ПАМ'ЯТІ

ДВАДЦЯТИ

історія одного розстрілу

...У чоловіків було багато дір в голові, в когось і голови вже не було...

Я потім піднявся, не було холодно. Німці ще стріляли, добивали.

Чув страшенний бичачий крик «Бу-у-у-у-у!»

Понятно, мужики були здорові, це не миші».

— Дмитро Братківський, заручник, якому вдалось врятуватись під час розстрілу
Це сталося під час Другої світової війни, через 20 днів після входу радянської армії до Києва та за місяць до села Гопчиця на Вінниччині. На розстріл за станцію «Рось» в урочище Тицьке вели 15 селян — орачів, сіячів, хліборобів. Найстаршому було 67 років, наймолодшому 16. Троє з них тоді дивом врятувались — одному вдалось утекти в поле, двоє поранених згодом вилізли з ями і доповзли до села. Це було на світанку 27 листопада 1943 року.

Напередодні розстрілу під час облави в селі німці вбили ще п'ятеро людей, які були біля річки та на власних подвір'ях, а також спалили два десятка хат.

Збирати матеріали про ті трагічні події, вивчати обставини розстрілу та складати точний перелік заручників розпочав влітку 1996 року краєзнавець Дмитро Олександрович Саліженко («Пуляр»).

До 78 річниці розстрілу заручників у Гопчиці, а також в пам'ять про працю та наполегливість дослідника, його віру і любов до земляків, публікуємо це дослідження в мультимедійному форматі. 
Передмова
________________________________
Я виїхав з села після закінчення 10-ти класів у 1954 році. Про дії партизан в селі і розстріл німцями жителів Гопчиці в полі за станцією «Рось» у 1943 році довгий час не розповідали.

Перші публікації про Гопчицю в роки Другої світової з'явилися в місцевій пресі, але вони були більше про дії партизан.

Я сам пам'ятаю той похмурий осінній день і вечір, коли німці заходили і в нашу хату, шукали батька на горищі, перевіряли його документи (він працював на цукровому заводі і мав перепустку, але сам заховався на горищі в сіні, бо перед цим сусіди успіли попередити, що селом йде облава). Батько тоді прийшов зі зміни заводу і встиг сховатися. Німець заліз по драбині на горище, з краю посвітив ліхтариком і зліз. Він посміхнувся мені, я сидів у цей час на лежанці, мама показала перепустку батька і так він тоді врятувався.

Зліва на право: невідома, Саліженко Ликера Мехтодіївна, Саліженко Дмитро Олександрович,
Вальчук Ганна Іванівна, Саліженко Антонина Данилівна.
Ввечері 26 листопада я бачив дим у селі від підпалених хат, пізніше бачив, як німці з собаками і ліхтарями вели людей по болотяній дорозі на станцію «Рось» повз нашу хату.

Люди говорили про це, але до мене серйозно нічого не доходило. Пізніше теж чув про якісь дії партизан в селі, що командиром був учитель Кузьма Скрипник, який учив мене до 7 класу, але це не обговорювалось — ні владою, ні людьми.

Пам'ятаю ще хрест, який стояв у полі на місці розстрілу. Але з часом не стало ні хреста, ні згадок про ці події. Знаю про аналогічні розстріли цивільного населення під час Другої світової німцями в інших українських селах. Але я вирішив дослідити трагічну сторінку історії рідної Гопчиці, поки були ще живі родичі та очевидці тих днів.
Знав, що мій товариш Степан Блоха після розстрілу 1943 року рятував свого батька Кіндрата, ще один чоловік Василь Іванов також втік від німецьких куль. А про третього, кому вдалось вціліти, я не знав. Влітку 1996 року я розмовляв зі Степаном про той страшний день і запитав, що він пам'ятає? Блоха усе розповів і так виникла ідея описати правду про 27 листопада 1943 року.

Розповідь Степана була щирою і з болем в серці (на момент трагедії йому було 14 років), вона була першою ниткою заплутаного клубка, який з часом обріс неточностями і різним трактуванням подій.

Багато чого Степан бачив сам, багато почув від людей, але є моменти, істину яких мені згодом довелося відкоригувати та доповнити.

Степана Блоху часто запрошували в школу, щоб він розповідав учням про розстріл людей німцями.

Автор дослідження Дмитро Саліженко, 1959 рік
Але, за його словами, коли він прочитав у районній газеті «Колос» від 13 липня 1974 року статтю «Горіли вночі хати», це його обурило і він перестав ходити, адже в газеті було багато неточностей про ті події. Тому все це треба було уточнити та перевірити.

В розмові з Меланкою Вакумівною Максименко (її чоловіка Максима розстріляли) вдалось з'ясувати, в чому була помилка у тій статті та уточнити прізвища загиблих.

Блоха сказав мені також, що третій, хто тікав від ями разом з Івановим — це Братківський Дмитро Михайлович (йому тоді було 16 років) і живе тепер він у Стрию. Я написав йому лист і отримав відповідь, дуже емоційну, але, все-таки, мені вдалося з ним зустрітися в Гопчиці трохи згодом.

Протягом років дослідження неодноразово спілкувався з жителями села, які були свідками, з родичами та близькими. Одночасно отримав з рук Кузьми Даниловича Скрипника його матеріал про дії партизан в селі. 15 березня 1997 року записував інтерв'ю з ним, а 4 травня того ж року його не стало… Він дуже жалкував, що напад партизан на хату Луценка Дмитра Федотовича, в якій розміщувалась німецька радіостанція, пройшов із смертельними жертвами, а хотіли зробити «тихо».

На бронзових плитах пам'ятника загиблих у Другій світовій в Гопчиці викарбувано 230 імен. Серед цього переліку є й ті, кого розстріляли за станцією «Рось» у 1943 році, а також імена й інших людей, яких убили в селі за час війни.

Мені вдалось записати на диктофон інтерв'ю із 14 свідками, зокрема з Анатолієм Литвином (в хаті його діда Луценка Дмитра Федотовича та баби Вусті розміщувалась німецька радіостанція), із вцілілим заручником розстрілу Дмитром Братківським. Переписувався із партизаном Ільком Скрипником, сином убитого Антона Скрипника та ін.

