Прийшов час на зимові храми. Ні, вони зимові не тому, що взимку будувалися. Просто їх влітку не дуже видно за деревами і кущами. І лише зимової пори ці костели і церкви постають в усій красі. Таким є костел Усіх Святих у підлівському селі Годовиця.

Цікавий цей костел тим, що будувався знаним зодчим Бернардом Меретином, що зводив його одночасно із храмом Святого Юра у Львові. А ще тим, що вівтар храму прикрашали дерев’яні фіґури Івана Георга Пінзеля.

До Годовиці їхати маршруткою зі Львова якихось 15 хвилин. Село зручно вмостилось в долині річки Щирки, що тихо пливе собі через зарослі плавні. Сюди полюбляють приїжджати велосипедисти, бо дорога гладенька і є що подивитись. Посеред долини видніється велике плесо ставка, а над ним, в оточенні старезних лип, височіє пречудова будівля костелу. Барокова будівля прикрашена філіґранним бароковим білокам’яним різбленням та декоративними ліхтарями і вазами. Вигляд з протилежного боку на костел просто неймовірний – вишукана будівля відбивається у свічаді води (це влітку), а взимку на білій крижаній таці ставка особливо добре видно усі деталі вишуканої споруди. Цим пейзажем можна любуватись годинами.

Одно лиш печалить – храм, який колись прикрашали фіґури геніального Пінзеля птроху перетворюється в румовище, нищаться пречудові розписи, тріскають стіни, обсипається тиньк. Костел уже не один рік стоїть без даху і, очевидно, його очікує сумна доля. Час і людська байдужість зроблять свою чорну справу – чудова перлина архітектури, розкішна пам’ятка, справжня мистецька штука перетвориться на груду битої цегли…

Не раз лунали заяви про те, що ось-ось почнуться роботи з порятунку пам’ятки, але храм досі стоїть віч-на-віч із небом.

Грудень 2018 р.

Читайте ще

“Приїдь до мене у Мостиська!”
“Приїдь до мене у Мостиська!”
Баличі. Село серед ставків
Баличі. Село серед ставків
Кривавий Спас. Пирятинська трагедія
Кривавий Спас. Пирятинська трагедія
Поповичі: село на перехресті вітрів історії
Поповичі: село на перехресті вітрів історії