Невеличке село Лоні на Перемишлянщині, знане з 1515-го року, надійно заховане поміж Гологір. Дорога сюди – то ще та пригода, коли через понад годину їзди розбитою дорогою, хочеться вийти з маршрутки, послати під три чорти довколишніх гомосапієнсів і валити пішки. Але пішки – довше і важче. Словом, варто потерпіти майже дві години автобусом зі Львова, щоб опинитись на цьому перемишлянському кінці ґеоґрафії.

А їхати треба, щоб побачити дивовижний дерев’яний храм Собору Богородиці. Знавці досі сперечеються про дату його побудови, але сходяться на 1724-му році.

…Нарешті автобус зупинився на трикутній мацьопій площі і можна розімнути затерплі ноги. Далі дорога попри нову церкву Святої Ольги, збудовану в 1994-му році на фундаментах та стінах, що збереглись з тридцятих років ХХ-го століття, провадить в долину річки Лонівки. 

Кількадесят метрів і на високому пагорбі видно дерев’яний храм. Він вражає відразу і остаточно. Довершений, пропорційний, як грибочок на узвишші! Одразу видко, що храм за останні роки ґрунтовно відреставрували. Очевидно його зібрали як конструктор, замінивши зношені, знищені шашілем, прогнилі частини на нові. І перфектно накрили новим ґонтям.

Панове, це просто треба бачити! Я торкався стін храму, як куйовдять волоссячко малій дитині. Це було страшенно зворушливо і тепло. І помолився за усіх, причетних до відродження святині.

Будете в цих краях – обов’язково відвідайте відроджену церкву Соборку Богородиці. Довкола, на крутих схилах пагорба, снить старечими снами давній цвинтар. Оглянувши околиці, я ще довго озирався на чудову церкву, аж поки вона не сховалась поміж розкішних садків.

Село Лоні на Перемишлянщині. Ще одна золота позначка на мапі дивовижних пам’яток Галичини. 

Читайте ще

Волове попід лісом, але без волів
Волове попід лісом, але без волів
Дрогобич. У тенетах пам’яті
Дрогобич. У тенетах пам’яті
Костел у Соколівці – оборонний комплекс не встояв перед вітрами історії
Костел у Соколівці – оборонний комплекс не встояв перед вітрами історії
Розгадів: церква Параскеви “За хрестом”
Розгадів: церква Параскеви “За хрестом”