На кінець, моє заключення про те, чого ця трагедія замовчувалась. Я можу сказати одне: партизани робили свою праведну роботу проти німців, але за кожного убитого німця розстрілювали десять мирних жителів. Це психологія непорозуміння, з якою рахуватись неможливо. Але правда — є правда.

Дмитро Саліженко, 30 січня 1998 року.

З ініціативи Дмитра Саліженка в листопаді 1998 року відкрили пам'ятний хрест на місці розстрілу
У листопаді 1998 року, до 55 річниці трагічних подій, на місці розстрілу з ініціативи Дмитра Саліженка та за фінансової підтримки голови фермерського господарства «Дружба» Олексія Лісового відкрили пам'ятний хрест. На гранітній таблиці окрім розстріляних жителів села 26-27 листопада 1943 року є також і прізвища інших односельчан, яких убили за час окупації.

Дмитро Саліженко у 1998 році також підготував сценарій заходу і перелік запрошених. На відкриті були присутні понад 200 осіб — родичі загиблих, гості з довколишніх сіл, журналісти з Вінниці та Києва.

Сценарій відкриття меморіального хреста на місці розстрілу, який написав Дмитро Саліженко
«Пам'ять»
Сюжет Бориса Гривачевського, УТ-1, 1998 рік
Спогади Дмитра Саліженка про дитинство та Другу світову
Був сонячний день, мабуть, місяць липень 1941 року і я вийшов босий на шосе навпроти хати баби Килини. Зверху по шосе сунулись німецькі танки...
Партизани
______________________________

...Під час цієї операції було вбито два німці, а третій, що був у хаті, вибіг неушкодженим і побіг до штабу, який був розміщений у школі».

— Кузьма Скрипник, партизан, ветеран Другої світової, вчитель Гопчицької школи
У фондах Музею історії Гопчиці зберігається ксерокопія довідки, яка була видана Гопчицькою сільською радою 9 липня 1945 року, в якій йдеться про те, що 26 листопада 1943 року о 9 годині вечора, партизани з загону Молчанюка убили трьох німців, котрі працювали в німецькій радіостанції (згодом вдалось встановити, що убили двох, а третього поранили).
Довідка Гопчицької сільської ради від 9 липня 1945 року
За словами кандидата історичних наук, завідувача відділу історії рухів Опору Національного музею історії України у Другій світовій війні Олександра Білоуса, у 1943-1944 роках кількість розстрілів цивільного населення на Правобережжі України значно збільшилась. Це могло бути пов’язано і з наступом радянської армії.
Олександр Білоус
кандидат історичних наук, завідувач відділу історії рухів Опору Національного музею історії України у Другій світовій війні
«Наступ радянської армії змусив місцеве чоловіче населення, колишніх військових, які залишились на окупованій території, продемонструвати, що у різний спосіб допомагали радянській владі. Це можемо гарно прослідкувати, якщо порівняємо чисельність партизанських загонів та їх бойову діяльність.

Наприклад, з 1941 року до весни 1943 в партизанському загоні могло бути до 25 осіб, а за рік він розростається майже до тисячі бійців. Те ж стосується і бойових операцій та їх доцільності. Наприклад, одна з перших операцій загону Федорова [Олексій Федоров — генерал-майор, у роки німецько-радянської війни командир Чернігівсько-Волинського партизанського з'єднання] — це захоплення села Погорільці на Північній Чернігівщині 1 грудня 1941 року, а вже 2 грудня це село було спалене у відповідь».
Для розуміння ситуації, перебіг подій в Гопчиці під час Другої світової війни, окупацію німцями села та трагічні дні листопада 1943 року публікуємо уривок зі спогадів учасника партизанського руху, ветерана Другої світової Кузьми Даниловича Скрипника, які присвячені плануванню та нападу партизанами на німецьку радіостанцію в Гопчиці:
Одного разу я був поблизу станції «Рось», біля колгоспної майстерні, мав побачитись із Іваном Ковганичем (механік колгоспу ім.Молотова). Стояв я сам на степку. До мене під’їхав на коні німець і заговорив на мішаній українсько-російській мові, що він росіянин, але служить у німців добровольцем. У той час німці вели групу полонених на склад з пальним для роботи. Тут він і сказав:

— Десь і мій батько так мучається у полоні, я не хотів здихати з голоду і погодився на службу.

Це був Вася Трусов із Смолєнска. Від нього я взнав, що він служить у охороні фронтової німецької радіостанції. Він прибув у Гопчицю, як квартир’єр, обирати місце для радіостанції. Щоб було тихо і місцевість на підвищенні. З нашої розмови я встановив, що з цим Василем можна налагодити зв’язок і не помилився. Про появу у Гопчиці радіостанції я доповів Степану Судакову (керівник партизанського взводу, що входив до складу з’єднання Ружинського району під командуванням Шуляка Пилипа Олександровича). Правда, одержав зауваження, що не повідомив зразу в час прибуття, щоб їх можна було накрити у першу ніч, коли вони ще не розвернулися.

Радіостанцію вони помістили на кутку Веселівка, у хаті Дмитра Луценка. Прислуга радіостанції розмістилася у хатах навколо радіостанції.

Між хатами був проведений телефонний зв’язок. Я доручив Степану Луценку щоб ще раз перевірив Васю Трусова, на що той здатний.

Мій прогноз справдився. Вася був готовий перейти до партизанського загону після розгрому радіостанції.

Мені доручено готувати операцію.

Внизу друга ліворуч Вустя Литвин, у її хаті та чоловіка Дмитра Луценка в роки Другої світової війни розташовувалась німецька радіостанція, на яку здійснили напад радянські партизани
Домовились, що у час свого вартування Вася переріже телефонний кабель між хатами і в хату Дмитра Луценка пропустить партизан. Вони знищать радіостанцію, заберуть необхідні матеріали та боєприпаси, а Вася після того піде у партизанський взвод Молчанюка. У хату потрібно було посилати партизанів не з Гопчиці, щоб їх не впізнали господарі хати. Для цього було домовлено із взводом Івана Молчанюка, що діяв у районі Ліщинець. Операцію мали виконувати спільно представники двох взводів — Степана Судакова та Івана Молчанюка.

