Реклама кондитерських виробів "Бранка" у Львові

img346.jpg
Go to next

14:30, 12 серпня 2021

Go to next

Це фото рекламного автомобіля фабрики цукру, шоколаду та какао Branka, яку відкрили у Львові у 1880-х. Сьогодні такої реклами не побачиш, хоча вона, по суті, є прототипом сучасного брендування автівок. Цю світлину зроблено на території казарм Фердинанда (з боку сучасної вулиці Шевченка). Дослідники проєкту відшукали знимку в особистому архіві Володимира Кощука. Вона датована міжвоєнним періодом.

IMG_20240221_233819 (1)

Роксолана Попелюк

магістр історії, аспірантка Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, дослідниця проєкту “Жива історія”

Вулична реклама львівської фабрики Branka була представлена ​​з нагоди Східних торгів – великої міжнародної виставки-ярмарку, яку проводили у Львові від 1921 до 1939 року у верхній частині Стрийського парку. Окрім цієї фабрики, таку рекламу використовували й інші підприємства, наприклад, кондитерські компанії Höflinger, Joint Brewery Company, консервна фабрика Rucker. Щоб привернути увагу покупців, такі прикрашені автівки зі зразками продукції їздили вулицями міста.

Branka була заснована 1882 року як парова фабрика цукрів та медівників кондитера Маурісія Брандштадтера. Знаходилась на вулиці Шептицьких, 26. Окрім того, що це перша кондитерська фабрика у Львові, вона була ще й досить великою. Напередодні Другої світової війни тут працювало понад 600 робітників.

Ще з перших років існування виробництво здобуло авторитет серед клієнтів, а продукцію закладу визначали як товар найвищої якості. Ба більше, власник кондитерської Маурісій Брандштадтер постачав свої солодощі до багатьох європейських столиць.

Окрім шоколаду та цукерок, підприємство випускало андрути (вафлі), кекси, сухарі, тістечка, какао. Першу фірмову крамницю фабрика відкрила в центральній частині Львова, на вулиці Леґіонів (Гетьманські вали, нині – проспект Свободи).

Року 1910 на перетині вулиць Заводської та Ткацької брати Ґамер і Цимер побудували кондитерську фабрику, яку назвали за першими літерами своїх імен — “G” й “Z” (“Газет”). Саме Branka і GZ стали основою сучасного підприємства “Світоч”. Разом вони випускали понад п’ять тисяч тонн солодкої продукції на рік.

Поступово солодка царина розвивалася у Львові, а згодом майже в кожному будинку на теперішніх проспектах Свободи та Шевченка були цукерні. Крім того, 1904 року у Львові засновано Товариство цукерників для Галичини та Буковини, що до 1939 року визначало розвиток галузі у краї.