Розписну тарілку знайшли археологи під час охоронних розкопок на вулиці П’ятницькій у Кам’янці-Подільському 2017 року. Раніше ця ділянка належала до південної частини площі Польський ринок. Артефакт походив з шару ґрунту, пов’язаного зі спорудженням прибудови до кам’яниці XVІІ століття.
Павло Нечитайло
археолог, кандидат історичних наук
Олена Оногда
кандидатка історичних наук, музейниця, "Мистецький арсенал"
Саме в той час глиняні тарілки впевнено закріпились в асортименті ужиткового посуду. Майстри освоїли швидкообертовий гончарний круг, що зумовило "бум" виробництва. Змінилася й естетика оздоблення посуду. Начиння стало яскравим та різноманітним. Тарілки часто розміщували на мисниках як окрасу житла.
Найпоширеніші тарілки тих років – світлоглиняні, оздоблені в техніці "описки", себто розпису ангобом по глиняному тлу. Популярними були й посудини із заглибленим орнаментом, вкриті кольоровими поливами. Складнішими у виробництві, дорожчими й менш поширеними були вироби, декоровані в техніці майоліки – різнобарвний підполив’яний розпис, запозичений із західноєвропейських зразків. Унікальними є розписи із зоо- чи антропоморфними сюжетами. Як от знахідка з П’ятницької вулиці.
Тарілка виготовлена з червоної глини, діаметром 23 см та заввишки 3,7 см. По краях нанесений орнамент, який нагадує сплетіння листків темно-рудого, чорного та коричневого кольорів. Він виконаний у техніці, схожій на "фляндрівку" – коли краплі рідких ангобів розтягують гострим предметом.
Основна декоративна композиція – у техніці майоліки. Поверхню виробу спершу вкрили побілкою – шаром рідкої білої глини. Зверху глинистою сумішшю синього кольору розписали контур. Після цього тарілку покрили безбарвною свинцевою поливою й іще раз випалили.
Сюжет розпису на дзеркалі – зображення птаха (голубки?) із довгими лапами. Він тримає у дзьобі квітку. Внизу лежать три яйця. Образ птаха характерний для багатьох традицій декоративно-ужиткового мистецтва. Такі сюжети бачимо на зразках античного, візантійського, близько- й далекосхідного посуду. На аналоги кам’янецької тарілки натрапляємо серед пізніших зразків продукції гончарів зі Смотрича на Хмельниччині. Миски там розписували по білому тлу. Як центральний мотив часто використовували зображення птахів чи складніші сюжети з життя пташиного світу. Білі площини влучно поєднували зі стриманою мовою легких орнаментів.