У цей час до мене прийшов на зв’язок Тарадай (голова підпільного райвиконкому). У них було малувато зброї. Я дав йому два карабіни. Він був одягнений у довге пальто. Зв’язав карабіни за стволи і перевісив через плече під пальто. З настанням темноти він благополучно пройшов через пости в Гопчиці і добрався до Ліщинець. Про операцію теж домовились, що вона буде того дня, коли Вася буде на посту до 10-ї години вечора біля радіостанції. Про це ще додатково буде повідомлено.

Партизан Скрипник Кузьма Данилович
У нічний час хтось до мене постукав. Це прийшла група з Бухнів. Серед них був наш Гопчицький партизан Іван Підгірний і Деребінко з Бухнів та два партизани з загону Шуляка. Виявилося, що ця група прийшла до мене з метою, щоб організувати партизанський загін Погребищенського району, у якому Деребінко хоче бути комісаром. Останній говорив, що у його розпорядженні є великий запас зброї і знайдуться надійні люди. Два других хлопці, як пізніше виявилося, були у партизанському загоні Шуляка. Їх Шуляк вигнав із загону за мародерство, але вони мені про це не сказали. Вони про себе розповіли інші речі, щоб у мене до них була довіра. Так і сталося, що я їм повірив, але від перевірки не відмовився. Справа така. Цих два хлопці вручали мандат від Ковпака Андрію Копецькому, секретарю підпільного райкому, разом з тим і вручили наган. Про це я знав раніше від члена своєї трійки Дмитра Копецького. Залишилось переконатися у їх надійності.

Підгірний Іван був у Бухнах по якомусь завданню і потрапив на цю групу. Там і вдалося Деребінку взятися за ниточку до мене. Ми з Деребінком були знайомі ще з 1930-33 років, коли я працював у апараті Погребищенського райколгоспсоюзу агрономом-організатором, а він був у той час бухгалтером Бухнівського колгоспу. Були знайомі по роботі, бо у мої функції входило рахівництво колгоспів. Про Деребінка я знав і пізніше. Мені було відомо, що з приходом німців він очолив районну націоналістичну організацію Погребищенського району, а коли німці заборонили цю організацію, то були такі чутки, що Деребінко був арештований німцями і про нього не стало чути. До цього арешту у мене була недовіра і Деребінко був для мене підозрілою особою. Я йому поставив запитання:

— Як ви відноситесь до націоналістів?

На що він розповів свою легенду, що його арештовано за націоналістичну роботу. Був закутий у кайдани і сидів у тюрмі. Багато передумав і зробив висновок, що помилився у своїх поглядах. А коли йому вдалося втекти з тюрми, то вирішив оправдати себе перед радянською владою. Вирішив йти в партизани і боротися проти німців, за звільнення Батьківщини від окупантів. Його розмова не зменшила моєї підозри до нього, а крім того, його добра вгодованість ще підсилила підозру. Потрібно було щось робити. Потрібен був час, щоб перевірити Деребінка. Залишаю групу, що була у хаті, а сам йду на зв’язок із Судаковим, що жив у Круподеринцях.

Скрипник Кузьма Данилович
Партизан, вчитель та директор Гопчицької школи
Від Івана Ковганича було вислано зв’язківця до Судакова. Ковганичу я розповів свої сумніви про Деребінка. Вирішили Деребінка не зпускати з очей поки не визріє потрібне рішення. Для цього я визвав партизанів з Гопчиці: Ілька Скрипника та Олексу Бабієнка, ще когось із хлопців. Цій групі дав завдання слідувати за Деребінком. Розповів про причини підозри. Слідкувати, щоб він не зміг нікуди зробити донесення. Незабаром прибув і Судаков. Проінформував його про стан справ і загострив його увагу, щоб був обережний з Деребінком та про необхідність дійти ясності з ним.

Після цього вся група в кількості 8 осіб по моїй рекомендації пішла на світанку у село Іваньки на дньовку. В той час послав у Ліщинці посильного, щоб разом з Шуляком вирішити питання по Деребінку та вияснити про хлопців, що з ним. На другий день після обіду, майже одночасно, приходить з Ліщинець Тарадай, а з Іваньок Судаков. В той час Тарадай був головою підпільного райвиконкому, а Судаков секретарем підпільного райкому партії.

Тарадай прийшов по справі операції і разом по справі групи Деребінка, а Судаков теж прийшов по справі операції на радіостанцію. Судаков перебуваючи з Деребінком для себе зробив висновок, що той є надійною людиною, а основне – його п’янила обіцянка про зброю, запасами якої він вихвалявся. Судаков настоював робити операцію на радіостанцію в кількості 8 осіб. Тарадай настоював на тому, щоб Деребінка арештувати і зайнятись його особою, він теж у ньому вважає прихованого ворога, а операцію виконати ліщинецькою групою з гопчицькою, які знаходяться на дньовці в Іваньках. Вся ця розмова перейшла у серйозну сварку, один перед одним почали розмахувати наганами. Прийшлося вмішуватися мені. Заспокоїв їх і дійшли спільної думки.

Степан Луценко мене повідомив, що Вася Трусов стоїть з вечора до 10-ї години на посту біля радіостанції і готовий до операції. Луценко зустріне групу по дорозі на Старостинці.

Судаков розповів свій план, з яким він йшов від групи. Його група з настанням темноти старостинецьким яром вийде на Вивіз, а тут він має її зустріти. Переіначити цей план він уже не встигне. Спільне рішення було прийняте слідуюче: ліщинецьку групу зустрічає Тарадай з Судаковим та Степаном Луценком і йдуть на операцію, а я йду у район Вивоза і зустрічаю групу, у якій знаходиться Деребінко. Цій групі дано новий приказ Судакова, щоб вертатись у Старостинці на дньовку і було вказано хату для дньовки. Ліщинецька група з Судаковим після операції повертається у Старостинці і вирішує питання з Деребінком.

