Топ-5 найновіших музеїв світу

15:14, 26 грудня 2019

muzeum_text-3-1-1024x768.jpg

Нудна експозиція, відсутність інтерактивності та суворі музейниці, які дрімають на стільцях у кожному залі — Таке враження від відвідин більшості українських музеїв. Натомість у світі відкривають захопливі музеї, що руйнують ці стереотипи

пуківський.jpg

Юрій Пуківський

кандидат історичних наук, заступник головного редактора журналу "Локальна історія"

1. “Лувр Абу-Дабі”

Із такою назвою 11 листопада 2017 року на острові Щастя (Саадіят) поблизу столиці Об’єднаних Арабських Еміратів відкрили художній музей. За право використовувати знамениту назву до 2037 року заплатили майже мільярд євро. За такі кошти французька сторона консультувала музей та надаватиме впродовж десятиліття твори мистецтва для виставок

Автором проекту став відомий французький архітектор Жан Нувель. Нині у 23 галереях, з’єднаних мережею вулиць та каналів, виставлені картини Леонардо да Вінчі, Поля Гогена, Клода Моне, Вінсента ван Гога, шедеври арабського мистецтва, історичні артефакти різних епох та культур, інсталяції та перформанси найіменитіших художників сучасності. “Лувр Абу-Дабі” називають першим в арабському світі універсальним музеєм.

2. Zeitz Mocaa — музей сучасного мистецтва Африки

Найбільший у світі музей сучасного африканського мистецтва відкрили 22 вересня 2017 року в колишньому зерносховищі в Кейптауні (Південно-Африканська Республіка).

Ідея заснування музею належить німецькому колекціонерові Йогану Цайцові, який впродовж десятиріч збирав унікальну колекцію творів сучасних художників Африки. Загальна площа музею — 95 тисяч м2 і складається з 80 галерей. Окрім цього, на території є лабораторії, книжкова крамниця, ресторан, бар і навіть сад на даху.

3. Великий Єгипетський музей (Музей у Гізі)

Розташований за 2 км від комплексу пірамід Гізи та Великого Сфінкса. Повністю його планують відкрити 2020 року. Музей стане одним із найбільших у світі, його територія сягає 50 га, а фонд міститиме понад 100 тисяч експонатів. Наріжний камінь під будів-ництво музею закладено ще 2002 року, а будівельні роботи тривають з 2008-го. Офіційне відкриття неодноразово відкладали, втім екскурсії по деяких об’єктах музейного комплексу проводять вже зараз.

Насамперед вражає архітектура: трикутна основа будівлі, зали — у формі скошених трикутників, фасад — напівпрозора стіна з алебастру, яка підсвічена вночі. Кошторис будівництва — майже 600 мільйонів доларів: сто з яких надав уряд Єгипту, решта — грантові кошти. За попередніми розрахунками, музей буде приймати щорічно п’ять мільйонів відвідувачів.

 

4. Музей дизайну Вікторії та Альберта у Данді

Приблизно 2 500 кам’яних панелей на фасаді та скошені стіни величезної будівлі на північному березі затоки Ферт-оф-Тей — такий вигляд матиме перший музей дизайну в Шотландії, який відкрився 15 вересня 2018 року в місті Данді.

Проект музею авторства одного з найвідоміших архітекторів сучасності японця Кенго Кума виконаний у стилі шотландського модерну, який на зламі ХІХ—ХХ ст. започаткував знаменитий Чарльз Ренні Макінтош.

У музеї можна буде оглянути найкращі зразки шотландського та світового дизайну, будуть представлені галереї архітектури, кераміки, техніки, моди, меблів, ювелірних виробів, текстилю та навіть дизайну відеоігор.

5. Музей науки Філіпа та Патриції Фрост

У Музейному парку в самому центрі міста Маямі (Флорида, США) розташований надсучасний музей науки, який відкрили для відвідувачів 8 травня 2017 року. Він займає площу 23 тисячі м2 і поділений на кілька частин, серед них планетарій та трирівневий конусоподібний акваріум (його об’єм — 1  млн 900 тис. літрів).

У залах музею можна ознайомитися з дослідженнями у сфері макро- та мікросвіту, технологій, інженерії, математики (STEM), а також дізнатися про останні наукові відкриття. Для відвідувачів створені інтерактивні виставки та унікальні шоу.