знайшов у моїй власній кімнаті, у власній кухні, у власному коридорі, і на розі власної вулиці. Все це було біля мене, але немов сховане мрякою від мого зору. Це були мої сплячі царівни".

Знаменита вівця

Влітку 1956-го Яків Гніздовський подався у Париж, там він мав кілька успішних виставок. Митець подорожував Європою уже не як переміщена особа, а громадянин США. У листопаді 1954 року йому видали американський паспорт. 

"За американською паспортною традицією, в цьому документі вказується колір шкіри (білий), очей (сіро-голубі), волосся (темно-коричневе), зріст (5 футів 9 інчівприблизно 175 см), вага (166 футівприблизно 75 кг), сімейний стан (неодружений), країна народження (Україна)", — описує документ мистецтвознавець Дмитро Степовик у книзі "Яків Гніздовський. Життя і творчість".

Hnizdovsky_Paris_Exhibition

Жак Гніздовський на відкритті своєї виставки в Парижі, 1957 рік

Фото: wikipedia.org

Восени у Франції на одній із зустрічей української діаспори Яків Гніздовський познайомився з майбутньою дружиною Стефанією Кузан, родина якої емігрувала до Франції ще під час Першої світової війни.

— Стефанія кокетливо до нього звернулася: "Зараз ти в Парижі, то будеш Жаком". Так Гніздовський і залишився Жаком не тільки у Франції. Натомість він називав дружину Фанні, — переповідає родинні спогади Марія Цимбаліста.

Через два роки Жак Гніздовський повернувся до Нью-Йорка з дружиною. У січні 1959-го у них народилася донька Марія-Марта.

Набивши кишені олівцями, Гніздовський мало не щодня ходив у ботанічний сад та зоопарк неподалік дому у Бронксі. Він розглядав рослини та спостерігав за тваринами, замальовуючи їх у блокноті. Згодом ці численні начерки стануть основою сюжетів його знаменитих дереворитів. У 1961 році Жак Гніздовський вирізав у дереві кліше вівці, схожої на кулю, яка принесла йому славу і визнання. Ця робота здобула премію на Бостонській щорічній виставці графіків. Увесь її тираж — 30 примірників, викупила англійська галерея.

вівця нова

Яків Гніздовський "Вівця", 1961 рік

Фото: worthpoint.com
дерево копія

Яків Гніздовський "Безлисте дерево", 1965 рік

Фото: artsy.net

— Донька Гніздовського розповідала, що вони з батьком часто їздили на ферми. Його цікавили вівці як персонажі, їхній характер та особлива зовнішність. Ці тварини дуже різні і це можна побачити на роботах Якова Гніздовського, — зауважила Марія Цимбаліста.

Незабаром сім’я Гніздовського придбала власний будинок, де митець міг творити у просторій майстерні. Після сніданку він читав книги, а пообіді працював, гучно увімкнувши улюблену класику або ж японську музику.

— Рідні Якова Гніздовського згадували, що бувало Стефанія поставить на столі мисочку з яблуками чи вазу з квітами, а за півгодини предмети зникали. Це означало, що Яків потягнув їх у свою майстерню, і вже чарує над новими "моделями", — розповіла мистецтвознавиця. — Гніздовський любив працювати при прямому сонячному освітленні. Тому більше живописних робіт та ескізів він робив влітку, а темними зимовими вечорами займався вирізанням кліше для своїх дереворитів.

Hnizdovsky_Flock_of_Lambs2_master

Яків Гніздовський "Стадо ягнят", 1975 рік

Фото: 1stdibs.com

Гравюра під музику

Року 1970 у своїй майстерні Жак Гніздовський малював ескіз майбутнього деревориту. Спочатку на папері, а згодом на дошці з’явилися обриси двох баранів, які впираються рогами. Процес творення гравюри у десятихвилинному документальному фільмі зафіксував кінорежисер Славко Новицький.

— Створення ескізів у Гніздовського було досить хаотичним процесом, він робив їх дуже багато, розкладав на підлозі, на столі, довго вдосконалював, потім переносив на чистовик — чистий аркуш паперу того розміру, якого буде кліше. Пізніше переводив на дошку всі лінії, удосконалюючи малюнок за допомогою різця, — описує процес роботи над дереворитом Марія Цимбаліста.

Nowicky_Slavko

Славко Новицький (1934—2019)

Фото: subscription.ukrweekly.com

Режисер фільму "Вівці з дерева" Славко Новицький родом із Волині, емігрував з родиною до Польщі у 1940-му, а звідти до Австрії, Німеччини та Франції. Врешті 1950-го опинився у Канаді. Навчався на кіномистецькому факультеті Колумбійського університету у Нью-Йорку. Новицький працював на канадському телебаченні, а на початку 1970-х заснував компанію Filmart Productions. Створював переважно документальні стрічки. З 1993 року Славко Новицький працював в українській службі "Голосу Америки", був телеведучим програми "Вікно в Америку". На початку 2000-х в Україні відбувся прем’єрний показ його документального фільму "Між Гітлером і Сталіном — Україна в II Світовій війні". Помер кінорежисер 2019 року у Міннеаполісі.

Документальний фільм Новицького про Жака Гніздовського "Вівці з дерева" доповнює музика, яка додає напруги та динаміки. У титрах вказано, що її написав композитор Мар'ян Кузан, брат дружини Гніздовського. 

Гніздовський

Яків Гніздовський за роботою, 1970-ті роки

Фото: hnizdovsky.gallery

— Мар'ян Кузан був успішним композитором і музикантом, хоч він працював у Франції, вважав себе українцем. Під враженням від творів Гніздовського Кузан написав окремий музичний твір під назвою "Дивний світ Якова Гніздовського", платівку до якого проілюстрували дереворитом 1967 року "Конструктор", — зазначила Марія Цимбаліста.

За життя Яків Гніздовський створив близько 250 дереворитів. Його твори зберігають у приватних колекціях, Конгресовій бібліотеці, університетах і музеях США, Лондона, Парижа та Японії. Однак на Батьківщині роботи видатного художника побачили лише у 1990-х роках. Після смерті Гніздовського родина митця передала колекцію його робіт українським музеям.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

грушевський сео

Путівник Грушевського

сео плакат

"Бий більшовика". Польські плакати 1920-го

trush 2 1200 900.jpg

“Острий полєміст, інтелігенція глибока”: Іван Труш і його шедеври

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

мечеть

Між Візантією і авангардом

горська 960

“Вперше присутня на власному похороні”, – Алла Горська

600.jpg

Зрадник поневолі – Корнило Устиянович

Фойт і Новаківський

Журналіст The Manchester Guardian з Олексою Новаківським на виставці у Львові

Мурашко_за роботою.jpg

Смерть Мурашка. Хто і за що вбив українського художника?