Насправді, сталося не так. У районі Вивоза я чекав десь до 23-ї години ночі. В той вечір диверсійна група Тимофія Науменка робила операцію на залізниці за мостом. Там чулась перестрілка з мадярами, що охороняли міст та залізницю. Почулися постріли і в районі радіостанції. А потім почувся стук коліс підводи і все затихло… При виході із Старостинець обидві групи зустрілись. В цей час до них підійшли Тарадай і Судаков. Там було обезброєно Деребінка і арештовано у якійсь хаті, була поставлена варта. А об’єднана група разом з гопчицькими партизанами пішла на операцію.

Доступ до хати, де була розміщена радіостанція, був підготовлений Васею, але у хаті біля приймача сидів німець і замість команди підняти руки вистрелив з нагана, що був під рукою у капітана Івана Чоломбітка і смертельно ранив його. Під час цієї операції було вбито два німці, а третій, що був у хаті, вибіг неушкодженим і побіг до штабу, який був розміщений у школі. Решта німецької обслуги була по інших хатах, до яких не було телефонного зв’язку, він був перерваний.

Головний корпус гопчицької школи, в якому під час Другої світової розміщувався німецький штаб, жили солдати з родинами, в класах були влаштовані конюшні
Операція була невдала, бо були жертви. Всякі жертви зі сторони німців, за їх законом, завершувались погромами над мирним населенням.

Капітан Чоломбітко Іван, який був смертельно ранеий, помер по дорозі. Його тимчасово було похоронено в Ліщинецькому лісі, а 31 грудня 1943 року його тіло перенесено в могилу біля сільської ради села Ліщинець. Відбулись великі похорони. Я зі своєю групою був у почесному караулі. Тіло капітана Чоломбітка на лафеті було перевезено з приміщення школи до сільської ради. У похоронній процесії брала участь військова частина 100-ї дивізії, яка звільняла нашу територію. Похоронили капітана під артилерійські та автоматні вистріли.

Загублений кашкет капітана в Гопчиці при оперції та одяг червоноармійський на партизанах дав привід німцям зробити висновок, що напад на радіостанцію був зроблений десантниками, але поліція почала робити погром у Гопчиці, село спустіло...

Коваленко Олександра Сергіївна
Партизанка взводу Судакова з Гопчиці Олександра Коваленко («Леся», «Гречаничка»)
Повні спогади партизана Кузьми Скрипника
Про це багато написано, розказано, показано в кінофільмах, але ця тема невичерпна і ще довго буде актуальною...
Розстріл
_________________________
...Привезли батька, почали обмивати тіло, було 11 дір в голові.
Я довго боявся ступати через те місце на землі, де батька обмивали.

Потім похоронили».

— Степан Гавриш, син розстріляного заручника
В суботу 27 листопада 1943 року на Пилипівку в селі Гопчиця німецькі солдати розстріляли селян. Розстріл відбувався двома групами на світанку о 05:00 та 06:00. Частину заручників розстріляли у полі, частину в ямі, яку німці змусили жертв викопати для себе.

Напередодні 26 листопада в селі відбулася облава на місцевих мешканців, під час якої вбили п'ятеро осіб — біля річки Самець та на власних подвір'ях, а також спалили близько двох десятків хат.

Німці розстріляли трьох жінок — Одарку Ковганич, Харитину Сачок, а Петренко Теклю розстріляли разом з чоловіком Кіндратом.

Каральна операція німецьких військових була здійснена у відповідь на напад партизан на радіостанцію та вбитих двох німецьких солдат.

В результаті операції було вбито 17 осіб, трьом вдалось дивом врятуватись під час розстрілу і втекти з місця страти.
Основні місця на інтерактивній карті Гопчиці, які пов'язані з подіями 26-27 листопада 1943 року та останній земний шлях заручників перед розстрілом.

Після облави частину заручників утримували у школі, іншу частину в старому клубі. Згодом їх у супроводі собак через теперішні вулиці Центральну і Шевченка повели до станції «Рось», звідки на світанку 27 листопада двома групами повели в урочище Тицьке, де відбулась страта.

! Клікайте на позначки на карті та читайте підказки.
На вулиці Веселівка була розміщена німецька радіостанція в хаті Луценка Дмитра Федотовича (хата не збереглась).
Місце, на якому раніше була будівля сільського клубу (не збереглась). Тут утримували частину заручників після облави.
«На станції нас завели в маленьку коморку, ми там стояли тісно і говорили між собою», - згадує Дмитро Братківський. В технічних приміщеннях станції «Рось» утримувались заручники перед розстрілом після переходу з центру села, тут вони провели останню ніч.
Територія Гопчицької школи, де на час окупації перебував німецький штаб, тут утримували частину гопчицьких заручників після облави. «Німці вели нас на розстріл вночі з собаками і фонариками по болоті, від школи повели прямо на станцію», - згадує Дмитро Братківський.
Карта Гопчиці
Урочище Тицьке, місце розстрілу гопчицьких заручників на світанку 27 листопада 1943 року.
Розстріляні заручники
жертви двох груп, яких розстріляли німці
27 листопада 1943 року
Гавриш Семен Леонтієвич
1897 року народження
(на момент розстрілу було 46 років)
1
Довганенко Яків Миронович, «НІМИЙ»
(додаткові дані не встановлено)
2
Завалідер Тимофій Ісакович
1911 року народження
(на момент розстрілу було 32 роки)
3
Коротун Пилип Семенович
(додаткові дані не встановлено)
4
Лаврінчук Матвій Аврамович
1902 року народження
(на момент розстрілу був 41 рік)
5
Лабенко Микола Якович, «Лаба»
1925 року народження
(на момент розстрілу було 18 років)
6
Лабенко Петро Гарійонович, «Гараней»
1895 року народження
(на момент розстрілу було 48 років)
7
Літвін Володимир Гаврилович
1925 року народження
(на момент розстрілу було 18 років)
8
Максименко Максим Лівонович
1914 року народження
(на момент розстрілу було 29 років)
9
Петренко Кіндрат Онопреєвич
1900 року народження
(на момент розстрілу було 43 роки)
10
Петренко Текля Осеївна
1900 року народження
(на момент розстрілу було 43 роки)
11
Ходак Іван Трифонович, «Вареник»
1925 року народження
(на момент розстрілу було 18 років)
12
Фото розстріляних
Перші два фото:
— партизан Тимофій Завалідер, на момент розстрілу було 32 роки.

