Допомога від США: чи буває вона безкорисною? Роман Пономаренко

23:07, 28 лютого 2025

Bruce_Crandall's_UH-1D

Багатьох українців обурила вимога укласти економічну угоду між США та Україною про рідкоземельні метали в обмін на подальшу американську підтримку проти РФ. Утім вимагати компенсацію за свою допомогу іншим країнам — є традицією американської дипломатії. Це пов’язано також із необхідністю обґрунтувати надання допомоги перед американським суспільством. В США традиційно поширені ізоляціонізм і дух підприємництва. Тому чимало американців не схвалюють безкоштовну допомогу іншим країнам. Інша справа, коли ця допомога приносить конкретні вигоди. Розглянемо найбільш характерні історичні приклади.

unnamed.jpg

Роман Пономаренко

кандидат історичних наук

Бази в обмін на есмінці

Влітку 1940 року британське королівство опинилося сам на сам проти нацистської Німеччини. Президент США Франклін Рузвельт підтримував Великобританію. Проте в американському суспільстві були поширені ізоляціоністські настрої. Ба більше, низка прийнятих Конгресом в 30-х роках актів "про нейтралітет" не дозволяли США напряму надавати британцям зброю чи боєприпаси.

Найбільше англійців непокоїли загрози морської блокади і вторгнення німців на Британські острови. Для протидії вони потребували додаткових бойових кораблів. В той час в США на консервації перебувало чимало застарілих есмінцівескадрений міноносець) Першої світової війни. Наприкінці серпня 1940 року американці запропонували британцям віддати їм 50 таких есмінців в обмін на безкоштовну оренду на 99 років англійських воєнних баз на Бермудах, Ньюфаундленді і в Британській Вест-Індії.

NAS_Argentia_aerial_view_c1945

Військово-морська база ВМС США у Ньюфаундленді

Фото: wikipedia.org

Пропозиція спантеличила і обурила британців, але перемогла раціональність. Вінстон Черчіль згадував: "Ми отримали пропозицію про передачу нам 50 старих американських есмінців в обмін на кілька баз на Вест-Індських та Бермудських островах. Звичайно, не було ніякого порівняння між внутрішньою цінністю цих малоефективних кораблів і стратегічною безпекою, яку отримували США у вигляді баз. Однак загроза вторгнення робила нашу потребу невідкладною. Ми вірили, як і завжди, що існування Англії пов'язано з існуванням США, тому я і мої колеги вважали, що знаходження цих баз в руках американців було б очевидною перевагою. Тому я не розглядав це питання з вузько англійської точки зору".

800px-Wickes_class_destroyers_before_transfer_to_the_UK_1940

Моряки Королівського флоту та ВМС США перевіряють глибинні бомби на борту есмінців, 1940 рік

Фото: wikipedia.org

Черчіль враховував і зовнішньополітичний фактор. Подібна угода схиляла США до більш тісної колаборації з Великобританією, наслідком чого ставав неминучий відхід від нейтралітету. Також він сподівався, що Гітлер у відповідь оголосить США війну (хоча цього і не сталося). Тому в якійсь мірі цю угоду можна розглядати суто дипломатичним маневром для залучення США у війну з Німеччиною.

Черчіль витратив чимало часу, переконуючи британський уряд і політиків в доцільності угоди, оперуючи, як він сам висловився, "високими міркуваннями", бо угода "підтримувала спільні інтереси англомовних країн". Загалом британці залишилися невдоволеними, але угоду підписали. Зі свого боку вигідні для США умови — позбавлення застарілих кораблів в обмін на воєнні бази допомогли президенту переконати Конгрес дозволити її.

Унаслідок цього британці отримали 50 застарілих есмінців, більшість з яких була в жахливому стані. Менш ніж через рік, в травні 1941 року, тільки 30 з них залишалися боєздатними, інші потребували ремонту. Проте внесок у військові зусилля Королівських ВМС ці кораблі зробили. Протягом війни шість із них були потоплені, ще троє знищені за інших обставин. Цікаво, що дев’ять кораблів в кінці війни були передані СРСР, з них один був потоплений в січні 1945 року при не до кінця з’ясованих обставинах. Більшість кораблів, що залишилися, наприкінці 40-х років були розібрані на метал.

Що ж стосовно баз, то після війни потреба в них швидко зникла. У 40-50-х роках більшість із них повернули британцям. Ще кілька закрили в 60-70-х роках. Останні дві США закрили у 90-х. Тобто в жодному випадку термін оренди бази не сплинув повністю.

Повертаючись до американської допомоги часів Другої світової, то варто згадати і ленд-ліз. Він не був безкоштовним. Приміром, Великобританія і Канада остаточно розраховувалися за нього лише на початку 2000-х років.

