У Карпатах ніколи не вірте власному окоміру та словам тутешніх мешканців, які визначають відстань до села. Бо від гори до гори здається рукою подати, а йти доводиться суттєво довше. А горяни відстані вимірюють не в кілометрах а в годинах. Коли вам скажуть – “та десь за годину там будете”, то знайте, що до мети треба чалапати добрих дві години та ще й важкою кам’янистою дорогою, що стрибає по горах як коза. Бо звиклі до гір місцеві мешканці зовсім  не рахуються із вашими фізичними можливостями та кондиціями.

Давно хотів побачити церкву в селі Тернавка, що між Славськом та Лавочним на Бойківщині. Колись милувався її елегантними обрисами з вікна мукачівського з потяга.

Ішов з села Решітка. Здавалось іти зовсім близенько – церковцю добре видко з відноги гори Ільзи. Але заким дійшов – добряче впрів, залишивши за спиною зо п’ять непростих гірських кілометрів.

Але цей храм вартував, щоб пройти ще 10 км. Церква Введення у Храм Пресвятої Богородиці не є надто давньою. Збудована у 1921-му році на місці бойківської попередниці з 1780-го року, яка дуже постраждала за Першої світової війни. Класична дерев’яна галицька церква – але пречудово вписана в ландшафт! Справжня окраса села!

Кілька літ селяни збирали кошти, щоб її збудувати. Врешті святиню звели майстри Михайло і Григорій Комарі з села Цінева. Хоча подейкують, що будівничим був Йосиф Фенкель – він використав форми церкви в Лютовиськах, яку у 1921 ж році звели за проектом Василя Нагірного.

Цікаво, що у тернавській церкві є частини іконостасу XVIII ст. з розібраної попередньої старенької святині. Біля храму традиційно знаходиться дерев’яна дзвіниця.

Тож я зовсім не пожалів, що натрудив ноги, відвідуючи Тернавка. Дорога краще знає, що людині треба.

Липень 2019-го р.

Читайте ще

Воютичі: село на “цісарській дорозі”
Воютичі: село на “цісарській дорозі”
Гологори на мапі середньовічної Європи
Гологори на мапі середньовічної Європи
Покровська церква у Поршні
Покровська церква у Поршні
Підгайці: історія, зафіксована в камені
Підгайці: історія, зафіксована в камені