Третє фото:
— перший в нижньому ряду ліворуч Микола Лабенко «Лаба», на момент розстрілу було 18 років
Вдалось врятуватись
під час розстрілу першої групи в полі о 05:00 втекли
Блоха кіндрат ТиХОНОВИЧ
1876-1947 рр.,
(на момент розстрілу було 67 років)
1
Братківський Дмитро Михайлович, «Кирик»
10 листопада 1927 року народження,
(на момент розстрілу було 16 років)
2
Іванов Василь Давидович, «Безрукий»
1920-26.05.1961 рр.,
(на момент розстрілу було 23 роки)
3
За свідченням дружини розстріляного Максима Максименка Меланки, тіла вбитих людей з ями забрали орієнтовно через п’ять тижнів після розстрілу, коли радянські війська були на підступі біля Гопчиці.

40 днів за розстріляними відзначили, коли в Гопчицю увійшла радянська армія.

Лише одного вбитого Лабенка Миколу Яновича — з ями забрали в час окупації села німцями і поховали на цвинтарі. Інших жертв розстрілу ховали на сільському кладовищі вночі.

Вбиті під час облави
26 листопада 1943 року німці провели облаву в Гопчиці, під час якої вбили п'ятеро людей біля річки та на власних подвір'ях
Ковганич Одарка Олександрівна
1911 року народження (було 32 року), розстріляна на березі річки
1
Москальчук Іван Йосипович, «Коруп»
1914 року народження (було 29 років), розстріляли на подвір'ї власної хати
2
Науменко Роман Олександрович
1914 року народження (було 29 років), розстріляли біля річки
3
Скрипник Антін Вакумович, «Кусінь»
1885 року народження (було 58 років), розстріляли на подвір'ї власної хати
4
Сачок Харитина Сивір’янівна
1888 року народження (було 45 років)
5
Розстріляні під час облави
Одарка Ковганич — вбита німцями на березі річки Самець. Сиротами залишились сини: Анатолій (14 років), Дмитро (8 років) та Володимир (4 роки).
Історик Олександр Білоус зазначає, що німецькі солдати на окупованих територіях попереджали місцеве населення про каральні дії у відповідь на напади та заподіяну їм шкоду, у містах і селах для цього розвішували оголошення. Або ж подібні роз'яснення німці розвішували вже після каральних операцій. У Національному музеї історії України у Другій світовій війні зберігаються оригінали таких оголошень.
Олександр Білоус
кандидат історичних наук, завідувач відділу історії рухів Опору Національного музею історії України у Другій світовій війні
«З боку партизан і радянської армії ніхто не рахувався із втратами цивільного населення під час проведення бойових операцій. При їх плануванні не особливо зважали на доцільність нападів. Цивільне місцеве населення фактично ставало заручниками і в першу чергу потрапляло під дії каральних загонів окупантів. Це добре видно і зі спогадів самих партизанів та ставлення українського населення до їх діяльності».
Свідки
___________________

...Мати тікали в садок, зачіпилася за пеньок і впала. У мене був єдиний вихід — матір спасти, себе спасти і тікати на камінний кар'єр за Польовою. Там можна було спастись в камінцях. «Кусіня» убили на моїх очах, він вийшов з хати і на ґанку його застрелили. Старого й німого Якима теж забрали, брали всіх без різниці — молодий чи старий, їм треба була кількість».

— Дмитро Братківський, учасник розстрілу, один із трьох заручників, якому вдалось уціліти
Протягом 1997-1998 років Дмитро Саліженко записав 14 інтерв'ю із живими свідками трагічного листопада 1943 року в Гопчиці, їх рідними та близькими. Усі вони були записані на диктофон та розшифровані автором, а копії передані на зберігання до Музею села Гопчиці.

У 2021 році аудіокасети з усіма розмовами було відцифровано та опубліковано на сторінці Гопчиці на SoundCloud.

Далі публікуємо найцікавіші та найважливіші уривки зі згаданих інтерв'ю.
Дмитро Братківський
один із трьох заручників, якому вдалось уціліти. Гопчиця, 2 серпня 1997 року
«Як мене забрали? Піймали біля хати у дворі. Коли забрали від хати, то обшукали на плацу перед хатою Зінька Ходака, біля Касянів при дорозі. У мене в кишені був ножик, кишеня прорвалася і ножик випав униз в полу і так висів.

Нас повели в сільську школу, де я вчився. Завели, построїли і первим мене брали. Я в першу групу попав, зі мною був Іванов Вася. Він був тоді з обома руками. Йому прострелили руку і чотири пальці на руці і відбили руку. Якби не він, то мене б убили.

Німці вели нас на розстріл вночі з собаками і фонариками по болоті, від школи повели прямо на станцію. Вели на світанку, десь о 4:00 чи в 5:00. Коли йшли, то бачив, що наша хата догорає. На станції нас завели в маленьку коморку, ми там стояли тісно і говорили між собою. Вася Іванов був кадровим — радянська армія відступала і він залишився в Гопчиці. Він сказав, що нам ніхто не допоможе і нам там «кришка». Інші думали, що німці все розузнають, розберуться, хто палив радіостанцію і відпустять.