Корейський сценарій    

Під час Холодної війни США активно допомагали своїм союзникам по всьому світу. Жодного разу ця допомога не була безкорисною, швидше, взаємовигідною. Характерним прикладом є Південна Корея. Після Корейської війни1950-1953 США підписали з нею низку угод, які передбачали американську економічну і військову допомогу. В обмін Південна Корея зобов'язувалася надавати певні економічні та політичні поступки.

Наприклад, "Угода про взаємну оборону" 1953 року, яка діє досі. Вона передбачала розміщення американських військових баз на території Південної Кореї, що забезпечувало США стратегічний контроль у регіоні. В обмін на це США надавали військову техніку, навчання і фінансову підтримку для відновлення країни після війни.

1024px-Chosin

Солдати 1 американської дивізії морської піхоти з танком відходять після розгрому 7 китайських народно-добровольчих дивізій і прориву з оточення. Зима 1950 року

Фото: wikipedia.org

Крім цього США надавали Південній Кореї чималу економічну допомогу через різні програми, як от План Маршалла. Ця допомога включала фінансові гранти і кредити для відновлення інфраструктури, розвитку промисловості і підвищення рівня життя населення. У відповідь корейці надавали американцям різні економічні преференції.

Ці заходи допомогли Південній Кореї відновитися після війни та стати однією з найбільш розвинених економік світу. Водночас США отримали стратегічного союзника в регіоні та зміцнили свої позиції в Азії.

В’єтнамське фіаско

В інших обставинах спішний корейський сценарій працював не завжди. Схожий план США застосували під час війни у В’єтнамі, коли надали всебічну допомогу Південному В'єтнаму, як військову так і фінансову. Тільки в 1974 році американці виділили Сайгону 1 мільярд доларів.

У відповідь Південний В’єтнам був зобов'язаний виплачувати компенсації, залучати американські компанії тощо. Проте добитися цього в повному обсязі не вдалося. Уряд Південного В’єтнаму не був стабільним, а через перманентну війну економіка не могла функціонувати стабільно. Тому зобов'язання ніколи не виконувалися у повному обсязі. Після падіння Сайгону у квітні 1975 року та об'єднання В'єтнаму під комуністичним урядом Північного В'єтнаму, США взагалі нічого не отримали.

Bruce_Crandall's_UH-1D

Американські десантники під час битви в долині Я Дранг, листопад 1965 рік

Фото: wikipedia.org

Американська допомога в ХХІ столітті

У ХХІ столітті американська допомога здебільшого також не була безкоштовною. Наприклад, війни в Іраку та Афганістані частково фінансувалися за рахунок цих країн.

Під час війни в Іраку2003-2011 США вимагали від нового уряду держави відшкодування за витрати на військові операції і відновлення країни. Наприклад, Ірак зобов'язали виплачувати компенсації за експорт нафти. Ці кошти покривали витрати на відновлення і стабілізацію.

Компанії США отримали контракти на відбудову інфраструктури Іраку, включаючи будівництво, енергетику та інші галузі. Це дозволило американським фірмам отримати значні прибутки.

UStanks_baghdad_2003

Вхід американських військ у Багдад у 2003 році

Фото: wikipedia.org

Цими заходами США отримали певні компенсації за свої витрати на військові операції і відновлення. Характерно, що це також поширювалося на союзників США. Зокрема, Україна за свою військову участь в окупації Іраку та підтримку Вашингтону в цьому питанні отримала низку вигідних контрактів на поставку бронетехніки новій іракській армії.

Проте в Афганістані іракський сценарій не спрацював — крах проамериканського режиму в 2021 році обнулив всі зобов’язання колишнього афганського уряду перед Вашингтоном. Загальні витрати США на війну в Афганістані становили приблизно 2,26 трильйона доларів, які виявились втраченими. Недарма сьогодні Дональд Трамп заявляє про наміри вимагати від Талібану повернення американської військової техніки, поставленої США колишній афганській армії.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

A_Finnish_Maxim_M-32_machine_gun_nest_during_the_Winter_War (1)

Зимова війна: історичні аналогії. Роман Пономаренко

миротворці сео

Українські миротворці

chervona linija 01

Тонка червона лінія, яка зупинила росіян

Атака легкої бригади_СЕО.jpg

Відступали з криком "Ура!": як англійці в Криму росіян били

Tohman_mokap_3

Немає спільного майбутнього з катами. Огляд книжки "Ти наче камінь їла" Войцеха Тохмана

книга

"Вони радше не атакуватимуть". Огляд книжки "Усі війни Лари" Войцеха Яґельського

Кн_колаж_1200x630 – кн2 (2)

Чи такі вже й нові "Нові правила війни"?

Jurij Prohasko 600.jpg

“Кожне покоління українців має травму від росіян”, – психоаналітик Юрко Прохасько

Ніл Ферґюсон 2.jpg

Ніл Ферґюсон: Сім найгірших сценаріїв війни в Україні