Ми постояли трохи на станції, потім німці сказали «Ком! Ком!» і вивели нас на перон. Потім повели на поле, в цей час світало вже і був гудок на цукровому заводі. На дворі сікло — сніг з дощем. У мене було полупальто з німецького одіяла, яке виміняли за шнапс і хрещена мати пошила пальто. Вели нас німці в поле по-троє, спереду, з боків і ззаду йшли, без собак і з автоматами. Потім була команда «Стой!» Німці враз розійшлися і почали стріляти з автоматів, не було тоді ніякої ями. Це потім копали на другий чи третій день, щоб закопати.

Мені попало, прошила пуля, я впав. Мене спасли ноги чужого чоловіка, який падав і накрив мене ногами чи у чоботях, чи у валянках, не знаю хто… У чоловіків було багато дір в голові, в когось і голови вже не було... Але я потім піднявся, не було холодно. Німці ще стріляли, добивали. Чув страшенний бичачий крик «Бу-у-у-у-у!» Понятно, мужики були здорові, це не миші. Я потіряв сознаніє. Підняв голову і бачив, як старий Блоха знімає чоботи з себе, але чи він втік я не побачив.

Іванов був кадровиком і поняв, що треба тікати і рванув. Що б я робив, коли німці не побігли б за ним? Але по мені теж навздогін дали чергу. Я вниз у рівчак, де зараз ставок, до труби. Я тікав через Кут, хтось в сторону Попівець. Питає «Ти звідки?» Кажу — «Сюди», він показує, «А я туди». Хто він я не знаю, при мені його не вбили, може потім… Я бачив посадку і канаву, де були цукрові буряки, під довгоносиків, упав у рівчак, бо стріляли і пролітали кулі. Я бачив, як по ньому стріляли, кулі попадали в бугорок, земля розсліталась. Мабуть, його вбили. Він був молодий, як моя сестра Шура, можливо, то був Тимофій Завалідер».
Вигляд на Гопчицю з місця розстрілу
Микола Касян
сусід Братківського Дмитра Михайловича, Гопчиця 30 липня 1997 року
«Я був з Дмитром [Братківським], мені тоді було вісім років, він був старшим за мене. Ми обидва стояли за хатою.

Був дід Левчик «Глухий», назбиралась повна наша хата бабів. Дід вийшов тай замітив, що біжать люди, а він не чув, та й кричить до баби Палажки, що йди-но сюди, подивись що там нижче робиться. Як ми з Дмитром вискочили із-за хати, то біжать вони: «Стой! Стой! Бах!»

Ми ж не знали, що діда «Кусіня» Скрипника вже вбили… Бачу хата «Пакратя» горить, Митрова хата горить. Німці сніпка з хати одірвали, підпалили та й пішли. Рядом хата Теклі стояла, діда старого Хтодора «Беця» запалили. Тут горіло три хати.

Мітю тоді забрали німці. Потім росказував, що ранили в легкі. Бачив, як старий Блоха роззувався перед розстрілом. Потім він із Івановим вилізли з ями і подалися під трубу до тітки, де жив Василь «Німий». Вилічив його врач Селіванський».
Лукія Храбан
тітка заручника Дмитра Братківського, Гопчиця, 23 червня 1997 року
«Ось що розказував мені сам Мітя. Оце зробилося з радіостанцією, то німці оточили і ловили людей в селі. Наталка Басарабиха сказала тікати від німців, вона сама побігла до кладовиська, а Мітя — пацан, його взяли розстрілювати і хату підпалили.

Там за станцією «Рось» в полі на горбі він упав у яму, її почали присипати… Хтось йому допоміг — чи Іванов Василь, чи Кіндрат Блоха. Мітя виліз звідти і тим рівчаком ранений в груди чи в легені звідти ліз. Дістався до своєї тітки. Вночі йому зробили перев'язку, ще був врач Селіванський, він тайком прийшов, щось зробив і його ночою одправили в Іваньки до своїх.

Колись Мітя приїхав у Гопчицю і пішов на те місце, кудою він ліз. Каже, як вспомнив все, то щось йому зробилося, відібрало ноги і далі не міг йти. Льоню просив, щоб він його там покинув».
Блоха Степан
син Кіндрата Блохи — одного із заручників, якому вдалось врятуватись
«Там вишка на радіостанції була висока, її німці охороняли і вона держала зв’язок із Бердичевом. Партизани хотіли перервати зв’язок і з Бердичевом, і зі штабом, який розміщувався у школі. В той вечір вони взяли коні і під’їхали, де зараз пилорама на Камінні, їх було мало і з ними був майор. Іван «Бакаляр» розказував, що цей майор каже: «Хлопці, на міст ми не нападемо, на штаб у школі не нападемо, ми тільки можемо піти на радіоточку». Вони добре напоїли німецького механіка, а коло рації натопили пічку. Механік хоч і був п’яний, але почув, що це вони і підійшов до дверей, а вони були підперті. Тоді він дав чергу з автомата по дверях, вибив вікно, вискочив на двір і побіг у штаб. Другий німець вистрелив у майора і тяжко ранив, партизани заходять в хату, там один офіцер ранений, вони його покололи. Партизани розбили апаратуру і забрали у вузлах все, що там було і пішли. А на місці остався кашкет раненого майора.

Німці пішли по хатах, окружили хату з радіостанцією і почали питати бабу з дідом, що сталось. Зігнали людей до школи і показували людям, яких збитків наробили.

Після цього дньом стали з'їжджатися німці машинами і нас забирати. Забрали батька і мене, ловили жінок і чоловіків. Тоді був холод, пішов дощ зі снігом. Нас по-двох поставили і оставили в клубі. Німці стали перевіряти людей, начальник штабу дивиться мені в лице, взяв за руку, а я був малий на зріст, і вивів мене з клубу. Сказав: «Цурюк, пішов звідси!» Це була людина, хоч і німець.

Я вийшов, потім стали виводити їх із клубу і ставити по-чотири. Батько мені каже: «Побіжи додому і візьми документи, що я був на японській войні і що контужений». Я ці документи приніс і дав батькові, але мені ніхто нічого не сказав. Батька назад в строй. Там був німецький врач він тоді звільняв діда Нікіфора, «Пиріжка» Юхима, чоловіка Софії Ходак Зінька.

Вечором в 22:30 вели на станцію, я вибіг і гукаю: «Тату, тату!» Ніхто не отвічає, тільки світить фонарик. Чую, що йдуть, шум від школи, а я коло своєї хати. Рано встаю і біжу на станцію, Максима Меланка [дружина розстріляного Максименко Максима] тоже зі мною. Йдемо до річки, а там кладка, там Кузьми Омеляновича мати вбита, вона сорочки від річки постірані несла... снігом засипане лице... Доходжу в 8:00 до Науменка Дмитра, а він працював на станції вєсовщиком і касіром трохи, кажу йому і плачу, що батька забрали. Він каже, що батько мій у «Трояка» в хаті. Я заходжу туди, а батька мого не впізнати. Прийшли з ним додому, батько роздягається в білизні, вимітаємо піч і стелимо радюжку, а тут де затула, то її заклали гілочками. І там він просидів до вечора, а потім батько пішов у Білашки.

Батько розказав, як забирали їх, пригнали в школу, далі німці гнали на станцію з собаками по-два в переді і збоку. Привели туди десь коло 24:00, завели в кладовку, де інструмент зберігали. Поставили 12 чоловік в одну і 11 в другу групу, вони стояли, бо сидіти не можна було. Потім німці відчинили замок, часовий всіх порахував і всіх вивели до переїзду, там перевели метрів 150 під посадкою по пшениці і постріляли».
Райські яблука біля місця розстрілу
Меланка Максименко
дружина розстріляного Максима Максименка
«Теклю з Кіндратом вдвох убили. Кіндрат ходив по дворі і почув, що таке в селі робиться і Теклю в хаті примкнув. Але як німці ткнулися, то його побачили. Якби хату не примкнув, то забрали б тільки може його, а так подумали, що партизанка ховається і забрали її. У них дітей не було.

Вели із жінок на розстріл тільки одну Теклю. Кузьми «Куліша» мати йшла берегом додому її на дорозі убили, потім одна йшла з річки коло Федора «Чорного», то теж убили.

Свого Максима останній раз бачила в плечі, як його німці вивели з сусідської хати від Дем’яна. А розбирали в ямі і пізнавали хто по чому. Казав Прокоп «Кеїк», що мого Максима лапнув і найшов по зажигалці».
Марія Музенко
свідок облави в Гопчиці 26 листопада 1943 року
«Мати пішла городами до своєї матері покійної, щоб взяти хустку-опинку, бо вже розговори є, шо німець заходе. Німці прийшли, а Митро рубав пеньки під хлівом, а ми з Ганьою на широкій лавці стоїмо і у вікно дивимось, як він рубає.

А цей німець заходить один і другий, беруть фатку [пристрій для риболовлі] з соломи, вона стояла під каглою, поґерґотали між собою, запалили фатку в сінях, кинули її на гору й пішли далі. Хата горить. Митро повиносив подушки і нас усіх. Пустився дощ великий, він нас накрив клійонкою, а тут і мати йде городами. Тоді ж війна була і ніхто не гасив хати.

Дядька Івана через дорогу убили, а діда Івана за хатою арештували і пішли далі. Підпалили хату діда «Циндрика», вона була під бляхою, то так розкалилася і свистіла, все летіло догори і горіло. Потім ранком батько підійшов [всі чоловіки тоді десь ховалися під опустом], щоб перевірити чи діти не попеклись і пішов назад».
Григор Кириченко, «Махорка»
свідок облави в Гопчиці 26 листопада 1943 року
«Значить Митро, Маня і я, а Ганю маленьку колишемо в люльці. Крик. Шо за крик? Когось вбили. Кого? Нічого не знаємо.

Приходять німці і питають, де батько? А Митро самий старший і каже, що на горі. А батько значить пішов через річку на гору, на посадку в Сторожин. А вони подумали, що на горі — значить це в хаті на горі, і раз вона затуляна соломою і фаткою, то німці її запалили і пішли. А ми малі сидимо і дивимось, як хата горить. Нам же інтиресно.

Потім в Колісників хата теж горіла і крики були, когось застрелили».
Урочище Тицьке неподалік місця розстрілу
Ходак Анна
сестра розстріляного Ходака Івана Трифоновича, «Вареника»
«Жінки й матері пішли на станцію, де жив німець, що постріляв. Але могил немає, кажуть, що то брехня була і їх, мабуть, кудись завезли. Німець построїв старих жінок, а молоді не підходили. Мати моя стала гукати, розказала, як стріляли, як падали, кров була на землі з кожного. А ці бачили, як з станції йшли троє німців і заступи на плечах несли. То вони їх постріляли.

Цей німець на станції умів розмовляти і по-українському. Казав, що вони це нещастя самі наробили. Через три неділі він розрішив людям тіла забирати з ями. Моєму брату було 18 років, забирати тіло їздив старший брат. У Івана була ліва рука перебита і ноги побиті, на голові нічого не було, лице було чисте, одне таке з усіх убитих. В тілі у плечах була рана велика. Старший брат казав, що коли відкопували, то на самому споді був Завалідер і Яким «Німий». Бо всі казали, що вони яму копали.

Хоронили ми як треба, тільки раненько, в десять годин вже похоронили. Тодось «Гарбар» і Михайло «Шишка» ходили яму копати. Тіла їздили забирати вночі, все підготували, боялися тіла тримати довго. Лабенка Миколу поховали тоді, як ми вже йшли з похорон Івана. Якраз їхали німці з Погребищ на Сторожин і нас обігнали. Один спитав, чого так багато людей, а одна баба сказала, що вмер хтось і його хоронять. А німець каже, мабуть, він багатий був, бо все село повиходило».
Іван Гавриш
син розстріляного Гавриша Семена Леонтієвича
«Узнав все од баби матері Меланки. Мені йшов четвертий рік.

Батька забрали ввечері, мати пішла за ним слідом. Повели їх під охороною і з собаками та прожекторами. Хотіли розбігатись, але дід Петро Лабенко сказав, що не думайте, з нас допрос візьмуть і розпустять.

По тіло батька поїхав через деякий час Іван Дибський і Степан «Одноокий» знайшов. Привезли його, почали обмивати тіло, було 11 дір в голові. Я довго боявся ступати через те місце на землі, де батька обмивали. Потім похоронили».
Литвин Анатолій Герасимович
в хаті його діда Луценка Дмитра Федотовича та баби Вусті була розміщена німецька радіостанція в Гопчиці.
Анатолій Завалідер
син розстріляного партизана Тимофія Завалідера
«26 листопада 1943 року в селі з'явився каральний загін і був застрелений на порозі своєї хати дядько Гриші Москаленка. Хата їхня була на вуглі зліва, де дорога з Капуштеринців повертає на Веселівку, прозвісько «Коруп». Коли стало відомо про смерть дядька, Григорій приймає рішення про вихід із села.

Відпустити самого молодого хлопця батько не міг і тому 27 листопада 1943 року раненько вони пішли яром «Вилами» в сторону Попівець. За трубою був ставок, вони рішили його обійти, Гриша по праву, а батько по ліву сторону. Справа біля пам'ятника була засада. Нарвавшись на засаду Григорій побіг назад у село, за ним погнались і німці. Батько залишився непоміченим. В цей же час німці розстрілювали захвачених 26 листопада. З цього гурту [кажись Іван] почав тікати і як раз в ту сторону, де пробирався батько. Так він опинився в руках німців. Їх привели на станцію, дали лопати і заставили копати яму, постягували побитих, а потім розстріляли і їх. Тіло батька було зрешетовано кулями. Григорій загинув на фронті».
Завалідер Анатолій Тимофійович
син розстріляного партизана Завалідера Тимофія Ісаковича
Ілько Скрипник
партизан, син убитого Антіна Скрипника
«Я був у Погребищенській підпільно-диверсійній групі, яка входила в партизанський загін під командуванням Шуляка. Я держався подалі від свого села, щоб ніхто ні про що не здогадувався, боявся за батька. Але його не зберіг, його розстріляли.

Радий, що знайшовся такий патріот села, як ти, зробив усе, що міг для нього, увіковічив пам'ять про ті страшні роки. Честь і хвала тобі! Ще і ще раз щиро вдячний всім людям і керівникам, які взялися і відмітили цю святу дату, поставили пам'ятник невинно розстріляним. Світла їм пам’ять, царство небесне!

Дай Боже, щоб майбутні покоління цього горя не зазнали, з чужоземними загарбниками не зустрічалися, а жили мирно і щасливо в своїй Країні».
Скрипник Ілько Антонович
партизан, син розстріляного Скрипника Антона Вакумовича
Григорій Москальчук, «Коруп»
син убитого Івана Москальчука, 13 червня 1997 року
«Мені тоді було дев'ять років. Як пам'ятаю, ми тоді на озері гралися, а німці зі школи вийшли. Нам сказали, що в кого є батько, то хай ховається, бо будуть бити по домах. Я прийшов додому і розповів про це. В хаті була мати, батько й баба. Тоді кужелі пряли — тітка Гапка, баба Оксана. Батько каже, що нічого не буде — в мене рана, є документи з фронту. Входять двоє, питають — хто є хто? А батько був на печі. Вивели його з хати, через поріг перейшов, а там уже біля шовковиці була лавочка. Дай документи з фронту, що ти ранений, батько попросив маму, щоб їх винесла із шухляди. Мати чи баба оглянулися, а він взяв пістолет і батькові в голову бах і пішов.

Через дорогу діда Івана Остапчука слабого забрали, але потім відпустили. Його баба побігла в штаб, який був у хаті Максименко Трохима «Пшоняного». Потім спалили хату Музенко Трохима, діда Данька, Колісників, убили діда Кусіня. Мою бабу Настю поранили, а жінку Ковганича Одарку убили на березі».
Марфа Коротун
дочка розстріляного Лаврінчука Матвія Аврамовича, 12 червня 1997 року
«Забрали з хати батька, окружили все, а ми ж коло школи живемо і клуб, куди їх заводили теж тут рядом. Декого по дорозі убили. Мати росказувала, що через дві неділі відкопували і хоронили вночі».
Іван Хуторянський
племінник убитого Довганенко Якова, «Німого», 11 червня 1997 року
«Тоді в селі були німці і карательний отряд само собою був. Вони приїхали кіньми. Тут конюшня навпроти хати була, дядько напоїв їх коні і прийшов ще додому. Дід Петро з ними був, ще Богу молився та й казав, що отпустять, але їх забрали і завели за «Рось». Там заставили викопати яму, поставили над нею і розстріляли.

Іванов і Кіндрат Блоха повтікали, а дядька Якима на ходу, він тоже тікав і його поранили. Він ліг і тихо лежав, а потім встав і пробував іти, а там ще були мадяри і вони почали стріляти. Потім привели його знову до ями і над нею розстріляли. Я їздив його забирати, знайшли його там, витягли, а пізнали його тіло по чоботях — у нього були здорові ялові чоботи. Спочатку не можна було забирати тіла, аж через дві неділі десь забрали.

Вдома помили його як положено і поховали вночі, бо в цей час ще німці були в селі. Дядькові тоді було десь до 60 років, він їздив на конях. Тут же з воловні забрали Семена Гавриша, Пилипа «Горобця», вони їздили на бичках. Тоді Марфи Коротун батька тоже забрали, батька «Кусіня» розстріляли на порозі хати. Трошки в пам’яті осталось, нічого не зробиш. Хай з Богом спочиває!».
Меморіальний хрест на місці розстрілу
Гопчиця, 2021
Над проектом працювали:

автор дослідження — Дмитро Саліженко
старі фото — Музей історії Гопчиці
сучасні фото — Сергій Гаджилов
ідея проекту — ReLoad
дизайн і верстка — Makers
кавер — скульптурна композиція з Національного музею історії України у Другій світовій війні (автори В.Бородай, В.Швецов)